Naga MarketsProfesjonalny trader, to nie ten, który ma więcej monitorów, lepszy sprzęt czy lepsze wskaźniki. Profesjonalnego tradera definiuje to, w jaki sposób podchodzi do tradingu oraz zarządza swoją rutyną każdego dnia.

Z tego względu każdy amator może łatwo nabyć cechy profesjonalisty, stosując się do kilku zasad i zmieniając swoje podejście. Poniższy artykuł przedstawia 6 najpopularniejszych zasad tradingu, które czynią największą różnicę między amatorem a profesjonalnym traderem.

#1 Rozproszenie uwagi i koncentracja

Amator: Ogląda filmy na YouTube, jest dostępny na Facebooku, rozmawia przez Skype lub ogląda telewizję podczas tradingu. Amator łatwo traci koncentrację i robi wiele różnych rzeczy, kiedy nie pojawiają się setupy, a rynki poruszają się wolno. W związku z tym łatwo przegapia transakcje, popełnia błędy podczas ustalania wielkości pozycji i wykonywania transakcji.

Profesjonalista: Jest w 100% skoncentrowany i nie robi nic poza obserwowaniem wykresów, kiedy handluje na rynku. Mógłby otworzyć stronę internetową, żeby monitorować napływające informacje lub obejrzeć wiadomości giełdowe na kanale telewizyjnym (po cichu!), ale to wszystko. Profesjonalista wie, jak ważne jest, by być w 100% skoncentrowanym. Kiedy ma nic do roboty / brak setupów, wyłącza swoją platformę, pracuje nad własnymi umiejętnościami tradingowymi lub po prostu robi sobie dzień wolnego.

#2 Marnowanie czasu przed ekranem

Amator: Traderzy amatorzy zazwyczaj wpatrują się w wykresy przez wiele godzin i skaczą po interwałach, by złapać jakąś transakcję. Mit mówiący o tym, że czas spędzony przed ekranem pomoże traderowi stać się lepszym jest nadal uznawany wśród amatorów. Oglądanie wykresów dla samego oglądania nie ma żadnej wartości, jeśli nie wiesz, czego szukasz. 

Profesjonalista: Profesjonalny trader posiada szczegółowy plan transakcji i dokładnie wie, czego szuka i kiedy zamierza handlować. Nie zmienia ram czasowych, ale czeka cierpliwie, aż transakcja do niego “przyjdzie”. Nie marnuje czasu, siedząc cały dzień przed wykresami, kiedy nie ma nic do zrobienia. W takich sytuacjach, zawodowiec wraca do dziennika tradera i ocenia swój postęp, by znaleźć sposoby na poprawę.

#3 Zbytnia pewność siebie po serii zyskownych transakcji

Amator: Uważa, że ​​po kilku zyskownych transakcjach z rzędu zdobył doskonałe umiejętności lub, że jego strategia stała się nagle maszynką do robienia pieniędzy i już nie może zawieść. Problem polega na tym, że po kilku zwycięskich transakcjach, traderzy-amatorzy zbyt dużo ryzykują w transakcji lub też naruszają swoje zasady, ponieważ “czują” co stanie się dalej. Nie jest niczym niezwykłym, że po 4 lub 5 zyskownych transakcjach, traderzy tracą wszystkie swoje zyski tylko na jednej transakcji. Też Ci się to zdarza?

Profesjonalista: Wie, że nie stał się nagle super-traderem i nie może przewidzieć, co będzie dalej. Zwycięska passa jest normalna i będzie się przydarzać; tak działa trading. Profesjonalny trader ZAWSZE trzyma się swojego planu, zawsze przestrzega zasad zarządzania ryzykiem i pieniędzmi i NIGDY nie pozwala, aby jedna stratna transakcja uszczupliła znaczną część jego kapitału.

#4 Utrata pewności siebie po serii stratnych transakcji

Amator: Po serii stratnych transakcji, amator traci wiarę w swoje umiejętności i strategię. Taki trader ma tendencję do zmiany swojej strategii, gdy pojawia się pasmo strat lub łamie stworzone zasady, ponieważ chce odrobić straty.

Seria strat jest niebezpieczna dla amatorów, ponieważ często prowadzi do jeszcze większych strat, gdy ci starają się odrobić utracone pieniądze.

Profesjonalista: Dla profesjonalnego tradera pasma zysków jak i strat nie mają znaczenia. Wie o tym, że są nieuniknione i będą się powtarzać w kółko. Profesjonalny trader wie, że w dłuższej perspektywie jego strategia handlowa da mu pieniądze, bez względu na wszystko, dlatego trzyma się swoich zasad i nigdy nie traci głowy.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

#5 Traktowanie strat osobiście

Amator: Trudno mu zaakceptować, że jego koncepcja na transakcję była błędna, a co za tym idzie – straci pieniądze. Szczególnie nowi i niedoświadczeni traderzy nie mogą zaakceptować tego, że są w błędzie, a gdy zobaczą, iż cena zmierza do zlecenia stop loss, wykonują jedną z następujących czynności: 

  • Przesuwają stop loss, by opóźnić stratę 
  • Dodają do tracącej pozycji, aby szybciej wyjść ze straty, gdy cena zawróci 
  • Całkowite usuwają zlecenie stop loss, ponieważ w końcu cena będzie musiała się odwrócić.

Wszystkie te taktyki doprowadzą do dużych strat oraz wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Trader, który angażuje się w jeden z trzech wymienionych scenariuszy, jest tak daleki od zostania profesjonalnym traderem, jak to tylko możliwe.

Profesjonalista: Kieruje się dwoma podstawowymi zasadami:

  • Jedna transakcja, to tylko jedna transakcja, a wynik pojedynczej transakcji nie ma znaczenia
  • Zlecenie stop loss to poziom cenowy, w którym w pełni akceptujesz, że twój pomysł na transakcję był błędny i CHCESZ wyjść z rynku

Profesjonalny trader wie, że wynik jednej transakcji jest całkowicie nieistotny dla jego kariery handlowej. To, czy pojedyncza transakcja jest zyskowna czy stratna nie ma znaczenia, ponieważ wkrótce będzie 400, 500 lub 800 transakcji, w których będzie mógł zarabiać. Akceptuje on również fakt, że stop loss jest miejscem, w którym jego transakcja okaże się błędna i cieszy się, że opuszcza transakcję, która nie zarobi dla niego pieniędzy.

#6 Czy potrzebujesz szybko pieniędzy?

Amator: Jaki jest twój cel? Czy wierzysz, że trading jest sposobem na zarobienie dużej ilości pieniędzy w krótkim czasie? Badania wykazały, że traderzy, którzy uważają, iż mogą szybko wzbogacić się na tradingu, tracą najwięcej pieniędzy.

Profesjonalista: Dla profesjonalnego tradera, handel jest normalną pracą. Taki trader nie handluje dla emocji lub dlatego, że chce zarobić fortunę na kilku szczęśliwych transakcjach. Trading nie jest łatwym zawodem i wymaga czasu oraz ciężkiej pracy, zanim będziesz mógł zarabiać pieniądze. W końcu bycie traderem to praca jak w przypadku wielu innych zawodów.

Podsumowanie: Udawaj, dopóki to nie stanie się prawdą

Aby stać się profesjonalnym traderem, zachowuj się jak jeden z nich. Zachowywanie się jak profesjonalny trader nie wymaga dużego kapitału ani drogiego sprzętu. Możesz handlować jak profesjonalny trader JUŻ teraz. Przeanalizuj swoje zachowanie w tradingu, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz wprowadzić zmiany, aby wznieść swój trading na wyższy poziom.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here