Naga MarketsChińskie biuro statystyczne znowu mocno krytykowane. Tym razem na rodzimym podwórku!
Chińskie biuro statystyczne znowu mocno krytykowane. Tym razem na rodzimym podwórku!

Od wielu lat chińskie biuro statystyczne znajdowało się pod ostrzałem oskarżeń dotyczących manipulowania publikowanymi danymi. Teraz partia rządząca w Kraju Środka przygląda się jakości udostępnianych informacji oraz nielegalnym zyskom, które miały zostać wygenerowane w związku z nimi.


Kilkaset osób zamieszanych w skandal

Ponad 300 członków Narodowego Biura Statystycznego (NBS) miało uzyskać osobiste korzyści w związku z pobieranie opłat za dostarczanie badań, danych i innych usług – ustalili inspektorzy podczas śledztwa prowadzonego w biurze w okresie od listopada do grudnia zeszłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Centralny zespół inspekcyjny, będący główną siłą w kampanii antykorupcyjnej prowadzonej przez prezydenta Xi Jinpinga, wydał oficjalne oświadczenie 27 kwietnia. Władze partii rządzącej zwróciły się z żądaniem do zwrócenia prawie 500 tysięcy dolarów za świadczenie nieautoryzowanych usług informacyjnych dodając, że w przyszłości żaden pojedynczy pracownik nie może czerpać zysków z publikacji w imieniu NBS.

Zobacz również: Chiny przez lata zawyżały wartości wskaźników ekonomicznych

Inne nieprawidłowości, które zostały wykryte, dotyczą ponad 600 tysięcy juanów niewykorzystanych środków, które powinny zostać przeznaczone na gromadzenie danych, nieuprawnionego korzystania z pomieszczeń biurowych oraz pojazdów przez 19 osób nieposiadających do nich oficjalnego dostępu.

Szef NBS w środku afery korupcyjnej

Wang Bao’an, były prezes NBS
Wang Bao’an, były prezes NBS

Chińskie biuro statystyczne znalazło się w centrum uwagi na początku tego roku, kiedy jego były szef, Wang Bao’an, został oskarżony o korupcję. Wang pełnił rolę wiceministra finansów przez dwa lata zanim został powołany na stanowisko głównodowodzącego biura w kwietniu 2015r.

Dochodzenie w sprawie Wanga zwiększyło obawy odnośnie wiarygodności informacji publikowanych przez instytucję, szczególnie w zakresie danych dotyczących PKB oraz poziomów inflacyjnych. Biuro od 2011 roku podawało dane dotyczące PKB kwartalnego i rocznego w tym samym czasie. W minionym miesiącu zmieniło jednak tę praktykę najpierw podając wyniki rdr pokazujące wzrost, a następnie dopiero wyniki kdk, które nie były już tak pozytywne.

Zobacz również: $328 miliardów nielegalnie opuściło Chiny

Wśród danych, które pozwoliłyby lepiej badać zdrowie gospodarki znajdują się sondaże dotyczące bezrobocia przeprowadzane w 31 dużych chińskich miastach – pozostają jednak w dużej mierze niepublikowane i niedostępne dla społeczeństwa.

W swoim raporcie, zespół inspekcyjny wymusza również na biurze statystycznym zwiększenie częstotliwości publikowania danych pomiarowych dotyczących „nowej gospodarki”, takich jak sektor usług. Dotychczasowe statystyki nie odzwierciedlały bowiem najnowszych osiągnięć narodowej ekonomii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here