Naga MarketsNauczenie się tego, jak rozgrywać cofnięcia, może być świetną umiejętnością dla tradera. Korekty zdarzają się cały czas, a jeśli nauczysz się jak wykorzystać je w handlu, możesz urozmaicić swój repertuar i znaleźć o wiele więcej scenariuszy o wysokim prawdopodobieństwie. Korekty występują w wielu różnych formach, a w tym artykule wyjaśniam pięć najczęściej spotykanych. Nauczysz się także różnych technik wejścia na cofnięciu.

Czym jest cofnięcie?

Cena nigdy nie porusza się w linii prostej, a zmiany notowań na dowolnym rynku finansowym można zwykle opisać tzw. falami cenowymi. Rynki poruszają się naprzemiennie w byczych (wzrostowych) oraz niedźwiedzi (spadkowych) falach).

Podczas trendu wzrostowego, jak pokazano na poniższej grafice, dominujące fale trendu kierowały się w górę. Fale korekcyjne reprezentują ruchy przeciwnego do kierunku bieżącego trendu. Podczas handlu na cofnięciach, traderzy szukają tych faz korekty, a następnie odpowiedniego czasu na wejście w transakcje, podczas takich faz.

Chodzi o to, że chcesz poczekać, aż cena „cofnie się” podczas trendu, aby uzyskać lepszą cenę wejścia. Gdy rynek przesuwa się w górę i oczekujesz, że ruch będzie kontynuowany, chcesz zawrzeć transakcję po najniższej możliwej cenie. Cofnięcia pomagają w znalezieniu takich okazji.

Podczas trendu wzrostowego, jak pokazano na poniższej grafice, dominujące fale trendu kierowały się w górę

Korekta #1: Cofnięcie po wybiciu

Korekty po wybiciu są bardzo powszechne i prawdopodobnie większość traderów już się z nimi spotkała. Zdarzają się one zwykle w punktach zwrotnych na rynku, kiedy następuje wybicie notowań z konsolidacji. Formacja głowy i ramion, kliny, trójkąty lub prostokąty to najpopularniejsze wzorce konsolidacji.

Zawsze przestrzegam moich uczniów, że przesunięcie stop lossa do progu rentowności (break-even) jest bardzo niebezpiecznym i nieopłacalnym posunięciem. Powodem jest to, że tak często dochodzi do korekty po wybiciu.

W poniższym scenariuszu, cena weszła w potrójny szczyt po długim trendzie wzrostowym. Potrójny szczyt miał bardzo dobrze zdefiniowany poziom wsparcia. Wielu traderów korzysta z takich poziomów, aby dopasować timing wejścia w pozycje po wybiciu. Często popełniają jednak błąd, ponieważ zbyt szybko przenoszą swój stop loss na poziom break-even. A kiedy nastąpi cofnięcie, zostają wyrzuceni z transakcji, tylko po to, by zobaczyć jak cena zawraca w przewidywanym kierunku, ale już bez nich na pokładzie.

Jest to tak powszechny scenariusz cofnięia, że ​​zaczniesz go zauważać przez cały czas.

W poniższym scenariuszu, cena weszła w potrójny szczyt po długim trendzie wzrostowym

Timing wejścia w transakcję przy cofnięciu

Pytanie, które naturalnie się pojawia, brzmi: w jaki sposób handlujesz na cofnięciach? I chociaż istnieje wiele sposobów na podejście do tego typu handlu, przedstawię dwa główne. Zasady te można następnie zastosować do wszystkich innych scenariuszy dotyczących korekt jakie znajdziesz w tym artykule.

Agresywny trader czeka, aż cena wróci do strefy cofnięcia i natychmiast wchodzi w transakcję. Punkt 1 oznacza to podejście w poniższym scenariuszu. Wybierając ten sposób, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Możesz wejść po najlepszej możliwej cenie, ponieważ ten punkt często oznacza skrajny punkt fali korekcyjnej i fazy cofnięcia.
  • Potencjalny stosunek zysku do ryzyka jest najwyższy przy takim podejściu, ponieważ stop loss może być umieszczony bardzo ciasno.
  • Wadą jest to, że zawierasz transakcję w kierunku przeciwnym do ruchu notowań, a cena może z łatwością pójść przeciwko tobie znacznie dalej.
  • Takie podejście może zatem mieć niższy współczynnik zyskownych transakcji. Jednakże, może on zostać zrównoważony poprzez wyższy stosunek ryzyka do zysku.

Konserwatywny trader czeka, aż cena będzie kontynuowała strukturę trendu i wybije nowy dołek. Wejście konserwatywne ma miejsce zaraz po tym, jak cena osiąga nowy, niższy dołek. Dzięki takiemu podejściu trader porusza się wraz z momentum. Konserwatywne wejście ma miejsce później, a zatem potencjalny stosunek zysku do ryzyka jest również mniejszy.

Nie ma tu dobrego ani złego podejścia. Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji tradera.

Zauważ, że w tym przykładzie, cena ponownie powróciłaby do strefy cofnięcia. To pokazuje, jak powszechne są korekty, które podkreślają naturalną strukturę fali cenowej na jakimkolwiek rynku finansowym.

Zauważ, że w tym przykładzie, cena ponownie powróciłaby do strefy cofnięcia

Korekta 2 : Horyzontalne kroki

Krokowe zachowanie można zaobserwować podczas wielu faz trendów na wszystkich rynkach finansowych. Jest to naturalny rytm ruchu ceny i pokazuje on przypływy i odpływy zachowań rynkowych.

Podczas trwających faz trendów cena często prezentuje krokowe formacje. Takie podejście do cofnięcia jest doskonałym dodatkiem do wcześniej omawianych korekt po wybiciu. Cofnięcie po wybiciu następuje bardzo blisko punktów zwrotnych na rynku. Jednakże, jeśli trader przegapi pierwszą możliwość wejścia, horyzontalne stopnie mogą pozwolić mu znaleźć alternatywne scenariusze wejścia w miarę rozwoju transakcji.

Co więcej, trader może również zdecydować się na zastosowanie formacji krokowej, aby w bezpieczniejszy sposób przesuwać stop loss wraz z trendem. W takim przypadku, trader czeka, aż cena wykona kolejny krok, a następnie przesuwa stop loss poza ostatni obszar korekty. Zlecenie stop loss jest wtedy chronione i nie jest tak podatna na trafienie.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Podczas trwających faz trendów cena często prezentuje krokowe formacje

Korekta #3: Linia trendu

Linie trendów to kolejne znane narzędzie pomocne przy korektach. Ich wadą jest to, że potrzebują więcej czasu do potwierdzenia. Jak widzieliśmy w przewodniku po liniach trendu, linia trendu wymaga 3 punktów kontaktowych, by można ją uznać za potwierdzona. Zawsze możesz połączyć 2 losowe punkty, ale dopiero gdy pojawi się trzeci,  wtedy tak naprawdę patrzysz na linię trendu.

Tak, więc, cofnięcie do linii trendu można rozgrywać jedynie w trzecim, czwartym lub piątym punkcie kontaktowym.

Linie trendu mogą ładnie współgrać z innymi metodami wykorzystywania korekt, ale kiedy wykorzystujemy je samodzielnie, możemy stracić wiele okazji, podczas potwierdzania linii trendu, które zajmuje dużo czasu.

Linie trendu mogą ładnie współgrać z innymi metodami wykorzystywania korekt, ale kiedy wykorzystujemy je samodzielnie, możemy stracić wiele okazji, podczas potwierdzania linii trendu, które zajmuje dużo czasu.

Korekta #4: Średnie ruchome

Bez wątpienia, średnie ruchome są jednymi z najpopularniejszych narzędzi w analizie technicznej i wykorzystywana są na wiele sposobów. Możesz ich również użyć do handlu w korektach.

Możesz wykorzystać 20, 50 lub nawet 100-okresową średnią kroczącą. To naprawdę nie ma znaczenia i sprowadza się do tego, czy jesteś inwestorem krótkoterminowym, czy długoterminowym. Traderzy krótkoterminowi zazwyczaj używają krótszych średnich kroczących, aby szybciej otrzymywać sygnały. Oczywiście, krótsze średnie ruchome są również bardziej podatne na szum i fałszywe sygnały. Z drugiej strony, średnie kroczące w dłuższej perspektywie poruszają się wolniej, są mniej podatne na szum, ale mogą również sprawić, że przegapisz okazje krótkoterminowe. Musisz zatem rozważyć zalety i wady wykorzystania ich we własnym tradingu.

Na poniższym zrzucie ekranu użyłem 50-okresowej EMA, gdzie podczas trendu spadkowego doszło do dwóch cofnięć. Często zdarza się, że cena przekracza średnią ruchomą i dochodzi do bardzo głębokiej korekty. Dlatego też musisz dać swojemu zleceniu stop loss więcej oddechu, jeśli wybierzesz taką strategię handlu podczas korekty.

użyłem 50-okresowej EMA, gdzie podczas trendu spadkowego doszło do dwóch cofnięć

Korekta #5: Poziomy Fibonacciego

Fascynuje mnie to, jak dobrze poziomy Fibonacciego sprawdzają się na rynkach finansowych i możemy wykorzystać to zjawisko również jako traderzy rozgrywający cofnięcia. W tym celu czekasz na nowo rozwijający się trend, a następnie rysujesz zniesienia A-B Fibonacciego od początku trendu do końca fali trendu. Punkt C w zniesieniu Fibonacciego można następnie wykorzystać do korekty.

Na poniższym zrzucie ekranu widać, jak nowy trend wzrostowy bardzo precyzyjnie wycofał się do 50% zniesienia Fibonacciego, zanim został wznowiony.

Korekty do zniesień Fibonacciego można bardzo skutecznie łączyć ze średnimi ruchomymi, a gdy poziomy te zbiegają się ze sobą, mogą stanowić potencjalne obszary zakończenia korekty o wysokim prawdopodobieństwie.

Na poniższym zrzucie ekranu widać, jak nowy trend wzrostowy bardzo precyzyjnie wycofał się do 50% zniesienia Fibonacciego, zanim został wznowiony

Jak widzieliście, istnieje wiele różnych sposobów podejścia do korekt, a niektóre narzędzia można nawet łączyć ze sobą, aby uzyskać jeszcze silniejsze sygnały. Który z nich jest twoim ulubionym i jakie są twoje doświadczenia w handlu na korektach?

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here