Naga MarketsJak identyfikować trend?

Trading zgodny z trendem jest jak pływanie zgodne z prądem. Gdy główny trend jest wzrostowy po co miałbyś szukać krótkich pozycji do otwarcia skoro otwarcie pozycji długiej może się skończyć korzystniej i w prostszy sposób. Wielu początkujących traderów gdy widzi długo trwający trend wzrostowy (nawet taki trwający wiele miesięcy lub lat) nie może się powstrzymać od przewidywania momentu zmiany trendu. A wystarczyłoby, żeby trzymali się głównego trendu i osiągnęliby o wiele lepsze wyniki.

Jeżeli nawet nie jesteś traderem podążającym za trendem możesz łączyć ideę tradingu z trendem na większych ramach czasowych ze swoją własną metodą. Najpierw możesz sprawdzić jaki jest trend na interwale dziennym, a następnie przenieść tą informację na niższy interwał. Poniżej przedstawię najbardziej efektywne metody analizowania wykresów.

Intro: różne fazy rynkowe

Zanim zaczniemy omawiać jak zidentyfikować trend najpierw musimy zobaczyć czego tak faktycznie będziemy szukali. Rynki poruszają się zawsze w jednej z trzech konkretnych faz: wzrost, spadek, ruch boczny.

zidentyfikowanie kierunku trendu

Powyższy wykres pokazuje trzy fazy poruszania się rynku. Jednak bardzo łatwo wskazać te fazy, gdy widzimy historyczny wykres. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy śledzimy rynek na żywo, a prawa strona wykresu jest pusta. W tym artykule nie przedstawię jak znaleźć moment otwarcia pozycji tylko jak zrozumieć cenę i trend i wykorzystać je w bardziej wydajny sposób.

1) Prosty sposób: wykres liniowy

Wielu traderów używa wykresów świecowych, ale kompletnie zapomnieli o bardzo efektywnym i prostym narzędziu jakim jest wykres liniowy, który odrzuca wszystkie szumy i zmyłki z wykresu. Celem wykresów świecowych jest pokazanie wszystkich szczegółów, które wydarzyły się na rynku. Jednak czy jest to tak naprawdę konieczne żeby zidentyfikować trend? Prawdopodobnie nie.

zidentyfikowanie kierunku trendu

Najlepsze co może zrobić trader to przełączyć się przynajmniej raz w tygodniu na wykres liniowy oraz oddalić widok powiększając obserwowany interwał, żeby zorientować się co tak naprawdę się dzieje na rynku. Jeżeli twoim jedynym zadaniem będzie identyfikacja trendu jest to najlepsze co możesz zrobić na początku, żeby ogólnie zorientować się w trendzie.

2) Szczyty i dołki

Dla mnie osobiście to jest najlepszy sposób na identyfikację trendu i chociaż wydaje się niezwykle prosty jest to w rzeczywistości wszystko czego potrzebujemy. Konwencjonalna analiza techniczna mówi, że podczas trendu wzrostowego ciągle pojawiają się nowe szczyty, a nowe dołki również pojawiają się wyżej od poprzednich. Dzieje się tak, ponieważ kupujący stanowią większość i pchają cenę na coraz to wyższy poziom. Identycznie zasada ta działa podczas trendu spadkowego. Cały czas pojawiają się niższe dołki a korekcyjne szczyty również pojawiają się wyraźnie niżej niż poprzednie.

zidentyfikowanie kierunku trendu

Taki sposób wyznaczania trendu nie powinien być jedynym sposobem analizy wykresu, ale warto używać go przynajmniej jako filtra. W większości przypadków wystarczy szybki rzut oka na wykres, żeby określić jaki jest główny trend.

ZASADA: Jeżeli nie jesteś w stanie szybko określić jaki jest trend na rynku, najlepiej jeżeli pozostaniesz z boku aż sytuacja nie będzie wystarczająco jasna.

3) Średnie kroczące

Średnie kroczące, są bez wątpienia jednymi z najbardziej popularnych narzędzi analizy wykresów. Potrafią sobie radzić naprawdę świetnie z tym zadaniem, ale należy mieć świadomość kilku rzeczy zanim przystąpimy do analizy rynku z ich wykorzystaniem:

  • Długość średnich kroczących bardzo istotnie wpływa na pojawiający się sygnał o zmianie trendu.
  • Szybkie średnie (fast moving average) dają bardzo dużo sygnałów nawet przy najmniejszym ruchu ceny niezgodnym z trendem. Z drugiej jednak strony wyrzucą cię z rynku na samym początku gdy tylko trend zacznie się zmieniać.
  • Wolne średnie (slow moving average) mogą dać sygnał za wolno albo pozwolą ci dłużej korzystać z istniejącego trendu bo dzięki nim odfiltrowane zostaną rynkowe szumy.

Na wykresie poniżej widać EMA 50, która jest średnią kroczącą na średni okres czasu. Jak widać gdy cena rośnie to średnia utrzymuje się pod nią, natomiast gdy cena przetnie średnią to wchodzi w trend boczny, podczas którego nie warto zwracać na średnią uwagi ponieważ będzie przecinana wielokrotnie.

Jeżeli chcesz używać średnich kroczących jako filtra wystarczy ustawić MA 50 na interwale D1 i zawierać pozycję na niższym interwale, które będą zgodne z trendem na interwale D1.

zidentyfikowanie kierunku trendu

4) Kanały i linie trendu

Kanały i linie trendu, są kolejnym sposobem identyfikacji trendu i pomogą ci zrozumieć zasięg ruchu rynku dużo lepiej. O ile średnie kroczące lepiej sprawdzają się na początku trendu o tyle linie trendu wymagają przynajmniej dwóch punktów styku dlatego używa się ich w dalszej fazie rozwoju trendu.

Osobiście używam linii trendu głównie do wskazania momentu zmiany istniejącego trendu, gdy cena przebija wyrysowaną wcześniej linię i może być sygnałem do rozpoczęcia się nowego trendu. Dodatkowo linie trendu mogą być łączone ze średnimi kroczącymi ze względu na ich uzupełniające się wzajemnie właściwości.

zidentyfikowanie kierunku trendu

 

5) Jak używać wskaźnika ADX

Wskaźnik ADX pozwala określić kierunek trendu oraz jego siłę. Wskaźnik składa się z trzech linii:

  • Linia ADX określa siłę trendu (nie ma jej w poniższym przykładzie ponieważ nas interesuje tylko kierunek trendu).
  • DI+ linia pokazuje siłę byków (zielony kolor)
  • DI- linia pokazuje siłę niedźwiedzi (czerwony kolor)

Jak widać na screenie poniżej sygnał wzrostowy generowany przez ADX pojawia się wtedy, gdy zielona linia jest na górze ponad linią czerwoną, a sygnał spadkowy odwrotnie. Kiedy cena porusza się ruchem bocznym obie linie, są blisko siebie i oscylują wokół środka.

ADX może być łączony ze średnimi kroczącymi i widać to poniżej gdy jednym sygnałem jest przecięcie średniej przez cenę oraz przecięcie linii ADX (zielona nad czerwoną).

zidentyfikowanie kierunku trendu

Łącz najlepsze narzędzia ze sobą

Jak pokazałem w tym artykule każde narzędzie oraz koncepcja ma swoje zalety i wady – nic nie działa przez cały czas. Jednak nie ma konieczności szukania metody, która da ci 100% zyskownych transakcji (to się nigdy nie stanie) wystarczy znaleźć metodę, która da ci więcej transakcji zyskownych od tych stratnych.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcComparic.pl zaczął współpracę z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach oraz nagraniach wideo. Na łamach portalu comparic.pl prezentujemy tłumaczenia tych artykułów dla polskojęzycznych czytelników. Po przeczytaniu tego artykułu przyswoisz wiele istotnych informacji związanych z oceną kierunku trendu, a więc najistotniejszej informacji rynkowej, o której niestety tak często się zapomina.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. Artykuł wspaniały i wiele spostrzeżeń wartych uwagi i pochwały, niestety ja jako bardzo początkujący TRADER nie wszystko rozumiem, gdyż w dalszym ciągu nie wiem jak teoretycznie określić zmianę kierunku większego ruchu na wykresie. Przepraszam za mój “analfabetyzm” lecz od czegoś trzeba zacząć. Dziękuję za ten artykuł i proszę o jeszcze. Serdecznie pozdrawiam.

  2. Porządny artykuł. Dziwię się że nikt nie pozostawia komentarzy. Należy się uznanie za treść oraz jej przekład na j. polski. Myślę o zastosowaniu tych rad w praktyce. Sprawdzę to na jednym z kont przez kilka tygodni i zobaczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here