Naga MarketsJak zacząć zarabiać?

Każdy doskonale wie o tym, że nagrodą za byciem skutecznym traderem są pieniądze. Jednak stając się odnoszącym sukcesy traderem zyskasz o wiele więcej niż tylko same pieniądze, a tak naprawdę są one najmniej wartościową nagrodą za osiągnięcie trwałego sukcesu w tradingu.

Najcenniejsze korzyści jakie z tego płyną są nieco mniej namacalne; odkrywanie samego siebie, samodoskonalenie, prawdziwa wolność osobista i poznanie rzeczywistego znaczenia takich cnót jak cierpliwość i dyscyplina. Są to przymioty, które będą z tobą na zawsze i poprawią twoje życie oraz relacje z innymi, o wiele bardziej niż mogą to uczynić same pieniądze…

1. Jak tak naprawdę czuje się wolność

W mojej opinii największą nagrodą za bycie zyskownym traderem jest uzyskanie prawdziwej wolności, która uwalnia od wyścigu szczurów i pracy od 9 do 17. Trading dostarcza narzędzia i możliwość ucieczki od tego, co nazywam ‘nowoczesnym niewolnictwem’.

To oczywiście nie będzie łatwe i może nie przydarzyć się każdemu, ja jednak jestem ogromnie szczęśliwy mogąc uczyć jak handlować, by pomóc innym budować swoją własną wolność i wyzwolić się z “matrixa”. Czy to lubisz, czy nie, w dzisiejszym społeczeństwie gra toczy się o pieniądze i ty również grasz w tej grze, albo w najlepszym razie czeka cię przeciętne życie. Nigdy nie byłem typem człowieka, którego to zadowalało i potrafiłby zaakceptować fakt, że spędził całe życie pracując dla jakiejś firmy i dał jej najlepsze lata swojego życia w zamian za pieniądze, znacznie mniejsze niż było to warte.

Tak więc dla mnie, poznanie tego czym jest prawdziwa wolność jest największą nagrodą płynącą z bycia zyskownym traderem. Wszystkie pieniądze świata są bez znaczenia jeśli nie masz czasu, by się nimi cieszyć. Swing trading i skupianie się na wyższych interwałach czasowych, a także metoda “ustaw i zapomnij”, pozwala mi cieszyć się najcenniejszym możliwym towarem, jakim jest czas.

2. Jak ocenić stosunek ryzyka do zysku – czegokolwiek

Jeśli dojdziesz do punktu, w którym będziesz konsekwentnie zarabiającym traderem z pewnością będziesz także mistrzem w określaniu stosunku ryzyka do zysku, kiedy będzie to dotyczyło jakiejkolwiek sytuacji, usługi czy produktu. Sposób myślenia tradera polega na ciągłym szacowaniu ryzyka i jednocześnie ocenianiu tego, co może być potencjalnym zyskiem, by wreszcie podjąć odpowiednią decyzję. Jest to oczywiście konieczne w tradingu, ale w życiu prywatnym można również zastosować tę umiejętność w wielu różnych sytuacjach.

Dla przykładu, powiedzmy, że potrzebujesz kolejnego auta. Jeśli myślisz o zakupie, a twój sposób myślenia jest jak u tradera, zapewne ostrożnie rozważysz ryzyka i korzyści związane z zakupem nowego lub też używanego auta. Przechodząc przez ten proces, prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że ryzyko utraty wartości 11% ceny kupna samochodu, tuż po wyjeździe z salonu nie jest tego warte i zyskasz tyle samo procent znajdując takie same auto tylko, że delikatnie używane. Nie każdy myśli w ten sposób będąc w podobnej sytuacji, ale trading zakorzenia tego typu myślenie i to prawie zawsze wychodzi traderowi na dobre.

3. Prawdziwa wartość i znaczenie cierpliwości oraz dyscypliny

Każdy wie jak wartościowymi cnotami są cierpliwość i zdyscyplinowanie, ale niewiele osób naprawdę rozumie jak potężne mogą być dla zyskownego tradera. Jedynym sposobem, aby dostać się do punktu, w którym zarabiasz pieniądze na rynku przez okres wielu miesięcy jest bycie cierpliwym i zdyscyplinowanym.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

To wszystko może się dla ciebie wydawać banalne, ale jednak jest jak najbardziej prawdziwe; cierpliwość i zdyscyplinowanie zarobią dla ciebie więcej pieniędzy niż cokolwiek innego w tradingu. Napisałem już kilka artykułów wyjaśniających dlaczego jest to prawdą, tak więc nie będę się w tej lekcji rozpisywał o szczegółach. Ważne jednak, byś zdawał sobie sprawę z tego, że jedną z najlepszych rzeczy jaką dowiesz się będąc odnoszącym sukcesy traderem jest to, co właściwie oznacza cierpliwość i dyscyplina oraz jak wartościowe są te cnoty. By być takim traderem, musisz nauczyć się cierpliwości i zdyscyplinowania w obliczu nieustannych pokus czyhających na rynku, takich jak over-trading czy nadmierne lewarowanie. Wielu ludzi nie potrafi sobie z tym poradzić i działać konsekwentnie.
Zyskowny trading nauczy cię jak panować nad sobą w sytuacjach, w których jesteś wystawiony na pokusę, poprzez bycie skoncentrowanym na długoterminowym zysku, a nie na chwilowych odczuciach.

4. Jak rozwijać się i doskonalić jako osoba

Proces stawania się zyskownym traderem i rzeczy jakie trzeba zaakceptować oraz zmienić w sobie, by się nim stać, ostatecznie doprowadzą do tego, że będziesz lepszą wersją siebie. Nie znajdziesz osoby odnoszącej sukces, która jest leniwa, niecierpliwa i niezdyscyplinowana; taka osoba nie istnieje. Końcowym rezultatem, a raczej ‘efektem ubocznym’ jest to, że masz prawdziwą wolność, opanowujesz swój umysł, rozumiesz potencjalne ryzyko i zysk w jakiejkolwiek sytuacji i być może najważniejsze, staniesz się lepszą wersją siebie.

5. Siła prostoty

Wreszcie… najbardziej zmieniającą życie rzeczą, którą poznałem jako zyskowny trader jest siła prostoty i to nie tylko w tradingu, ale także w każdym obszarze mojego życia. Odkrycie tego, że prościej znaczy lepiej w moim tradingu, było tak naprawdę punktem zwrotnym w karierze tradera, ale także w moim życiu. Kiedy zacząłem dostrzegać jak siła prostoty spisuje się w tradingu, natychmiast zastosowałem tę samą filozofię w pozostałych obszarach życia, gdzie również mam satysfakcjonujące rezultaty. Napisałem o tym cały artykuł i jeśli się postarasz to bez problemu go odnajdziesz.

Kluczową kwestią dzisiejszej lekcji jest to, że aby stać się traderem sukcesu, musisz rozwinąć i konsekwentnie trzymać się pewnych nawyków i procesów, które nie tylko pozwolą ci zarobić pieniądze na rynku, ale też sprawią, że staniesz się najlepszą wersją siebie.

Więcej od Niala Fullera:


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “5 Things You’ll Learn Becoming a Successful Trader” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here