Naga Markets50 miliardów wyparowało z GPW, wszystko przez spółki Skarbu Państwa2019 rok wygląda wyjątkowo słabo na GPW. Jak się okazuje najbardziej polskiej giełdzie ciążą spółki, które znajdują się pod kontrolą Skarbu Państwa. Z doniesień portalu Bankier.pl wynika, że ich wartość spadła prawie o 50 miliardów złotych w ostatnich 11 miesiącach. Czy polska giełda jest skazana na spadki?


WIG20 na najniższych poziomach od stycznia 2017 roku

Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować kontynuację spadków na indeksie WIG20, który w pewnej chwili znalazł się na najniższych poziomach od 3 blisko trzech lat. Polska giełda wygląda fatalnie na tle europejskim. Patrząc na ostatni kwartał, WIG20 przecenił się ponad 6%, podczas gdy zdecydowana większość rynków za naszymi granicami znalazła się na plusie. Nie wspominając już o tym co dzieje się w USA, gdzie indeksy po raz kolejny znajdują się na wysokości historycznych szczytów.

Jeżeli chodzi natomiast o ujęcie roczne, sytuacja również wygląda beznadziejnie. Podczas gdy w Europie i USA obserwujemy solidne wzrosty, WIG20 stracił ponad 10% przez co zasłużył na niechlubne 2 miejsce od końca stawki. Słabiej radzi sobie jedynie kijowski UX.

Wykres stóp zwrotu ze spółek GPW
źródło: Bankier.pl

Bardzo ciekawie wygląda wykres, który opublikował portal Bankier.pl. Widać na nim kolosalną różnicę w stopach zwrotu pomiędzy spółkami, które w swoim akcjonariacie mają Skarb Państwa, a tymi, które są “wolne” od wpływów państwa. Spółki energetyczne zmagają się w ostatnim czasie z wyzwaniami związanymi z dekarbonizacją z kolei sektor bankowy, który ma również duży udział w WIG20 traci między innymi z powodu ostatniego wyroku TSUE i nieszczęsnych kredytów frankowych. Poza tym ze sporymi problemami zmaga się także sektor paliwowy.

Spójrzmy na indeks WIG20 w ujęciu tygodniowym. Pomimo, że sytuacja wygląda fatalnie, to istnieje szansa na pewien promyczek nadziei. O ile od dłuższego czasu notowania znajdują się pod presją sprzedających, tak dziś na indeksie widać wyraźne odbicie. W momencie przygotowywania tego komentarza WIG20 rośnie 1,2%. Jeżeli sentyment utrzymałby się do końca tygodnia, to pojawi się tutaj sygnał prowzrostowy w ciekawej strefie wsparcia. Z drugiej jednak strony należy wziąć pod uwagę tendencje, która pozostaje spadkowa, ewentualne wybicie dołem może doprowadzić do kolejnej fali wyprzedaży z pierwszym celem na 1970 pkt.

Źródło: investing.com

Zobacz także: Sytuacja na rynku po wczorajszym FOMC, indeksy, złoto i euro w góręConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here