Naga MarketsBłędy poznawcze ( z psychologii – Błąd poznawczy – w poznaniu społecznym ogólne określenie wzorca nieracjonalnego spostrzegania rzeczywistości, mającego wpływ na ludzkie postawy, emocje, rozumowanie lub zachowania (działania). Badaniem błędów poznawczych zajmują się nauki społeczne) dotyczące transakcji odgrywają dużą rolę w tradingu. Wpływają one na sposób wchodzenia i wychodzenia z rynku. Twoje wyniki poprawią się, jeśli wiesz, co działa przeciwko Tobie, abyś mógł podejmować bardziej obiektywne, racjonalne decyzje. Platforma handlowa Capital.com pomaga przedsiębiorcom w racjonalizacji błędów handlowych. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania wielu błędów handlowych i ostrzegania traderów przed ich popełnieniem. Przed złożeniem zlecenia, które jest wysoce prawdopodobne, że będzie obarczone takim błędem otrzymasz powiadomienie z informacjami dotyczącymi tego błędnego nastawienia.

# 1: Martingale

Teoria Martingale polega na stałym podwajaniu zakładu, gdy przegrywasz – podwajasz swój zakład; przegrasz ponownie, znowu podwajasz zakład. Jest to podejście bardzo wysokiego ryzyka.Teoria ta wywodzi się od francuskich hazardzistów z XVIII wieku. Założeniem jest to, że ci, którzy tracą regularnie, nie mogą tracić cały czas – statystycznie jest to niemożliwe. Ale nikt nie ma nieograniczonej gotówki.Twoim głównym wrogiem jest nieprzewidywalność i ryzyko ekonomiczne i polityczne. Ryzykujesz dużo, aby wygrać trochę? Tak ? To najszybsza droga do bankructwa.

# 2: Mam “dobrą rękę”

Jest to irracjonalny pogląd, że kolejne wygrane lub przegrane oznaczają, że masz “dobrą (złą) rękę”. Rozum podpowiada, że ponieważ osoba X wygrała kilka razy z rzędu, wygra również następnym razem.
Jest to niebezpieczne nastawienie poznawcze i błędne spojrzenie w większości przypadków (tak zwana “passa zwycięstwa” ) często powoduje klęskę.
Ogólnie rzecz biorąc, poprzednie pomyślne wyniki nie mają wpływu na długoterminową skuteczność. W przypadku inwestycji poleganie na “dobrej ręce” jest bardzo odległe od solidnych podstaw tradingu.

# 3: Skłonność do gry hazardowej
Znany również jako błąd Monte Carlo, jest to myślenie, że jak coś rosło to teraz powinno spadać.
Pomyśl o ruletce. Może wypaść kolejno kilka razy czerwone. Błąd gracza polega na założeniu, że – teraz – ruletka musi wyrzucić czarne. Per se, ruletka nie ma pamięci.
I ruch kulki nie ma związku z poprzednimi obrotami koła ruletki. Historia idzie do kosza, każdy rzut kulki to osobne niezależne zdarzenie.

# 4: Wiara w powtarzalność

To nastawienie poznawcze jest oparte na dostrzeganiu układów, których nie ma. Założenie to opiera się na wiarę w prawdopodobieństwo zdarzeń dające iluzję kontroli.
Polega to na nastawieniu, że w celu przedłużenia zwycięskiej passy powinieneś trzymać się istniejącej strategii. Odrzuca w mniejszym lub większym stopniu zmienność na rynku lub przypadek. Ma to wiele wspólnego z błędem hazardzisty.

# 5: Obawa przed niewiadomym
Występuje wtedy, gdy preferujesz zdarzenie którego prawdopodobieństwo wydaje się większe niż drugie, w którym ryzyko jest ci mniej znane.
Jeśli chodzi o inwestycje, możesz mieć do wyboru solidne obligacje rządowe, gdzie stopy procentowe są gwarantowane z góry lub możliwość inwestowania w akcje, gdzie jest mniej pewności – ale realne prawdopodobieństwo lepszego zysku.
Masz z góry określone informacje na temat obligacji w porównaniu do braku informacji o akcjach. Czasami niejednoznaczny wybór przyniósłby lepszy zwrot.
Wykonaj fundamentalną analizę mniej znanej opcji, a nie tylko wybieraj znaną opcję.

# 6: Błąd instynktu stadnego

Psychologiczny instynkt “stadny” jest szczególnie widoczny w handlu i inwestowaniu.
Nagłówki medialne na stronach firm mogą mówić o obiecujących nowych rynkach lub technologii lub udanej historii jakiegoś menedżera funduszu.
Często ten “szum medialny” na rynku podnosi ceny do niezrównoważonych poziomów. Inwestor miliarder Warren Buffett nie dał się wciągnąć w katastrofalną bańkę technologiczną z końca lat 90. ubiegłego wieku. Więc i Ty nie daj się wciągnąć. Zwłaszcza, gdy podstawowe dane fundamentalne wydają się być ignorowane.

(video: https://www.youtube.com/watch?v=hME7OwwL7Bs)

# 7: Niezdecydowanie

Sprowadza się to do obawy przed zbyt wczesnym lub zbyt późnym wyjściem z rynku i dotyczy wielu towarów, od akcji po waluty czy nieruchomości. U jego podstaw leży lęk przed możliwymi stratami. Na przykład kupiłeś akcje, które zyskały na wartości. Fundamenty dobrze rokują na przyszłość – zarobki, przepływy pieniężne i poziomy zadłużenia. Mimo to sprzedajesz, wbrew temu że wszystko wskazuje “nie rób tego “, obawiasz się, że wzrost nie potrwa długo. Drugi przypadek: odmawiasz sprzedaży akcji o słabych wynikach, ponieważ wolisz poczekać, aż ich cena wróci, nawet jeśli podstawy nie wspierają takich oczekiwań. Taki błąd poznawczy często “zawdzięczamy” urażonej dumie osobistej, czego skutkiem jest – kluczowe tutaj – nielogiczne zachowanie.

(video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=rMz6aMIQsOU)

# 8: Błąd potwierdzenia

Błąd potwierdzenia występuje wtedy, gdy ignorujesz lub odfiltrowujesz wszystko, co nie zgadza się z twoimi przekonaniami lub uprzedzeniami. Kiedy handlujesz, może to być niebezpieczne. Jeśli masz stratną pozycję, trzymasz się kurczowo wszelkich informacji z rynku, które wspierają Twoją obecną pozycję. Pomimo że fakty wskazują przeciwnie. Błąd potwierdzenia czyli nastawienia się na informacje potwierdzające naszą pozycje oznacza, że ignorujemy niewygodne informacje. Jedną ze strategii walki z takimi uprzedzeniami jest aktywne szukanie informacji, które są sprzeczne z własnymi poglądami – i wsłuchiwanie się w rozumowanie i fakty stojące za nimi.

# 9: Obciążenie ostatnimi wynikami

Dzieje się tak wtedy, gdy koncentrujesz się wyłącznie na ostatnich decyzjach handlowych i ich wynikach, obojętnie dobrych czy złych. Oznacza to, że porzucasz logikę i solidną strategię handlową, ponieważ działasz pod wpływem emocji. Ta krótkowzroczność zwiększa prawdopodobieństwo porażki. Możesz przeciwdziałać chęci odwetu, podchodząc do każdego zlecenia jako nowego zdarzenia przypominając sobie o swojej długoterminowej strategii. To wymaga dyscypliny. Regularne rejestrowanie transakcji i wyników w formie dziennika przypomina o długoterminowych podstawach, na których zbudowany jest twój system transakcyjny, oraz o skuteczności Twojego procesu decyzyjnego. Innymi słowy, trzymaj się planu.

# 10: Efekt pewności wstecznej

Efekt wiedzy po fakcie (ang. “hindsight bias”), nazywany też efektem “wiedziałem-że-tak-będzie” oraz pełzającym determinizmem (ang. “creeping determinism”), to tendencja do oceniania przeszłych wydarzeń jako bardziej przewidywalnych, niż rzeczywiście były.
Można nazwać to upośledzeniem poznawczym polegającym na tendencji do nadmiernego upraszczania. Oznacza to, że łatwo jest przypisać do niego uzasadnienie przyczyny i skutku: że wydarzenie było całkowicie przewidywalne. Problem z “pewnością” w handlu jest taki, że może prowadzić do złego rozumowania w przyszłości lub nadmiernej pewności siebie. Zawsze trudno jest przewidzieć przyszłość. Hipotezy hindsight mają wiele wspólnego z błędem potwierdzenia (#8).

Więcej tu: Online Trading with Smart Investment App | Capital.com

 

# 11: Błąd zakotwiczenia
Zakotwiczenie występuje wtedy, gdy przywiązujesz się do kosztów transakcji. Na przykład kupujesz 10 udziałów za 10 £. Wartość akcji szybko spada o 20%.
Zamiast zakceptować stratę, kurczowo trzymasz akcje licząc ,ze rynek zawróci, ponieważ nie odzyskałeś 100% zainwestowanego kapitału, mimo że rynek dotarł blisko twojej ceny “kup”.
Jest to niebezpieczne nastawienie, ponieważ twoja “kotwica” jest zupełnie nieistotna dla reszty rynku. Ściśle związany z nastawieniem dyspozycyjnym.

# 12: Selektywna uwaga
Tu mamy na myśli koncentrowanie uwagi na określonym instrumencie, walucie czy akcjach jednocześnie nie zwracając uwagi na pozostałe, które mogą być istotne dla sytuacji na naszym walorze.
Nazywamy to selektywną uwagą. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których skupiamy się na akcjach lub walutach które są dla nas znane i w związku z tym podejmujesz decyzje kosztem rozwiązań alternatywnych, które mogą być lepsze.

# 13: Zaniedbywanie prawdopodobieństwa
Wpływa na rozumowanie logiczne. Statystycznie wiemy, że podróż pociągiem jest bezpieczniejsza niż samochodem ( GUS może dostarczyć dane statystyczne na temat ofiar śmiertelnych, aby to udowodnić).
Ale lekceważenie prawdopodobieństwa może zignorować bardziej przyziemne ryzyko, takie jak zła dieta, która podkopuje twoje zdrowie na dłuższą metę.
W handlu zaniedbanie czynniku prawdopodobieństwa może mieć wpływ na nieudaną ocenę waloru – zwłaszcza gdy występuje znaczny stopień niepewności – czy to przy ostrożnym modelowaniu, czy też innych możliwościach oceny ryzyka.

# 14: Grupa
Przynależność do grupy rzutuje na twoje poglądy i zniekształca rzeczywistość. Na ten błąd mamy wiele przykładów i często dzieje się to na styku polityki z pieniędzmi. Chociażby brytyjskie głosowanie w sprawie Brexitu w 2016 r., które pokazało, że media nie były w kontakcie z wieloma głosującymi (referendum doprowadziło również do masowej deprecjacji funta szterlinga, osłabiając inwestycje niektórych osób). Chodzi o to, że nastawienie w grupie dyskryminuje inne opcje. Może osłabić twoją opinię o szerszej rzeczywistości, niezależnie od tego, czy dotyczy to tradingu czy innych sfer życia.

# 15: Błąd racjonalizacji po zakupie

Chodzi o usprawiedliwienie trejdu lub zakupu produktu konsumenckiego, na który zbierałeś środki. Nawet jeśli okaże się, że była to nietrafiona inwestycja.
Takie nastawienie poznawcze oznacza, że możemy silnie pamiętać aspekty procesu decyzyjnego (chociaż wspomnienia te mogą być zniekształcone) i naszą ocenę możliwości odrzucenia pomysłu o zakupie w tym czasie.
Pamięć o tych przeszłych “racjonalizacjach” może odgrywać rolę w naszym przyszłym procesie decyzyjnym – co może być… nieracjonalne. Innymi słowy, zawsze bądź wobec siebie uczciwy, dlaczego zawarłeś transakcję i uczysz się na tym.
(Racjonalizacja z psych.- pozornie racjonalne uzasadnianie po fakcie swoich decyzji i postaw, kiedy prawdziwe motywy pozostają ukryte, często także przed własną świadomością)

# 16: Błąd “przetrwania” – ograniczonej selekcji

Skoncentrowanie się tylko na tych instrumentach na których już odniosłeś sukces oznacza ryzyko wyboru inwestycji na której możesz popełnić błędy, które wcześniej zignorowałeś. To zaniża twoje szersze pole wyboru. Jak możesz skutecznie selekcjonować spółki (instrumenty finansowe), jeśli odrzucasz źle działające firmy -i nie podlegają twojej kompleksowej ocenie ?

W finansach “błąd przetrwania” jest tendencją do wykluczania firm, które nie zostały uwzględnione w badaniach wydajności, ponieważ przestały istnieć, zbankrutowały. Często powoduje to, że wyniki badań (analiz) są bardziej optymistyczne od rzeczywistych dla danej branży, ponieważ uwzględniono jedynie firmy, które odniosły sukces wystarczający do przetrwania do czasu badania.

Przykład oceny jednostki naukowej : jeśli trzech z pięciu uczniów z najlepszymi ocenami w szkołach wyjechało do tej samej szkoły średniej, może to prowadzić do przekonania, że ​​liceum musi oferować doskonałą edukację. Może to być prawda, ale na to pytanie nie można odpowiedzieć bez spojrzenia na stopnie wszystkich innych uczniów z tej szkoły średniej, a nie tylko tych, którzy “przetrwali” w pierwszej piątce procesu selekcji.

# 17:Błąd selekcji danych

Ta tendencja jest niebezpieczna, ponieważ może pokazać pewne wybory w oszukańczo atrakcyjnym świetle. Może to powodować fałszywą ocenę instrumentu, jeśli jest oparta na nieaktualnych lub niekompletnych informacjach.
To samo dotyczy systemów transakcyjnych, które mogą mieć przewagę nad innymi. Dla zdecydowanej większości traderów istnieje kilka metod handlu lub uprzedzeń poznawczych, które dają statystyczną “przewagę”.
Dlatego handluj tylko systemami dobrze znanymi i solidnymi, które korzystają z jak największej ilości wiarygodnych kanałów informacyjnych.

# 18: Błąd automatyzacji

Zazwyczaj błąd w zakresie automatyzacji występuje wtedy, gdy zbyt wiele procesów decyzyjnych jest powierzanych systemom automatycznym, często bardzo skutecznym. Z biegiem czasu systemy te mogą być postrzegane jako nieomylne i tu kryje się niebezpieczeństwo.
Szczególnym problemem z tendencją do automatyzacji jest to, że może zmienić sposób podejścia do decyzji – podążanie dobrze wytyczonymi ścieżkami po najmniejszej linii oporu – prowadzi do popełniania nowych “nieznanych” dla systemu błędów.
Automatyczne systemy są coraz bardziej rozpowszechnione w handlu i inwestowaniu, obniżając koszty i poprawiając płynność. Zalety automatyzacji są duże, ale wbudowane uprzedzenia mogą prowadzić do błędów.

#19 Kaskada dostępności

Polega na błędnej diagnozie lub innej formie analizy, w której coś jest uważane za prawdziwe, ponieważ jest powtarzane w kółko. Problem z tym błędem poznawczym polega na tym, że jest trudny do uniknięcia.
Ten błąd można kompensować, pamiętając, że rynki są cykliczne, a kupowanie akcji na podstawie oceny ich realnej wartości pozwala podejmować prawidłowe decyzje.

# 20: Błąd krótkowzroczności

Ludzie często są zbyt pewni siebie, krótkowzroczni, nie potrafią trafnie rozpoznać sytuacji. Zasadniczo, twoja ocena handlowa mówi ci, że osąd innych ludzi jest błędny – choć nie jesteś w stanie rozpoznać własnych słabych punktów.

Więcej tu: Online Trading with Smart Investment App | Capital.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here