Naga MarketsLogo Stellar na tle kosmosuW poniedziałek IBM ogłosił, że sześć międzynarodowych banków podpisało listy intencyjne w sprawie emisji stablecoinów lub tokenów wspieranych tradycyjną gotówką. Mają działać na World Wire – sieci płatności IBM działającej na publicznym blockchainie Stellar. Sieć ma pozwolić regulowanym instytucjom na szybszy i tańszy transfer wartości niż dotychczasowy system bankowości. To kolejna informacja wskazująca na zainteresowanie dużych instytucji finansowych kryptowalutami i blockchainem.

Światowe banki interesują się blockchainem

Do tej pory udało się zidentyfikować trzy banki, które wyraziły chęć na wdrożenie nowego rozwiązania – filipiński RCBC, brazylijski Banco Bradesco i koreański Bank Busan. W najbliższej przyszłości powinniśmy poznać pozostałe podmioty. Wiadomo, że mają one emitować cyfrowe wersje euro i indonezyjskiej rupii, obecnie oczekują na zgodę ze strony regulatorów oraz inne wymagane opinie.

Sieć została uruchomiona już wczoraj, chociaż banki nadal oczekują na wymagane zgody. Jak na razie tylko jeden stablecoin działa na sieci World Wire, należy on do Stronghold, startupu z USA, oparty jest na kursie dolara. Jego funkcja jest na razie czysto eksperymentalna, nie można go nigdzie wpłacać ani wypłacać, choć IBM uzyskał już wstępną pozytywną opinię ze strony władz amerykańskich.

„Zaczynamy od rynków spoza USA, ale nie potrwa to długo, aż dodamy Stany jako działający punkt końcowy. Stanie się to jeszcze w tym roku, gdzieś w trzecim/czwartym kwartale” – skomentował Jesse Lund, szef działu blockchain dla usług finansowych w IBM.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

World Wire rozbudowuje sieć

World Wire ma już lokalizacje płatnicze w 72 krajach, wykorzystuje 48 różnych walut oraz 46 „punktów krańcowych” (banki i usługi zajmujące się płatnościami), gdzie użytkownicy mogą wysyłać i otrzymywać pieniądze.

Poza możliwością emitowania tokenów, banki otrzymają możliwość korzystania z lumenów, natywnych tokenów sieci Stellar. Mogą one służyć jako „waluta przechodnia” w sytuacjach, gdy ciężko jest wymienić jednego fiata na inny. Choć World Wire wspiera również wykorzystanie innych kryptowalut, to na razie obsługuje jedynie lumeny, ponieważ instytucje finansowe są zniechęcone wysoką zmiennością kryptowalut, wyjaśnił Lund.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here