Naga MarketsMonety Bitcoin, Ethereum i Ripple na banknotachNowy raport opublikowany przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wykazał, że aż 70% banków centralnych na całym świecie prowadzi badania dotyczące emisji własnej cyfrowej waluty (CBDC).


BIS jest organizacją zrzeszającą 60 banków centralnych z całego świata świata. Instytucja zajmowała się już kryptowalutami i CBDC.

Jak podkreśla BIS, CBDC są tokenami cyfrowymi o ograniczonym dostępie w kwestii rozliczeń hurtowych, takich jak płatności międzybankowe i rozliczenia papierów wartościowych.

Badanie

W badaniu przeprowadzonym przez BIS przeanalizowano działania 63 banków centralnych na całym świecie, z których 41 ma siedzibę w krajach z gospodarkami wschodzącymi (EME). Pozostałe 22 banki działają na terenie już rozwiniętych rynków. Zasięg terytorialny wszystkich instytucji obejmuje jednak prawie 80% światowej populacji i ponad 90% jej produkcji. Spośród nich 70% zostało już zaangażowanych w teoretyczne badania tematu CBDC. Na tym polu odnotowano niewielki wzrost w stosunku do 2017 r.

Niestety wśród banków interesujących się tematem cyfrowej waluty około połowa poniosła już porażkę w swoich eksperymentach. To aż 15 procent więcej niż w roku wcześniejszym. Tylko pięć banków centralnych faktycznie przeszło do realizacji projektów pilotażowych CBDC.

Raport BIS wyróżnia Szwecję i Urugwaj jako dwie wyjątkowe jurysdykcje, w których CBDC ma być wdrażane jako uzupełnienie gotówki. Tam prace są już ponoć zaawansowane.

W przypadku Szwecji, Riksbank pracuje nad projektem e-Korony od początku 2017 r. W  Urugwaju bank centralny kraju podobno zakończył już program pilotażowy dotyczący CBDC. Instytucja uruchomiła program pilotażowy e-Peso w listopadzie 2017 r., który opierał się głównie na technologii DLT. Od momentu pomyślnego zakończenia tego etapu w kwietniu 2018 r. władza ocenia wyniki i planuje kolejne działania.

Warto przypomnieć, że w listopadzie stojąca na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała społeczność międzynarodową do rozważenia emisji CBDC, argumentując to tym, że takie projekty mogą działać na rzecz realizacji celów polityki społecznej, takiej jak integracja finansowa, bezpieczeństwo i ochrona konsumentów oraz prywatność w płatnościach. Jak widać liderka MFW widzi w kryptowalutach duży potencjał. Debata na ten temat trwa też w Unii Europejskiej, o czym pisaliśmy tutaj.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here