Naga Marketswhistleblower-ccAmerykańska Securities and Exchange Commission poinformowała w weekend, że przekazała ponad $5,5 miliona dolarów demaskatorowi, który przekazał istotne informacje pozwalające na powstrzymanie nielegalnych praktyk na rynku finansowym.


Whistleblower program wypłacił już $142 miliony

Nagroda pieniężna została wręczona w ramach programu whistleblower (demaskatora), w ramach którego osoby posiadające istotne informacje o nielegalnej działalności podmiotów licencjonowanych przez SEC mogą uzyskać spore gratyfikacje pieniężne. Komisja wypłaca od 10 do 30 procent wysokości łącznej nałożonej grzywny, jeżeli ta przekracza pułap jednego miliona dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od 2012 roku kiedy program wszedł w życie SEC przeznaczył już $142 miliony dolarów, które trafiły w ręce 38 demaskatorów. Jak czytamy w oficjalnej nocie prasowej, środki pochodzą tylko i wyłącznie z sankcji opłacanych przez nieuczciwe podmioty – nigdy w tym celu nie wykorzystano funduszy, które mogłyby pokryć straty oszukanych klientów.

W najnowszej sprawie whistleblower był pracownikiem przedsiębiorstwa, które dopuściło się poważnych naruszeń warunków licencyjnych – informacja w tym zakresie została bezpośrednio przekazana do SEC co pozwoliło zakończyć nielegalny proceder.

„Demaskatorzy dogrywają istotną rolę w procesie pracy SEC – w tym konkretnym przypadku informator pozwolił ukrócić proces, w którym koleni inwestorzy mogliby stracić swoje środki. Demaskator wykazał się niezwykłą odwagą, ryzykując możliwość utraty pracy” – stwierdziła Jane Norberg, przedstawicielka SEC.

Dla bezpieczeństwa swoich informatorów, SEC w oficjalnych komunikatach nie podaje ani dokładnych informacji odnośnie nieuczciwych podmiotów, ani też danych osobowych demaskatorów. Do tej pory jedną z najwyższych wypłat w ramach programu było $20 milionów dolarów, o czym informowaliśmy w połowie listopada 2016 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here