Naga Marketsflaga norwegiiKiedy światowe banki centralne kontynuują gołębią politykę, sięgając w niektórych przypadkach nawet po rzadkie kiedyś narzędzia jak luzowanie ilościowe czy ujemne stopy procentowe, Norgesbank jako jedyny wśród znaczących na świecie banków centralnych konsekwentnie podwyższa stopy procentowe.


Konieczne podwyżki stóp

We wrześniu podstawowa stopa procentowa wzrosła z 1,25%. do 1,50% i była to trzecia podwyżka w trwającym od 2016 roku cyklu, kiedy poziom stopy wynosił 0,5%.

Petr Krpata, analityk ING zwraca jednak uwagę, że pomimo pomimo znaczącego wzrostu norweskiej gospodarki oraz jastrzębiej polityki NorgesBank (aż trzy podwyżki stóp procentowych), NOK nadal słabnie w stosunku do EUR, ponieważ ryzyko globalnego spowolnienia pozostaje kluczowym i nadrzędnym czynnikiem napędzającym osłabienie norweskiej waluty.

„Z naszą pesymistyczną perspektywą dla aktywów obarczonych ryzykiem (globalne spowolnienie, wojna handlowa), NOK będzie znajdować się pod presją i powinien się utrzymać w strefie 10.10 -10.20 w stosunku do EUR w tym kwartale. Negatywny wpływ na NOK będzie również wywierać fakt, iż jak na razie, naszym zdaniem Norweski Bank Centralny planuje zrobić przerwę w zacieśnianiu polityki monetarnej” – podkreśla Petr Krpata. Zwraca również uwagę, że dalsze podwyżki wchodzą w grę tylko w przypadku rozwiązania sporu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – czego ING nie oczekuje przynajmniej do końca pierwszego lub początku drugiego kwartału 2020 roku.

Wykres tygodniowy EUR/NOK.

“Jeśli nie pojawią się istotne zmiany w globalnych prognozach gospodarczych być może będziemy musieli skorygować naszą prognozę EUR/NOK do poziomu 10,15” – podkreśla inny ekonomista ING, Chris Turner.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here