Naga MarketsKurs ropy WTI w górę o 17%. IEA przewiduje rekordowy spadek popytuPandemia koronawirusa stanowi największy szok dla globalnego systemu energetycznego od ponad siedmiu dekad, a spadek popytu w tym roku przyćmi ten z okresu kryzysu finansowego w 2008 r. Jest jednak także druga strona medalu, Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje rekordowy roczny spadek emisji dwutlenku węgla o prawie 8%. Kurs ropy naftowej WTI zyskuje dziś 17% i kieruje się do szczytu ostatniego swingu.

  • Pandemia powodem gwałtownego spadku popytu niemal na wszystkie paliwa
  • Najbardziej ucierpiał węgiel
  • Kurs ropy naftowej powoli odrabia spadki

Koronawirus hamuje popyt na energię

Raport opublikowany dziś przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) przedstawia niemal w czasie rzeczywistym obraz niezwykłego wpływu pandemii Covid-19 na wszystkie główne paliwa. Na podstawie analizy ponad 100 dni rzeczywistych danych w tym roku, raport Globalny Przegląd Energii IEA zawiera szacunki dotyczące zmian trendów zużycia energii i emisji dwutlenku węgla (CO2) w pozostałej części 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
– To historyczny szok dla całego świata energii. W dzisiejszych niespotykanym wcześniej kryzysie zdrowotnym i ekonomicznym, gwałtowny spadek popytu na prawie wszystkie główne paliwa jest oszałamiający, zwłaszcza na węgiel, ropę i gaz. Tylko odnawialne źródła energii radzą sobie podczas niespotykanego wcześniej spadku zużycia energii elektrycznej – powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. – Wciąż jest zbyt wcześnie, aby określić długoterminowe skutki, ale branża energetyczna, która wyjdzie z kryzysu, będzie znacznie różnić się od znanej nam wcześniej – dodał.

Szczególnie mocno ucierpiał węgiel, którego globalny popyt ma spaść o 8% w 2020 r., co stanowi największy spadek od czasu drugiej wojny światowej. Po osiągnięciu szczytu w 2018 r. produkcja energii z węgla spadnie w tym roku o ponad 10%.

Spadek zapotrzebowania na energię o 6% w 2020 roku

Prognozy Globalnego Przeglądu Energii dotyczące zapotrzebowania na energię i emisji związanych z energią na 2020 r. opierają się na założeniach, że blokady wprowadzone na całym świecie w odpowiedzi na pandemię będą stopniowo zmniejszane wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym.

Raport przewiduje, że zapotrzebowanie na energię spadnie o 6% w 2020 r. – będzie wtedy siedem razy mniejsze niż po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. W wartościach bezwzględnych spadek jest bezprecedensowy, odpowiada bowiem utracie całego zapotrzebowania na energię w Indiach, trzecim co do wielkości odbiorcy energii na świecie.

Oczekuje się, że gospodarki rozwinięte odnotują największe spadki i o 9% spadnie popyt Stanach Zjednoczonych, a o 11% w Unii Europejskiej. Wpływ kryzysu na zapotrzebowanie na energię zależy w dużej mierze od czasu trwania i surowości środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Na przykład IEA stwierdziła, że ​​każdy miesiąc globalnej blokady na poziomach obserwowanych na początku kwietnia, zmniejsza roczne globalne zapotrzebowanie na energię o około 1,5%.

Kurs ropy WTI w górę o 17%

Osobny raport IEA dla rynku ropy nazwany Oil Market Report wskazuje, że globalny popyt na ten surowiec spadnie rok do roku o rekordowy poziom 9,3 mb/d  w 2020 r. Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na ropę WTI wyznaczyły dołek przy 6,50 USD w tym miesiącu i obecnie trwa odbicie.

Czerwcowe kontrakty terminowe na ropę WTI

Jak widać na wykresie dziennym powyżej, cena zmierza teraz do szczytu ostatniego swingu przy 18,26 USD. Jeśli kupującym uda się go pokonać, możemy spodziewać się re-testu dołka z marca przy 21,64 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here