Naga MarketsKiedy jesteś traderem technicznym, powinieneś wyspecjalizować się w jednym setupie do czasu aż strategia na nim oparta będzie przynosiła zyski. Trader, który skupia się wyłącznie na jednym setupie szybko łapie wszystkie subtelne niuanse, które go dotyczą, a wtedy może stać się ekspert tej formacji.

Zdecydowałem kilka lat temu, że w moim tradingu będę opierał się tylko na przejściach i odwróceniach trendu. Jak się później okazało, ta decyzja umożliwiła szybkie wyniesienie mojego tradingu na zupełnie nowy poziom. Dziś nie jestem w stanie interpretować wszystkich danych z wykresów przez cały czas lub wykorzystywać czynników fundamentalnych, ale jeśli chodzi o handel na odwrócenie jeszcze nie spotkałem tradera, który lepiej rozumiałby to zagadnienie.

W tym wpisie naświetlę 5 ważnych koncepcji tradingu na odwrócenie, które mogą pomóc Ci uniknąć często popełnianych błędów.

#1 Sam poziom wsparcia / oporu nie wystarczy, by kupować lub sprzedawać

Jest to pierwszy i najkosztowniejszy błąd popełniany przez traderów. Nigdy nie kupuj na oślep z poziomu wsparcia lub nie sprzedawaj z oporu.

Wielu traderów spoglądało na poziom 1.1215, na Eurodolarze (zrzut ekranu poniżej) i równie wielu mówiło mi, że kupuje na tym poziomie kiedy cena go osiągnęła z nadzieją na odwrócenie; słowo klucz to nadzieja. Jeśli chcesz handlować odwrócenia, ślepe kupowanie na poziomie wsparcia lub sprzedawanie na oporze jest najgorszą rzeczą jaką można zrobić i pokazuje to, że starasz się przewidzieć zwrot rynku. To jak wskakiwanie pod jadący pociąg z nadzieją, że nagle się zatrzyma – zwykle jednak po prostu Cię zmiażdży. Kolejne 4 punkty pomogą Ci trzymać się z daleka od wróżenia w tradingu.

#2 Twoje ubezpieczenie – pomiń pierwszą i ostatnią część ruchu

Musisz czuć się komfortowo z tym, że pominiesz ruchy cenowe jeśli chcesz trzymać się z dala od przewidującego myślenia. Może to brzmieć dziwnie, ale poczyni ogromną różnicę w Twoim tradingu.

Zatem, zamiast kupować kiedy tylko cena osiągnie poziom wsparcia, czekasz na potwierdzenie, że cena faktycznie znajduje nabywców i rzeczywiście idzie w górę. Poniższy zrzut ekranu ukazuje jedną z moich transakcji na USDCAD. Wchodziłem w longa po tym jak cena już wzrosła i zamknąłem moją pozycję zanim sięgnęła szczytu.

Nazywam tę zasadę moim ubezpieczeniem i pomoże Ci ona trzymać się z dala od ‘łapania spadających noży’, a także od prób zbyt długiego ujeżdżania trendu, a następnie oddawania zysków. Nowi traderzy zmagają się z tym, ponieważ wierzą, że mogą wcześnie złapać dobrą transakcję i nie czekają na potwierdzenie – co oczywiście będzie ich kosztowało dużo pieniędzy.

#3 Silny vs słaby popyt

EURGBP to kolejny klasyczny przykład, gdzie wielu traderów mylnie interpretuje i wykorzystuje tworzoną przez cenę historię. Przejdźmy przez punkty (1) i (2) oddzielnie i zobaczmy jak historia cenowa mogła pomóc nam podjąć lepsze decyzje.

Punkt 1 – Dlaczego wsparcie nie wytrzymało: Wielu traderów patrzyło na poziom 0.7732, na parze EURGBP i pisało do mnie, że tam właśnie kupują (ponownie, bez oczekiwania na potwierdzenie). Oczywiście jak możesz zobaczyć, poziom ten nie wytrzymał i jeśli handlujesz na takim poziomie zleceniem oczekującym, zostaniesz po prostu wyrzucony.

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

Jednocześnie, gdy spojrzymy w lewo widzimy, że cena ostatnio na tym poziomie pozostawała przez jakiś czas. Tradycyjna analiza techniczna mówi Ci, że jest to silny poziom, ale zdrowy rozsądek sugeruje, że tak nie jest. Pomyśl tylko o tym, co mówi takie zachowanie ceny: jeśli cena zdoła utrzymać się na poziomie cenowym przez pewien czas pokazuje, że była tam równowaga między kupującymi, a sprzedającymi. Jednak w przypadku silniej zmiany cen potrzebna jest duża dysproporcja między tymi dwiema grupami.

Dowiedz się więcej czytającPodaż i popyt: 6 złotych zasad tradingu >>

Punkt 2 – Cena rusza w oparciu o brak równowagi: Kiedy skierujemy się do punktu drugiego z prawej widzimy, że zaczyna przybywać kupujących, a cena zatrzymała trend spadkowy. Gdy z kolei spojrzymy na lewą stronę do czasu kiedy ostatnio cena była na tym poziomie zobaczysz silną reakcję; była wyprzedaż i natychmiast nastąpiło odwrócenie, po jednej świecy; ta super silna reakcja pokazuje ogromną dysproporcję i potwierdza ten poziom, a także sprawia, że odwrócenie jest o wiele bardziej prawdopodobne.

#4 Linie trendu, kąty i momentum

Kiedy po raz pierwszy zacząłem patrzeć na zmiany trendu, używałem linii trendu, a zwłaszcza kąta ich nachylenia – informacja ta była naprawdę pomocna w zrozumieniu dynamiki momentum. Świetnym tego przykładem jest para AUDNZD poniżej, gdzie możesz zobaczyć jak zmniejsza się kąt nachylenia linii trendu (58, 21, 9). Mówi to, że spadki stają się coraz mniej strome oraz, iż sprzedający nie są w stanie pchnąć ceny tak bardzo nisko.

Ponownie, samo to nie wystarcza, by zajmować pozycje długą. Oznacza to tylko, że spadkowe momentum wygasa. Czyni prawdopodobnym odwrócenie na wzrosty, ale możemy również zobaczyć jedynie konsolidację przed nową falą spadkową. Właśnie tam trafiamy na “zmianę w momentum’’.

#5 Sygnał zmiany momentum

Wszystkie poprzednie punkty były wstępem do tego jak rozpoznawać potencjalne okresy przejściowe. Ostatnim elementem tych puzzli jest coś, co nazywam “zmianą momentum” i powoduje to, że wchodzę w transakcję.

Świetnym przykładem jest tu EURGBP: Cena znajdowała się w trendzie wzrostowym i uformowała szczyt – było to podobne do informacji o wygasającym kącie linii trendu i pokazało, że momentum w tym trendzie się zmieniło. Kolejna niedźwiedzia świeca z wysokim momentum, która przełamała średnią kroczącą była sygnałem potwierdzenia do wejścia w shorta. Jest to również sygnał “ubezpieczenia”, który zabierze Cię z dala od prób łapania szczytów i dołków, ponieważ będziesz wchodził na odwrócenie po tym jak cena będzie już zmierzała w nowym kierunku.

Przeanalizuj opisane w artykule informacje na platformie u brokera XM. Zapewnia on dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Jak widzisz, trading na odwrócenie może być czymś więcej niż łapaniem szczytów i dołków. Takie podejście jest również najlepszym przykładem dlaczego powinieneś zacząć specjalizować się w jednej formacji. Przez lata handlu wyłącznie w ten sposób, moje zrozumienie scenariuszy na odwrócenie stało się znacznie lepsze, a tylko dzięki staraniom w opanowaniu jednej, konkretnej koncepcji handlowej będziesz w stanie stosunkowo szybko dobry w jej wykorzystywaniu.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here