Naga MarketsNa konferencji bitcoin w tym tygodniu, Jameson Loop, były główny inżynier w BitGo ujawnił, że około 4 miliony BTC utracono a kolejne 2 mln zostały skradzione. Czy realna wartość Bitcoina jest przez to wyższa?


Do tej pory 6 milionów jednostek pozostaje niedostępnych i trwale utraconych na łańcuchu blockchain, a biorąc pod uwagę, że nie można ich odzyskać to ponad 28% całej podaży zniknęła.

Dlatego maksymalna podaż nie może przekroczyć 15 milionów sztuk, obecnie w obiegu krąży ponad 17 milionów z tego faktycznie można użyć czy wykorzystać 11 mln.

Czy rynek wycenia utracone kryptowaluty?

Kim Grauer z firmy analitycznej Chinalisys, która już w listopadzie ubiegłego roku donosiła, że 3,79 mln BTC utracono, powiedział, że trudno jednoznacznie stwierdzić, aby było to uwzględnione w cenie z uwagi na spekulacyjny charakter rynku. W długiej perspektywie maksymalna ilość jest ustalona, dlatego wzrost popytu może podnieść cenę, tworząc premię.

“To bardzo trudne pytanie, z jednej strony obliczenia bezpośrednie dotyczące kapitalizacji nie biorą pod uwagę utraconych monet, jednak rynek dostosował się do aktualnego popytu i podaży. W przypadku walut fiat dobrze znane jest obniżanie i podwyższanie stóp w celu wpływania na kursy, dlatego odpowiedz brzmi i tak i nie…” – tłumaczył Grauer.

Dziś cena to około 6700 dolarów, obliczona na podstawie 17,1 mln sztuk które rzekomo są w obiegu. Jeśli jednak dostępna pula zmniejszyłaby się do 11 milionów to wówczas cena powędrowałaby do 10 300 dolarów.

Nie będzie 21 mln sztuk

Od lat czołowi inwestorzy i analitycy prześcigają się w prognozach, wielu z nich twierdzi, że cena osiągnie kiedyś pułap od 100 tyś do miliona, ponieważ ich ilość jest ograniczona do 21 mln. Jednak tylko 75% bitcoinów jest dostępnych i to może być przewaga nad takimi tradycyjnymi zasobami jak złoto i powinno w dłuższej perspektywie zwiększyć wartość kryptowalut.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułUSD słabnie, EUR będzie mocniejsze od GBP?
Następny artykułW pół roku skradziono trzykrotnie więcej kryptowalut niż w całym 2017 r.
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here