Naga MarketsDraghi, bazooka, Comparic.pl
Czy Mario Draghi wyciągnie bazookę luzująca politykę monetarną?

Decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych poznamy już o 13:45. Natomiast o 14:30 Mario Draghi odczyta oświadczenie polityki pieniężnej oraz odpowiednie na pytania dziennikarzy. Analitycy rozpatrują wielu scenariuszy działania, które może przyjąć ECB. Dlatego postanowiliśmy przenalizować 5 najistotniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę w związku z działaniami polityki pieniężnej w unii monetarnej.


Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że Europejski Bank Centralny będzie luzował politykę monetarną – pytanie jednak na jakie kroki się zdecyduje? Rynki w tym momencie wyceniają przynajmniej cięcia stóp, oczekiwania cały czas jednak się napędzają i część rynku jest przekonana, że Mario Draghi wyciągnie bazookę i zdecydowanie poszerzy obecny program luzowania ilościowego.

#1 Decyzja w sprawie stóp

Brak cięć będzie silnym zawodem dla rynków. Większość analityków przewiduje obniżenie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych, co uplasowałoby ją na poziomie -0.4%. Stopa refinansowania ma natomiast spaść do 0.05%.

Ujemne stopy procentowe w ostatnim czasie spotykają się z silną falą krytyki – nasilają bowiem problem globalnych wojen walutowych, zawężając warunki kredytowe (zamiast je polepszać) oraz zmniejszając przychody banków. Są jednocześnie niekorzystne dla rynku giełdowego, co starają się udowodnić analitycy JP Morgan. Poniżej przedstawiamy tabelę wartości ujemnych stóp procentowych w poszczególnych gospodarkach i ich wpływie na wydajność rynku equity.

#2  Dwu-warstwowy system depozytowy i/lub tanie pożyczki

Ujemne stopy procentowe oznaczają, że banki komercyjne muszą płacić za utrzymywanie depozytów w banku centralnym, w tym samym czasie zarabiając mniej na własnych kredytach. Zdaniem analityków Europejski Bank Centralny może wprowadzić więc system dwu-poziomowy. Oznaczałoby to, że banki nie przekraczające pewnego progu płynności korzystałyby z wyższej stopy depozytowej.

Według analityków Danske Bank pozwoliłoby to znacznie zredukować koszty ponoszone przez sektor bankowy i uchronić przed dalszym negatywnym wpływem cięć stóp depozytowych. Inny scenariusz to zaoferowanie bankom długoterminowych pożyczek na peryferyjnych warunków, podobnie jak miało to w przypadku programów LTRO orz TLTRO zaprezentowanych w 2012 oraz w 2014. Warto jednak zauważyć, że TLTRO nie cieszył się zbyt dużym powodzeniem.

#3 Zmiany w QE

Jednym z największych rozczarowań grudniowego posiedzenia polityki pieniężnej był brak poszerzenia wartego obecnie 60 miliardów EUR miesięcznie programu skupu aktywów. Tym razem analitycy spekulują, że ECB może zwiększyć QE o 10 lub nawet 20 miliardów euro miesięcznie.

Wyłamują się z tego jednak analitycy HSBC. Ich zdaniem zwiększenie zakupów w ramach luzowania ilościowego jest w marcu niemożliwe – ECB cały czas boryka się bowiem z technicznymi ograniczeniami programu. Najzwyczajniej w świecie na rynku unii monetarnej brakuje gospodarek spełniających warunki skupu ich obligacji.

#4 Nowe prognozy członków ECB

Zaktualizowane projekcje gospodarcze ECB najprawdopodobniej pokażą spadek prognoz gospodarczych i inflacyjnych. Cięcia powinny wynieść co najmniej 0.2% w stosunku do PKB w 2016 (do 1.5%) i co najmniej 0.3% w stosunku do inflacji w 2016 (do 0.7%).

Cel inflacyjny cały czas zostanie utrzymany jednak tuż pod 2%.

#5 Powtórka z grudnia?

Europejski Bank Centralny zniweczył nadzieje na rajd Świętego Mikołaja po swoim grudniowym posiedzeniu, kiedy decyzje polityki pieniężnej zawiodły inwestorów na całym świecie. W momencie gdy oczekiwania rynkowe znowu wskazują na agresywne decyzje ECB, część analityków ostrzega przed powtórką z grudnia.

Chociaż ekonomiści Rabobanku wierzą w silniejsze cięcia stóp procentowych i mocną zmianę pakietu QE to jednocześnie przypominają, że czwartkowe luzowanie nie będzie ostatnim w tym roku. W związku z tym Mario Draghi i spółka muszą zostawić sobie coś w zanadrzu, aby móc działać w kolejnych miesiącach.

Wyniki posiedzenia ECB będziecie mogli śledzić dzięki kanałowi Rynki na Żywo. Na łamach Comparic.pl pojawi się również podsumowanie posiedzenia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here