Naga MarketsWybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania największego od lat kryzysu gospodarczego. Fakt ten sprawił, że światowa gospodarka zaciągnęła wiosną prawdziwy hamulec ręczny. To z kolei skłoniło ekonomistów do prognozowania kształtu możliwego powrotu do normalności. W tym celu wykorzystano wiele liter alfabetu, choć już dziś wiadomo, że spodziewane jeszcze niedawno V-kształtne odbicie wydaje się mało prawdopodobne.

  • Światowa gospodarka nie wróci do normalności tak szybko jak sądzono wiosną
  • Ekonomiści prognozują kilka możliwych scenariuszy dot. wzrostu gospodarczego po kryzysie 

W-kształte odbicie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem

Najnowsze szacunki wskazują, że najprawdopodobniej ożywienie gospodarcze przybierze kształt litery “W”. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła na świecie 52 mln. a liczba zgonów 1,3 mln. Mowa tu oczywiście o oficjalnych statystykach. Wartości te nie uwzględniają więc osób, które nie zostały zdiagnozowane i przeszły zakażenie bezobjawowo, ani tych, którzy z powodu pandemicznych restrykcji zmarli na inne choroby, bo nie mieli dostępu do odpowiedniej pomocy medycznej.

Zachęcające wydają się niedawne doniesienia firmy Pfizer, która ma skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Jej masowa produkcja i dystrybucja może bowiem w znaczny sposób wpłynąć na krzywą transmisji zakażeń. Nie oznacza to jednak, że światowa gospodarka wyszła już z kryzysu.

Prognozowane obecnie odbicie gospodarcze w kształcie litery “W” zakłada podwójny spadek wzrostu gospodarczego. Zdaniem ekonomistów jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz dla głównych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone i Europa, które najciężej przeżywają drugą falę pandemii.

W przypadku strefy euro, ekonomiści szacują, że po odbiciu, które obserwowano w III kr. br., IV kw. przyniesie ponowy skurcz gospodarki. Spodziewają się oni jednak, że drugi etap tego podwójnego spadku powinien być płytszy niż pierwszy, ponieważ ograniczenia są mniej surowe, a konsumenci i firmy lepiej przygotowane.

V-kształtne odbicie możliwe w Azji

Nie oznacza to jednak, że V-kształtne odbicie nie jest już możliwe. Scenariusz ten może powrócić jeśli szczepionka zostanie wprowadzona na rynek wcześniej niż oczekiwano. Taka forma odbicia pozostaje jednak podstawowym scenariuszem dla Azji, która nie została tak mocno dotknięta przez drugą falę pandemii.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje wzrost o 1,9% w 2020 r. i 8,2% w 2021 r., Chiny będą jedyną dużą gospodarką, która w tym roku będzie się rozwijać.

Trzy inne scenariusze

Jeszcze inny scenariusz zakłada odbicie w kształcie pierwiastka kwadratowego “√”. Matematyczny znak pierwiastka kwadratowego oznacza spadek, po którym następuje wzrost, a następnie spłaszczenie. Jest to scenariusz bardziej optymistyczny niż W-kształtne odbicie, jednak mniej optymistyczny niż odbicie w kształcie litery “V”. Taka forma ożywienia zakłada, że ponowne wprowadzenie obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie dalszej transmisji wirusa niekoniecznie spowoduje ponowny spadek PKB. Ten scenariusz przewidywany jest obecnie przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii.

Niektórzy ekonomiści wskazują także, że jeżeli spadek gospodarczy w strefie euro okaże się mniej dotkliwie niż się obawiano, ścieżka dla europejskiej gospodarki może przybrać kształt greckiej litery “μ”. Jest to perspektywa, która jest nieco mniej surowa niż W-kształtne odbicie.

Inną rozważaną formą jest odbicie w kształcie litery “K”, w której poszczególne sektory gospodarki przyjmują rozbieżne ścieżki. W tym scenariuszu, niektóre przedsiębiorstwa, np. z sektora produkcyjnego odbijają gwałtownie, podczas gdy inne, np. z sektora usług wciąż zmagają się z poważnymi problemami.

– Oznacza to, że będą sektory, które dobrze prosperują po zamknięciu i te, które są pod presją, na przykład branża turystyczna, wypoczynkowa i transportowa – powiedział Carsten Brzeski, szef makro w ING Research.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułRosja wprowadza nowe przepisy i kary związane z posiadaniem kryptowalut
Następny artykułSolar Company miało 0,85 mln zł straty netto, 0,15 mln zł zysku EBIT w III kw.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here