Naga MarketsDowiesz się tego dopiero, kiedy zaczniesz konsekwentnie zarabiaćPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “5 Things You’ll Learn Becoming a Successful Trader


Jak zacząć zarabiać?

Każdy doskonale wie o tym, że nagrodą za byciem skutecznym traderem są pieniądze. Jednak stając się odnoszącym sukcesy traderem zyskasz o wiele więcej niż tylko same pieniądze, a tak naprawdę są one najmniej wartościową nagrodą za osiągnięcie trwałego sukcesu w tradingu.

Najcenniejsze korzyści jakie z tego płyną są nieco mniej namacalne; odkrywanie samego siebie, samodoskonalenie, prawdziwa wolność osobista i poznanie rzeczywistego znaczenia takich cnót jak cierpliwość i dyscyplina. Są to przymioty, które będą z tobą na zawsze i poprawią twoje życie oraz relacje z innymi, o wiele bardziej niż mogą to uczynić same pieniądze…

1. Jak tak naprawdę czuje się wolność

W mojej opinii największą nagrodą za bycie zyskownym traderem jest uzyskanie prawdziwej wolności, która uwalnia od wyścigu szczurów i pracy od 9 do 17. Trading dostarcza narzędzia i możliwość ucieczki od tego, co nazywam ‘nowoczesnym niewolnictwem’.

To oczywiście nie będzie łatwe i może nie przydarzyć się każdemu, ja jednak jestem ogromnie szczęśliwy mogąc uczyć jak handlować, by pomóc innym budować swoją własną wolność i wyzwolić się z “matrixa”. Czy to lubisz, czy nie, w dzisiejszym społeczeństwie gra toczy się o pieniądze i ty również grasz w tej grze, albo w najlepszym razie czeka cię przeciętne życie. Nigdy nie byłem typem człowieka, którego to zadowalało i potrafiłby zaakceptować fakt, że spędził całe życie pracując dla jakiejś firmy i dał jej najlepsze lata swojego życia w zamian za pieniądze, znacznie mniejsze niż było to warte.

Tak więc dla mnie, poznanie tego czym jest prawdziwa wolność jest największą nagrodą płynącą z bycia zyskownym traderem. Wszystkie pieniądze świata są bez znaczenia jeśli nie masz czasu, by się nimi cieszyć. Swing trading i skupianie się na wyższych interwałach czasowych, a także metoda “ustaw i zapomnij”, pozwala mi cieszyć się najcenniejszym możliwym towarem, jakim jest czas.

2. Jak ocenić stosunek ryzyka do zysku – czegokolwiek

Jeśli dojdziesz do punktu, w którym będziesz konsekwentnie zarabiającym traderem z pewnością będziesz także mistrzem w określaniu stosunku ryzyka do zysku, kiedy będzie to dotyczyło jakiejkolwiek sytuacji, usługi czy produktu. Sposób myślenia tradera polega na ciągłym szacowaniu ryzyka i jednocześnie ocenianiu tego, co może być potencjalnym zyskiem, by wreszcie podjąć odpowiednią decyzję. Jest to oczywiście konieczne w tradingu, ale w życiu prywatnym można również zastosować tę umiejętność w wielu różnych sytuacjach.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Dla przykładu, powiedzmy, że potrzebujesz kolejnego auta. Jeśli myślisz o zakupie, a twój sposób myślenia jest jak u tradera, zapewne ostrożnie rozważysz ryzyka i korzyści związane z zakupem nowego lub też używanego auta. Przechodząc przez ten proces, prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że ryzyko utraty wartości 11% ceny kupna samochodu, tuż po wyjeździe z salonu nie jest tego warte i zyskasz tyle samo procent znajdując takie same auto tylko, że delikatnie używane. Nie każdy myśli w ten sposób będąc w podobnej sytuacji, ale trading zakorzenia tego typu myślenie i to prawie zawsze wychodzi traderowi na dobre.

3. Prawdziwa wartość i znaczenie cierpliwości oraz dyscypliny

Każdy wie jak wartościowymi cnotami są cierpliwość i zdyscyplinowanie, ale niewiele osób naprawdę rozumie jak potężne mogą być dla zyskownego tradera. Jedynym sposobem, aby dostać się do punktu, w którym zarabiasz pieniądze na rynku przez okres wielu miesięcy jest bycie cierpliwym i zdyscyplinowanym.

To wszystko może się dla ciebie wydawać banalne, ale jednak jest jak najbardziej prawdziwe; cierpliwość i zdyscyplinowanie zarobią dla ciebie więcej pieniędzy niż cokolwiek innego w tradingu. Napisałem już kilka artykułów wyjaśniających dlaczego jest to prawdą, tak więc nie będę się w tej lekcji rozpisywał o szczegółach. Ważne jednak, byś zdawał sobie sprawę z tego, że jedną z najlepszych rzeczy jaką dowiesz się będąc odnoszącym sukcesy traderem jest to, co właściwie oznacza cierpliwość i dyscyplina oraz jak wartościowe są te cnoty. By być takim traderem, musisz nauczyć się cierpliwości i zdyscyplinowania w obliczu nieustannych pokus czyhających na rynku, takich jak over-trading czy nadmierne lewarowanie. Wielu ludzi nie potrafi sobie z tym poradzić i działać konsekwentnie.
Zyskowny trading nauczy cię jak panować nad sobą w sytuacjach, w których jesteś wystawiony na pokusę, poprzez bycie skoncentrowanym na długoterminowym zysku, a nie na chwilowych odczuciach.

4. Jak rozwijać się i doskonalić jako osoba

Proces stawania się zyskownym traderem i rzeczy jakie trzeba zaakceptować oraz zmienić w sobie, by się nim stać, ostatecznie doprowadzą do tego, że będziesz lepszą wersją siebie. Nie znajdziesz osoby odnoszącej sukces, która jest leniwa, niecierpliwa i niezdyscyplinowana; taka osoba nie istnieje. Końcowym rezultatem, a raczej ‘efektem ubocznym’ jest to, że masz prawdziwą wolność, opanowujesz swój umysł, rozumiesz potencjalne ryzyko i zysk w jakiejkolwiek sytuacji i być może najważniejsze, staniesz się lepszą wersją siebie.

5. Siła prostoty

Wreszcie… najbardziej zmieniającą życie rzeczą, którą poznałem jako zyskowny trader jest siła prostoty i to nie tylko w tradingu, ale także w każdym obszarze mojego życia. Odkrycie tego, że prościej znaczy lepiej w moim tradingu, było tak naprawdę punktem zwrotnym w karierze tradera, ale także w moim życiu. Kiedy zacząłem dostrzegać jak siła prostoty spisuje się w tradingu, natychmiast zastosowałem tę samą filozofię w pozostałych obszarach życia, gdzie również mam satysfakcjonujące rezultaty. Napisałem o tym cały artykuł i jeśli się postarasz to bez problemu go odnajdziesz.

Kluczową kwestią dzisiejszej lekcji jest to, że aby stać się traderem sukcesu, musisz rozwinąć i konsekwentnie trzymać się pewnych nawyków i procesów, które nie tylko pozwolą ci zarobić pieniądze na rynku, ale też sprawią, że staniesz się najlepszą wersją siebie.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “5 Things You’ll Learn Becoming a Successful Trader


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here