Naga MarketsWarren Buffett
Warren Buffett, zwany wyrocznią z Omahy

Warren Buffet opublikował w sobotę list skierowany do akcjonariuszy spółki Berkshire Hathaway. Jego sześć najważniejszych słów ma kluczowe znaczenie dla ciągłej ewolucji i sukcesu amerykańskiego biznesu. Te sześć słów przebiega prosto przez cyfrową transformację, oraz zarządy wszystkich amerykańskich korporacji.


Sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa o trwałych cechach ekonomicznych

Buffett hojnie przypisuje znaczną część swojego sukcesu temu, co nazywa “amerykańskim wiatrem w plecy” i oczekuje, że ten będzie się utrzymywał. Jednak jego impet jest równoważony przez wiatry wiejący prosto w twarz w związku z zawirowaniami technologicznymi. Jest to spowodowane bezpośrednim kryzysem przywództwa w dziedzinie technologii cyfrowych. Ponieważ tylko 11% firm w S&P 500 ma w zarządzie komitet technologiczny, Ameryka korporacyjna przygotowuje się do porażki w wyścigu o sukces cyfrowy.

“sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa” i “trwałe cechy ekonomiczne” to sześć najważniejszych słów w tegorocznej edycji listu Buffetta skierowanego do akcjonariuszy. Swój sukces zawdzięcza tym dwóm zasadom inwestowania. Jednak jego zdaniem wspomniane kwestie stanowią sedno zakłóceń cyfrowych, transformacji i przyszłego sukcesu firm na całym świecie.

Jego fundamentalne zasady inwestowania mają długookresową relewantność i 77 lat dowód na potwierdzenie swojej słuszności. Jasne jest, że głównym celem „Wyroczni z Omahy” jest trzymanie się podstaw zarządzania i ekonomii oraz głównych celów inwestycyjnych, do których zalicza się: „kupowanie sprawnie zarządzanych przedsiębiorstw, w całości lub w części, które posiadają korzystne i trwałe cechy ekonomiczne”

Wiele z dzisiejszych nowych technologii tworzy i wykorzystuje “korzystne i trwałe” zasady ekonomiczne, takie jak to, w jaki sposób mogą one znacząco obniżyć koszty transakcyjne. Na konkurencyjnym wolnym rynku, wydajne rynki są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Od sposobu pozyskiwania siły roboczej, poprzez tworzenie łańcuchów dostaw, zdobywanie i dzielenie się wiedzą, aż po sposób dotarcia do klientów i obsługi. Technologia jest siłą napędową masowo wydajnych i napędzanych cyfrowo rynków przyszłości.

Zobacz również: Warren Buffett obchodzi 88. urodziny. Porady „Wyroczni z Omahy” wartej $86 mld

American Express i Apple przykładem takich spółek

Jako przykład realizacji wspomnianych cech Buffett podaje spółki, w których Berkshire Hathaway jest największym udziałowcem – mowa o American Express oraz Apple.Buffett wyraźnie wierzy, że jego podstawowe zasady są głęboko zakorzenione w pracy obu liderów technologicznych – jednej firmy, której przywództwo wyraźnie rozumie długoterminowy wpływ technologii na jej przyszłość i tej, która jest w czołówce tworzenia użytkowych rozwiązań technologicznych. Posiadane przez niego udziały Apple mogą nawet wskazywać na głębsze zrozumienie “korzystnych i trwałych cech ekonomicznych”, które wiele z tych technologii może uchwycić i wykorzystać.

Buffett wydał również ostrzeżenie dotyczące ryzyka związanego z bezpieczeństwem cybernetycznym. Pisze o “The Big One” lub o wpływie, jaki wielkie katastrofy mogą mieć na spółki ubezpieczeniowe, w której zainwestował. Jedną z katastrof, którą szczególnie wyróżnia poza klęskami żywiołowymi, jest “cyberatak o katastrofalnych konsekwencjach wykraczających poza wszystko, co rozważają teraz ubezpieczyciele”. Monumentalne błędy bezpieczeństwa cybernetycznego w Ameryce korporacyjnej będą kontynuowane w związku z brakiem lepszego przywódca, a to zaczyna się od każdego dyrektora generalnego i zarządu firmy. Mniej niż 1% S&P 500 posiada komitet zarządu koncentrujący się na nadzorze nad ryzykiem związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym. Hakerzy zawsze znajdą sposób na wykorzystanie słabości systemów firmowych, szczególnie jeżeli w grę wchodzą duże pieniądze.

Zobacz również: Spółka Buffeta straciła $2,8 mld na silnych spadkach akcji Kraft HeinzConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here