Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “A 7 Step Cure for a Trading Losing Streak


Każdy trader doświadcza od czasu do czasu serii strat, jest to po prostu część ‘gry’ zwanej tradingiem. Jednakże jeśli twoja zła passa będzie się przeciągała lub w jej wyniku drastycznie zmniejszy się stan twojego rachunku handlowego, albo nawet zostanie on wyczyszczony do końca, to znaczy, że nadszedł czas, by ponownie przemyśleć swoje podejście do tradingu i wziąć większą odpowiedzialności za swoje słabe wyniki.

Chociaż nie ma jednego ‘lekarstwa’ na wszystkie błędy w tradingu, które sprawi, że natychmiast zaczniesz zarabiać pieniądze, to istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, by zacząć zmierzać w odpowiednim kierunku. Jeśli zastosujesz się do 7 wskazanych przeze mnie niżej kroków, będziesz zdolny położyć kres serii i znacznie szybciej wejdziesz na ścieżkę zyskownego handlu.

1. Przyznaj, że jesteś (dużą) częścią problemu

Jak już omawiałem w poprzednich artykułach, nasza ludzka natura od początku czyni z nas złych traderów. Rodzimy się i dorastamy, by odczuwać emocje takie jak chciwość, strach, nadzieja oraz żal i w istocie wszystkie te rzeczy działają przeciwko nam jako traderom. Tak więc pierwszym krokiem jaki musisz poczynić jest przyznanie się do tego, że prawdopodobnie jesteś głównym powodem złej passy jaka cię dotknęła. Zaakceptuj ten fakt i znajdź sposób, by go przezwyciężyć. Zasadniczo musimy wygrać ze sobą i naszymi ludzkimi niedoskonałościami jeśli chcemy odnieść sukces na rynku, co nie jest łatwe do zrobienia dla większości ludzi. To jest podstawowy powód, dla którego trading jest tak trudny i dlaczego tak wielu ludzi doznaje niepowodzenia. 

Tak więc jeśli uświadomimy sobie i zaakceptujemy, że wszystkie nasze naturalne skłonności prowadzą do porażki w tradingu, możemy przepracować ten problem i rozwiązać go za pomocą naszej inteligencji. Przez właściwe planowanie, logikę i zdrowy rozsądek, możemy nauczyć się przezwyciężać te słabości i pozwoli nam to na skuteczne rozwiązywanie innych problemów z jakimi zetkniemy się na rynku…

2. Zrób sobie przerwę od tradingu na jakiś czas

Następną rzeczą jaką trzeba zrobić jeśli chcesz wyleczyć się ze złej passy jest po prostu zaprzestanie handlowania na jakiś czas. Wiem, że może się to wydawać oczywistym rozwiązaniem, ale powinieneś być zaskoczony jak wielu ludzi kontynuuje trading, nawet jeśli tracą w prawie każdej transakcji, aż do momentu w którym ich konta zostaną ‘zdmuchnięte’. 

Ten krok może być najtrudniejszy, być może bardziej niż wszystkie pozostałe. Biorąc duży krok w tył i zaprzestając na chwilę handlu, tak naprawdę przyznajesz, że straciłeś kontrolę i krzywdziłeś przez to siebie. Jednak dopóki nie usuniesz się z rynku, a konkretnie nie wycofasz się z rzeczywistych transakcji, nie będziesz w stanie dowiedzieć się, co robiłeś źle. Musisz myśleć jasno i być obiektywnym, by zakończyć złą passę i znowu skierować swój ‘statek’ w odpowiednim kierunku. Jeśli musisz wrócić na chwilę na demo – zrób to, bo widocznie to jest to co masz do zrobienia. Akceptuj rzeczywistość taką jaka jest albo nigdy nie ruszysz z miejsca i nie odnajdziesz trwałego sukcesu w tradingu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

3. Stań się ‘znudzonym’ traderem

Szczerze mówiąc jeśli nie jesteś znudzonym traderem, prawdopodobnie nie handlujesz właściwie. Trading nie powinien wywoływać w tobie emocji niczym park rozrywki czy kasyno. Zamiast tego, powinien być stosunkowo nudną aczkolwiek interesującą aktywnością, jeśli robisz wszystko poprawnie.

Intensywne emocjonalne wzloty i upadki, które odczuwa trader są zazwyczaj wynikiem niewłaściwych nawyków lub zachowań w tradingu. Oczywiście, jeśli ryzykujesz zbyt dużo w stosunku do posiadanego rozmiaru konta, będziesz naprawdę podekscytowany, kiedy zyskasz w transakcji i bardzo zły – kiedy stracisz. Jeśli jednak chcesz zarabiać na tradingu, jak w ogóle możesz myśleć, że uda ci się to zrobić w ten sposób? Przez to możesz rozpocząć serię strat i wyczyścić do zera swój rachunek!

Musisz sprowadzić swój trading do jego rdzennych części; strategii, planowania i działania bazującego na logice, a nie impulsie. Jeśli to zrobisz, będziesz w zasadzie ‘znudzony’ kiedy analizujesz rynek, ponieważ będziesz wiedział czego oczekiwać przez większość czasu. To oznacza, że masz zaplanowaną ewentualną stratę lub zysk więc nie powinno być to dla ciebie wielkim zaskoczeniem. Ponadto jeśli zarządzasz odpowiednio ryzykiem i nie ulegasz over-tradingowi, żaden zysk lub strata nie powinien być dla ciebie ekscytujący, ponieważ już wiesz i zaakceptowałeś jak dużo stracisz lub zyskasz w danej transakcji.

4. Bądź bardziej konsekwentny w swoim podejściu do tradingu

Jeśli doświadczasz długiej serii stratnych transakcji, to chyba śmiało można powiedzieć, że nie stosujesz spójnego podejścia do tradingu. Idzie to w parze z punktem numer 3 powyżej o byciu ‘znudzonym’, gdy handlujesz. Zasadniczo powinieneś opracować swoją tradingową rutynę, której nie zmienia się za bardzo z tygodnia na tydzień.

Każdego tygodnia powinieneś analizować główne rynki, które bierzesz pod uwagę, szukać i oznaczać kluczowe poziomy, identyfikować trend / nastawienie rynku, a następnie codziennie skanować wykresy w poszukiwaniu potencjalnych okazji do tradingu w zgodzie z price action. Jeśli nic się akurat nie dzieje, odejdź od wykresów do czasu kolejnej, zaplanowanej analizy rynku. Podchodząc konsekwentnie do swojego tradingu przez posiadanie ‘rutyny’ pomożesz sobie wyeliminować impulsywne zagrania oraz utrzymać więcej obiektywizmu i jaśniejszy umysł kiedy analizujesz rynek.

5. Znaj swój próg ‘bólu’ związany z ryzykiem

Ile pieniędzy możesz potencjalnie stracić w danej transakcji? Jaką kwotę możesz mieć zainwestowaną na rynku, by nadal spadać spokojnie? Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie takie pytania i odpowiedziałeś na nie SZCZERZE? Jeśli nie, jest to ogromny powód, dla którego prawdopodobnie masz spore straty.

Powodzenie w tradingu zależy bardziej od odpowiedniego zarządzania ryzykiem niż od czegokolwiek innego. Niestety, zarządzanie ryzykiem wydaje się na pierwszy rzut oka nudne dla większości traderów, a więc w dużej mierze ignorują ten aspekt. Jednak pomijając go sprawiamy, że będzie on nas prześladować. Wspominałem o tym w wielu poprzednich lekcjach; musisz być skutecznym menadżerem ryzyka, zanim staniesz się odnoszącym sukcesy traderem.

Kontrolowanie emocji podczas tradingu i rozwijanie odpowiedniego stanu umysłu zaczyna się od prawidłowego zarządzania ryzykiem. Jeśli podkręcasz ryzyko na transakcję do poziomu, w którym nie możesz oderwać się od monitora oraz spać w nocy – bardzo szybko stracisz wszystkie swoje pieniądze. 

6. Przestań ‘marnować się’ na niższych interwałach wykresu

Nie możesz martwić się o wyszukanie ‘każdej transakcji’. Jeśli zrobisz, doprowadzasz się do szaleństwa i przez to wyczyścisz swój rachunek. Traderzy myślą, że przez analizowanie wykresu na niskich interwałach takich jak 5-cio lub 15-minutowy zwiększą swoje szanse na znalezienie dobrej okazji handlowej, a co za tym idzie zarobią pieniądze. Jednakże to tylko iluzja, ponieważ wszystko co robisz gdy patrzysz na niskie interwały czasowe jest zwiększaniem szans na wzięcie transakcji o niskim prawdopodobieństwie, a tym samym stratę pieniędzy, które w przeciwnym razie zostałyby na twoim rachunu.

7. Przemyśl swoją strategię

Na koniec, jeśli handlujesz za pomocą błędnej strategii (lub systemu), może to przyczyniać się do serii strat na rynku, a nawet do wyczyszczenia rachunku tradingowego.

Strategia tradingowa powinna być prosta, ale skuteczna. Nie powinieneś interpretować 10-ciu różnych wskaźników, czytać ekonomicznych newsów oraz oglądać ich w telewizji, by ustalić, która transakcja jest warta rozegrania. Możesz tracić w ten sposób pieniądze, ponieważ analizujesz zbyt wiele zmiennych i / lub handlujesz zbyt ‘zaśmieconą’ metodą.

To, jak myślisz i wchodzisz na rynek powinno być stosunkowo proste i nieskomplikowane. Dlatego po części do podejmowania swoich decyzji zaprzęgam siłę i prostotę strategii price action. Bądź uczciwy wobec siebie, nawet jeśli jeszcze nie wiesz jaka jest twoja strategia lub brakuje ci pewności dlaczego i jak masz wchodzić w swoje transakcje… teraz jest czas, by dobrze przyjrzeć się temu, co faktycznie robisz.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “A 7 Step Cure for a Trading Losing Streak


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here