Naga MarketsPrzez ostatnie miesiące na portalu Investio.pl rozwija się bardzo ciekawy dział MQL, który jak sama nazwa wskazuje, dotyczy różnego rodzaju wskaźników, skryptów czy automatów, których możemy używać na najpopularniejszej platformie forexowej MT4. Za ten dział odpowiedzialni są Piotr Szczygieł oraz Marcin Tuszkiewicz, którzy są jednocześnie twórcami jego zawartości. Skąd biorą się pomysły na w/w narzędzia? Inspiracja czerpana jest z naszego doświadczenia oraz potrzeb, które wynikają z naszego stylu handlu, jak i z propozycji samych użytkowników. Dzięki temu dział rozwija się bardzo prężnie, a tworzone tam materiały cieszą się dużą popularnością. Dodatkowo do każdego wskaźnika przygotowany jest odpowiedni filmik instruktażowy, gdzie zawarta jest szczegółowa instrukcja na temat tego w jaki sposób zainstalować oraz korzystać z pobranego automatu, skryptu czy wskaźnika. W ramach tego artykułu przedstawione zostanie 5 najciekawszych z naszego widzenia narzędzi zawartych w opisywanym dziale pod kątem działania i zalet oraz ewentualnych możliwości rozwoju danego wskaźnika czy automatu. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was inspiracją do nadsyłania własnych propozycji, z których najciekawsze będzie można zrealizować.

1

Te artykuły również Cię zainteresują
1. Investio Strategy Tester

Automat wymyślony i napisany przez Marcina Tuszkiewicza w związku z licznymi prośbami użytkowników, którym bardzo przeszkadzał brak możliwości składania zleceń w testerze strategii najpopularniejszej platformy transakcyjnej, czyli MetaTradera 4.

Działanie:

Automat pozwala składać zlecenia podczas korzystania z testera strategii dostępnego w platformie MT4. Poza zwykłymi zleceniami kupna oraz sprzedaży daje on również możliwość zawierania transakcji typu limit oraz stop. Kolejną zaletą Investio Strategy Testera jest możliwość ustawiania Stop Lossów oraz Take-profitów, które są pokazane na wykresie za pomocną przerywanej, czerwonej linii. W dodatku poziomy te można wyznaczać nie tylko wpisując określoną cenę, ale także przesuwając wspomnianą wcześniej linię. Kolejną istotną funkcją jest możliwość zamykania jednym kliknięciem zarówno długich jak i krótkich pozycji, transakcji zyskownych oraz stratnych a także wszystkich pozycji.

Zalety:

 • Możliwość składania zleceń w testerze strategii dostępnym w MT4
 • Możliwość sprawdzenia własnej strategii inwestycyjnej w wybranym okresie czasu
 • Znaczne skrócenie czasu testowania strategii inwestycyjnej
 • Przeanalizowanie swoich poczynań i podejścia inwestycyjnego bez konieczności zaangażowania prawdziwych środków finansowych

Wszystkie wymienione wyżej zalety niewątpliwie sprawiają, że Investio Strategy Tester można uznać za naprawdę rewolucyjne narzędzie. Najważniejsze nie jest jednak to, co aktualnie oferuje ten automat ale to jakie są możliwości jego rozwoju! Do funkcjonalności, które planujemy wprowadzić już niedługo należą min.

 • Podgląd innych interwałów czasowych
 • Możliwość przesuwania wykresu po jednej świecy oraz do określonej daty
 • Zarządzanie pozycją
 • Częściowe zamykanie pozycji
 • Ustawianie zleceń SL i TP z poziomu wykresu dla zleceń oczekujących
 • 2

2. Investio Screenshot

Wskaźnik wymyślony oraz napisanym przez Piotra Szczygła na potrzeby użytkowników Investio, którzy poprzez różne kanały (min. stream czy droga mail’ową) zgłaszali zapotrzebowanie na tego typu narzędzie.

invest

Działanie:

Głównym zadaniem tego wskaźnika jest tworzenie zrzutów ekranu w momencie otwarcia oraz zamknięcia pozycji. Trade ten automatycznie zostaje zapisany do folderu z nazwą instrumentu, na którym zostało złożone zlecenie. Następnie wystarczy otworzyć wspomniany folder, w którym znajdziemy screenshot zagrania. Warto dodać, że w przypadku gdy wychodzimy z pozycji na wykres wrzucane są strzałki pokazujące miejsce, w którym trade został otwarty oraz zamknięty oraz linia łącząca te dwa punkty tak jak w przypadku przeciągnięcia zlecenia z historii transakcji.

Zalety:

 • Możliwość automatycznego tworzenia screenshotów w momencie zawierania oraz wychodzenia z pozycji
 • Oszczędność czasu związana z brakiem konieczności wykonywania tej czynności manualnie
 • Możliwość analizowania wszystkich swoich pozycji w dowolnej chwili

Podsumowując Investio Screenshot jest idealnym narzędziem dla osób, które mają problem z analizą swoich zagrań. Dzięki niemu będziecie mogli prześledzić wszystkie swoje zagrania jedno po drugim w celu wyciągnięcia wniosków, które powinny usprawnić wasz system transakcyjny.

3

3. Zlecenie w strefie

Automat napisany przez Piotra Szczygła na potrzeby jednego z analityków Investio, Damiana Nowiszewskiego, który potrzebował go aby przetestować swoją strategie inwestycyjną.

Działanie:

Głównym zadaniem tego automatu jest otwieranie pozycji krótkich lub długich w momencie wejścia ceny w strefę (którą jest prostokąt) o zdefiniowanym przez użytkownika kolorze. W chwili gdy taka sytuacja ma miejsce zostaje zawarte zlecenie wraz z ustalonym przez użytkownika Stop-lossem, znajdującym się nad strefą oraz Take-profitem wyznaczonym na zasadzie risk to reward. Warto również dodać, że opisywany automat dobiera wielkość zlecenia tak aby maksymalna strata wynikająca z realizacji zlecenia obronnego SL nie przekroczyła ustalonej przez użytkownika % wartości konta. Automat oczywiście działa również na serwerze VPS, w związku z czym nie ma konieczności, aby użytkownik stale śledził to co dzieje się na wykresie.

Zalety:

 • Automatyczne otwieranie transakcji w momencie wejścia ceny w wyznaczoną strefę
 • Zawarta pozycja posiada zlecenie zabezpieczające Stop-loss oraz Take-profit
 • Dobieranie wielkości pozycji odpowiednio do lokalizacji zlecenia zabezpieczającego SL oraz zdefiniowanej % wartości konta użytkownika, którą może stracić
 • Znaczna oszczędność czasu, w związku z brakiem konieczności stałego siedzenia przy komputerze
 • Możliwość zastosowania automatu na serwerze VPS

Zlecenia w strefie jest więc idealnym narzędziem dla każdego kto interesuje się strefami popytu i podaży. Z jego pomocą handlowanie na ich podstawie staje się znacznie łatwiejsze i o wiele bardziej efektywne. Poza tym użytkownik nie musi stale śledzić notowań i zachowania ceny, wystarczy że skorzysta z serwera VPS.

4

4. Przesuwanie SL po świecach

Jest to automat, który pozwala zarządzać pozycją według kryteriów obiektywnych, jakimi są kolejne świece pojawiające się na wykresie. Ma on za zadanie kontrolować pozycję, tak aby w przypadku zmiany kierunków mogła ona być odpowiednio wcześniej zamknięta. Autorem tego automatu jest Marcin Tuszkiewicz.

Działanie

Po wrzuceniu wskaźnika na wykres, co jest szczegółowo opisane w filmie instruktażowym, możemy ustalić trzy najważniejsze dla nas parametry, czyli minimalna zawartość spreadu o jaki będzie powiększony SL, odległość zlecenia obronnego od minimum/maksimum ostatniej świecy oraz możliwość włączenia lub wyłączenia powiadomienia o każdej zmianie wykonanej przez automat. Po pojawieniu się nowej świecy automat koryguje zlecenie obronne względem świecy poprzedzającej według przyjętych ustawień.

Zalety:

 • Możliwość zarządzania pozycją według obiektywnych kryteriów
 • Częściowe zdjęcie presji psychicznej z inwestora
 • Swobodna modyfikacja najważniejszych parametrów
 • Oszczędność czasu, który musielibyśmy spędzić przy wykresie

Wskaźnik ten polecam szczególnie tym osobom, które nie czują się najlepiej przy prowadzeniu pozycji lub nie mają wystarczająco dużo czasu aby obserwować notowania w trakcie trwania transakcji.

5

5. Siatka zleceń

Niezwykle użyteczny skrypt, który pozwala na zajęcie dużej liczby zleceń oczekujących w jednym czasie. Skrypt ten cieszy się szczególnym uznaniem szczególnie wśród osób, które stosują strategię opartą na piramidowaniu pozycji. Skrypt został stworzony przez Piotra Szczygła.

Działanie

Narzędzie z uwagi na swoją specyfikę działa jednorazowo w danym momencie i wykonuje konkretną akcję. W tym przypadku jest to ustawienie zleceń oczekujących zgodnie ze zdefiniowanymi parametrami. Możliwości dobierania ustawień jest w tym przypadku sporo. Przede wszystkim możemy dobrać jeden z czterech typów zlecenia czyli: sell stop, sell limit, buy limit oraz buy stop. Dodatkowo możemy swobodnie określać liczbę zleceń, ich odległość od siebie oraz potencjalny SL oraz TP. Dzięki temu siatka zleceń to skrypt, który potrafi sprostać wymaganiom nawet najbardziej wybrednych wielbicieli piramid.

Zalety:

 • Możliwość definiowania wielu zmiennych
 • Opcja ustalania miejsca od którego mają zaczynać się zlecenia
 • Skrypt nie wymaga ciągle włączonej platformy

6

Podsumowując, prosty i łatwy w obsłudze skrypt to narzędzie ułatwiające życie inwestorom, gdyż zrzuca z nich obowiązek ręcznego ustawiania zleceń, które jest niezwykle pracochłonne.

Dział MQL będzie w dalszym ciągu rozwijany. Możliwości ułatwienia sobie życia poprzez tworzenie nowych wskaźników jest ograniczona jedynie naszą wyobraźnią, wymaganiami oraz mocami przerobowymi. Każdy wskaźnik to wiele godzin pracy oraz testów, dlatego staramy się realizować jedynie te pomysły, które w naszej opinii są najbardziej wartościowe. Zachęcamy do wysyłania uwag, co do działania lub możliwości usprawnienia wszystkich narzędzi znajdujących się w dziale MQL.

Więcej szczegółów o działaniu wspomnianych powyżej narzędzi można znaleźć na stronie Investio.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here