Naga MarketsBerkshire Hathaway CEO Warren Buffett pauses during a bridge game in OmahaJeżeli swoją karierę z inwestowaniem rozpocząłeś w wieku jedenastu lat, a obecnie ludzie ustawiają się w kolejkach żeby robić sobie zdjęcia z Twoim starym portfelem lub codziennie proszą o rady dotyczące zarabiania dużych pieniędzy, to najprawdopodobniej nazywasz się Warren Buffett. „Wyrocznia z Omahy” jest jednym z najbardziej wpływowych biznesmenów na świecie.


W związku z kończącym się rokiem 2015, Warren Buffett postanowił podzielić się z nami przemyśleniami przed wyzwaniami, które postawi 2016. W efekcie powstała lista sześciu rzeczy, które powinniśmy zrobić z naszymi pieniędzmi w przyszłym roku.

Zainwestuj środki w fundusze indeksowe

Zdaniem Buffetta najbezpieczniejszym sposobem inwestowania pieniędzy jest przeznaczenie 10% środków na krótkoterminowe obligacje rządowe, natomiast pozostałych 90% na fundusze indeksowe.

Bezpieczeństwo, długoterminowość oraz jasne zasady są jednymi z największych zalet tego rodzaju inwestowania. W taki sposób działają instytucje, fundusze inwestycyjne oraz duzi indywidualni inwestorzy. Na pewno warto śledzić ich poczynania.

Trzymaj się z dala od Bitcoina

Biorąc pod uwagę ogromną awersję Buffetta do jakichkolwiek technologii nie powinno nas to dziwić- sympatycy wirtualnych pieniędzy niech nie czują się natomiast urażeni:

„Trzymajcie się z daleka. Wszystko to jest bańką. Metodą transferu pieniędzy – co prawda bardzo skuteczną i anonimową, ale jedynie metodą transferu. Czy czeki posiadają ogromną wartość tylko z powodu możliwości transferu środków? Zlecenia pieniężne? Mam nadzieję, że Bitcoin jest lepszą metodą jednak może zostać zastąpiony przez kolejne”

Naucz się czytać sprawozdania finansowe

Zdaniem Buffetta księgowość i rachunkowość to dwa najważniejsze języki biznesu. Ich znajomość zdecydowanie ułatwia czytanie sprawozdań finansowych, pozwala się z nimi oswoić oraz wyciągnąć z nich ważne treści oraz informacje.

Warren Buffett dodaje, że nauka obcego języka wymaga doświadczenia oraz czasu na naukę, jednak owocuje to w przyszłości.

Skup się na oszczędzaniu, nie na szybkim bogaceniu

Największym błędem współczesnych inwestorów jest brak nawyków odnośnie właściwego oszczędzania. Oszczędzanie to nawyk. Dzisiejszym ludziom bardzo często go brakuje i chcą się jak najszybciej wzbogacić.

Tak zbudowane fortuny są często roztrwaniane w tempie, w jakim były tworzone. Właśnie dlatego oszczędność jest jedną z największych cnót każdego inwestora.

Kiedy ceny spadają – kupuj, nie sprzedawaj

Za nami bardzo zmienny rok na rynkach. Sam fundusz Buffetta stracił dwa miliardy dolarów w przeciągu zaledwie kilku dni kiedy Coca-Cola i IBM opublikowały bardzo słabe raporty kwartalne. Popularny inwestor zachował jednak spokój tłumacząc, że uwielbia niedźwiedzie rynki.

Kupowanie na niedźwiedzich rynkach jest jego zdaniem niezwykle proste. Im niżej tym łatwiejsze jest otwarcie długiej pozycji. Jeżeli dzisiaj powiedziałbyś Buffettowi, że za tydzień jakiś indeks spadnie o 500 punktów, to od razu kupowałby akcje.

Przestań udawać eksperta

Jeżeli inwestujesz w rzeczy, o których nie masz pojęcia to dokładnie tak jakbyś udał się do kasyna. Właśnie dlatego sam Buffett nigdy nie był wielkim sympatykiem inwestowania w technologię oraz linie lotnicze.

Nie musisz być ekspertem, aby osiągać zadowalające zwroty inwestycyjne. Jeżeli jednak nim nie jesteś poznaj swoje ograniczenia i skupiaj się na branżach, w których czujesz się najlepiej. Kiedy nisza, której nie znasz proponuje Ci szybkie zarobki podziękuj szybkim „nie”.

Macie zamiar zastosować się do porad Warrena Buffetta na 2016 rok?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here