Naga MarketsAmerykańska komisja nadzoru finansowego CFTC poinformowała, że nałożyła na nowojorskiego tradera karę grzywny w wysokości kilkuset tysięcy dolarów oraz dożywotni zakaz handlu na regulowanym rynku amerykańskim w związku z tysiącami przypadków „spoofingu”, których miał się dopuścić oskarżony.


3 lata nieuczciwych praktyk na NYMEX

Jak udało się ustalić śledzczym z CFTC, Simon Posen przez okres co najmniej trzech lat dopuścił się tysięcy manipulacji na rynku towarowych kontraktów futures – szczególnie w przypadku złota, srebra oraz miedzi handlowanych na New York Mercantile Exchange (NYMEX). Oskarżony dokonywał transakcji z własnego domu i nie był pracownikiem żadnej z korporacji finansowej znajdującej się przy Wall Street.

W związku z naruszeniami i „spoofingiem”, który polega na składaniu ofert kupna lub sprzedaży w celu ich anulowania tuż przed egzekucją, Posen ma zapłacić $635 tysięcy kary. Co więcej zgodnie z apisami amerykańskiego prawa, CFTC nakłada na nieuczciwego tradera dożywotni zakaz handlu na jakimkolwiek rynku regulowanym przez komisję.

Czy wiesz że…
Spoofing jest przykładem manipulacji innych uczestników rynku w taki sposób, aby manipulujący zyskał na tym finansowo. Cały mechanizm polega na stworzeniu iluzorycznego popytu lub podaży na danym instrumencie finansowym. Dzieje się to poprzez wysłanie jednego dużego zlecenia na rynek bez chęci jego wypełnienia. W pewnych sytuacjach pojawienie się dużego kupującego lub sprzedającego sprawia, że do ruchu dołączają się inni kupujący lub sprzedający doprowadzając do (najczęściej tymczasowej) zmiany w cenie instrumentu na korzyści spoofera. Działanie takie jest surowo zakazane zarówno przez giełdy amerykańskie jak i europejskie.

„Nielegalny spoofing zaburzony stabilność rynkową, podważa integralność i może powodować poważne straty finansowe wśród pozostałych inwestorów. Osoby takie jak Posen, które oszukują na naszych rynkach, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W efekcie oskarżony zapłaci nie tylko wysoką karę grzywny, ale jednocześnie nie dokona już żadnej transakcji na regulowanych rynkach” – komentuje James McDonald z CFTC.

Zobacz również: Singapur – Ex-trader DBS w więzieniu z powodu ”spoofingu”

Złapany na gorącym uczynku

Chociaż nieuczciwy trader oszukiwał NYMEX oraz innych traderów od grudnia 2011 do co najmniej marca 2015, realizując w tym czasie tysiące transakcji, to w końcu został przłąpany na gorącym uczynku.

We wspomnianym okresie przy wykorzystaniu własnego konta handlowego składał zlecenia sprzedaży lub kupna złota, srebra, miedzi lub ropy, z zamiarem ich anulowania tuż przed egzekucją. Jego taktyka polegała na składaniu bardzo dużych zleceń, zaraz po których wykonywał zdecydowanie mniejsze transakcje w przeciwnym kierunku (lub transakcje „góry lodowej”, w przypadku których widoczna jest zaledwie część całego zlecenia). W momencie gdy mniejsze zlecenia trafiały na rynek, Posen anulował realizację większych transakcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here