Naga MarketsNa rynkach finansowych można spotkać wielu inwestorów. Każdy z nich charakteryzuje się odmienną filozofią działania. Jednak bardzo łatwo jest rozpoznać skutecznych graczy i odróżnić ich od całej reszty. To stan konta i wyniki osiągane w wyniku stosowanych strategii. Zgodnie z zasadą Pareto 20% najlepszych inwestorów zgarnia ponad 80% zysków. Czym tak naprawdę odróżniają się ci ludzie i co robią, aby osiągnąć sukces? 

Właściwe zrozumienie ryzyka 

Tak naprawdę niewiele osób potrafi zrozumieć czym jest ryzyko. Jeszcze mniej wykorzystuje tę wiedzę w praktyce. Większość osób stara się za wszelką cenę uniknąć strat i zrobią bardzo wiele, żeby odsunąć od siebie wizję utraty gotówki. Straty i pomyłki to nieodłączny element procesu inwestowania – zdarzyły się każdemu i zawsze będą obecne w tej branży. Nawet najbardziej rozwinięte umiejętności analityczne nie są w stanie ochronić inwestora przed nieudaną transakcją.  Jeśli gracz chce długoterminowo funkcjonować na rynku i osiągać zyski, to paradoksalnie powinien zaakceptować ryzyko i wszystkie konsekwencje, jakie mogą go spotkać. W przypadku, gdy inwestor będzie oczekiwał, że rynek zachowa się dokładnie tak, jak on tego chce, naraża się na dodatkowy stres i ból emocjonalny. Niespełnienie się scenariusza branego pod uwagę jest wielkim rozczarowaniem i powoduje blokadę – która niejednokrotnie może oznaczać wycofanie się z rynku. Tylko zmiana myślenia i akceptacja ryzyka pozwala na odniesienie sukcesu.  

Nastawienie na rozwój 

Okazuje się, że wśród ludzi dominują dwie postawy odnośnie nauki i osiągania sukcesów. W książce Leszka Badurowicza “Mental Edge” na temat psychologii pokera przedstawiono pewien schemat psychologiczny. Można go z powodzeniem zastosować do świata finansów. W większości wypadków można wyróżnić następujące podejścia do nauki: 

  • nastawienie na trwałość – osoby z takim podejściem szybko odpuszczają w obliczu niespodziewanych trudności. Uważają, że umiejętności są czymś stałym, unikają wyzwań i ignorują krytykę. Łączą osiągane wyniki z poczuciem wartości, więc w obliczu strat ich wiara we własne siły maleje. 
  • nastawienie na rozwój – w przypadku trudności osoby pragnące rozwoju szukają rozwiązań. Uważają, że można poprawić swoje umiejętności, nie szukają wymówek i starają się cały czas doskonalić. Wyciągają wnioski z konstruktywnej krytyki i zamiast się poddawać wymagają od siebie jeszcze więcej wysiłku. 

W przypadku inwestorów warto pamiętać, że jest to długoterminowa droga a nie krótki epizod. Podczas jej przemierzania należy cały czas poświęcać czas na naukę, analizowanie swoich posunięć i obserwowanie rynku. Sukces jest wynikiem nieustannej pracy, nie polega na szczęśliwym trafie.  

Wzięcie pełnej odpowiedzialności 

Gracze, którzy osiągają ponadprzeciętne sukcesy biorą za siebie pełną odpowiedzialność. Wierzą, że wszystkie wyniki generują poprzez swoje działanie. To od ich interpretacji danych płynących z rynku zależą decyzje inwestycyjne oraz ostateczny rezultat. W przypadku, gdy inwestor zaczyna obwiniać rynek za swoje niepowodzenia, staje się tak naprawdę przyczyną tych niepowodzeń. Zaczyna postrzegać go jak przeciwnika, który odbiera mu to, co powinien mu podarować. 

Z perspektywy bezstronnego obserwatora działanie rynku jest neutralne. To działanie inwestora i jego postrzeganie nadaje znaczenie konkretnym transakcjom i zmianom cen. Sam rynek nie ma pojęcia, w jaki sposób gracz definiuje zyski bądź straty. Inwestor, który zrozumie ten mechanizm i zacznie postrzegać rynek jako miejsce, w którym można szukać okazji będzie miał przewagę nad innymi. Jeśli weźmie pełną odpowiedzialność za to, co robi, będzie mógł korzystać z przepływu okazji.  

Inteligencja emocjonalna 

Zazwyczaj na rynku panują dwie najbardziej odczuwalne emocje – chciwość oraz strach. Inwestowanie jest procesem, w którym kierowanie się tymi dwiema namiętnościami może mieć opłakane skutki. Może prowadzić do dwóch skrajnie niekorzystnych scenariuszy: 

invest
  • pospiesznego wycofania się z transakcji w obawie przed zmianą trendu wzrostowego, 
  • braku reakcji w obliczu odniesienia straty – co tylko pogłębia dyskomfort w przypadku wystąpienia błędu.  

Odporność na stres i umiejętność odcięcia się od swoich emocji to dwie ważne cechy skutecznego inwestora. Pozwalają mu kontrolować emocje i wykorzystywać je zgodnie z obraną strategią. Analiza własnego stanu i rozwijanie inteligencji emocjonalnej pomagają nie tylko na rynku, ale także poza nim. Pomagają, gdy trzeba przemyśleć swoje działanie i wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów.  

Żelazna dyscyplina 

Powodem, dla którego wielu ludzi wybiera drogę inwestowania jest możliwość niczym nieskrępowanej możliwości wyrażania siebie. Rynek daje ogromne możliwości uczestnikom i gra na giełdzie tak naprawdę nigdy się nie kończy. Czasami może to być naprawdę niebezpieczne i kończyć się olbrzymimi stratami – psychicznymi i finansowymi. Osoba, która chce długoterminowo osiągać sukcesy na rynkach finansowych powinna stworzyć zestaw reguł i przestrzegać ich.  

Stoi to w kontrze do tego, w jaki sposób większość osób reaguje na zakazy i ograniczenia. W toku wychowania i socjalizacji młodzi ludzie napotykają różne blokady, które powodują ból i cierpienie. Potem pragną się z tego wyzwolić, aby pozbyć się frustracji. Jest to bardzo problematyczne w kontekście skutecznej gry rynkowej. Najlepsi inwestorzy to osoby, które potrafiły przełamać własny opór i stworzyły strukturę, która umożliwia im konsekwentne wygrywanie. Warunkiem działania tej struktury jest właśnie stosowanie dyscypliny. 

Podsumowanie 

Większość cech wymienionych powyżej może wydawać się trudna lub nieintuicyjna. Akceptacja ryzyka czy wysoka inteligencja emocjonalna nie zawsze są wymieniane jako niezbędny element osiągania sukcesów na rynkach. Jednak statystyki są nieubłagane – ponad 80% inwestorów ponosi regularne straty. Są to często osoby, które w innych dziedzinach radzą sobie dobrze lub powyżej przeciętnej. W przypadku inwestowania umiejętności niezbędne do osiągania dobrych wyników na rynku pracy czy budowania relacji z innymi ludźmi mogą okazać się niewystarczające.  

artykuł powstał we współpracy z inwestujfinanse.plJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here