Naga Marketsccf forex comparic tablica człowiek porada wskazówkaZdolność do odczytywania akcji cenowej jest niezwykle ważna, by podejmować prawidłowe decyzje. Problemem z jakim boryka się wielu traderów jest to, że komplikują oni zbytnio ten proces, co wprawia ich w zakłopotanie, albo co gorsza wcale nie mają planu działania i w ogóle nie wiedzą czego szukają.


W niniejszym artykule chcę przedstawić 5 różnych koncepcji analizy ceny, które pomogą Ci wyciągnąć sens z wykresów i zrozumieć dynamikę ceny w bardziej efektywny sposób.

1. Swingi – szczyty i dołki

Kiedykolwiek nie spoglądałbym na rynek, zaczynam analizę od zbadania jak na wykresie układają się dołki i szczyty. Ma miejsce rajd, gdzie cena rysuje wyższe szczyty i wyższe dołki? Może jesteśmy na rynku niedźwiedzia, gdzie formują się niższe dołki i niższe szczyty? A może rynek jest właśnie w okresie przejściowym, gdzie cena przechodzi z jednej fazy do drugiej?

Jeśli chcesz zagłębić się bardziej, spójrz na odległość między falami trendu, a punktami zwrotnymi. Dystans ten się zwiększa? Jeśli tak, zazwyczaj sygnalizuje to zdrowy trend i silne momentum. Jeśli dystans pomiędzy punktami zwrotnymi staje się coraz mniejszy, wskazuje to zazwyczaj na osłabienie momentum.

Wreszcie, spójrz na głębokość cofnięć. Niewielkie cofnięcia w trendzie wskazują na silny trend, natomiast głębokie cofnięcia ukazują, że nie do końca dzieje się najlepiej i trend może się osłabiać.

Choć brzmi to naprawdę bardzo prosto, ten rodzaj analizy cenowej może bardzo wiele powiedzieć Ci o rynku, na który patrzysz, a także o dynamice ceny.

Poniższy zrzut ekranu daje bliższe spojrzenie na niedźwiedzi okres jaki miał miejsce poprzednio na rynku. Podczas trendu spadkowego szukamy okazji sprzedażowych i jeśli chodzi o analizę wykresów, rozglądamy się za cofnięciami w kierunku poprzednich szczytów i następujących formacji: podwójnych szczytów, pułapek, wyciśnięć, prób fałszywego wybicia i re-testów oporów, które wcześniej były wsparciami.

Poprzez połączenie analizy czystych swingów (szczytów i dołków) wraz z omawianymi formacjami technicznymi, trader może o wiele lepiej wyczuć wykres.

swing-highs-lows

2. Wsparcie i opór

Wsparcia i opory są to lokalne struktury, które ukazują poprzednie punkty reakcji. Poziomy / obszary wsparcia i oporu są zazwyczaj używane do wyszukiwania punktów zwrotnych lub wybić o wysokim prawdopodobieństwie.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje różne sposoby używania poziomów wsparcia i oporu. Przez główne bariery rynku, do małych, lokalnych struktur zawierających najczęściej pojedyncze dołki i szczyty, a także duże strefy wsparcia, gdzie cena regularnie skupia się w klastry.

Mamy również często spotykaną formację, gdzie cena po przebiciu zmienia wykorzystywany wcześniej poziom wsparcia w nowy opór. Powszechny wzorzec, gdzie najpierw dochodzi do przełamania, a potem re-testu jest na pewno warty Twojej uwagi.

Jeśli chodzi o wsparcie i opór również bardzo ważne jest, by podkreślić, że nie wymagają one idealnie precyzyjnej reakcji na danym poziomie. Cena jest koncepcją dynamiczną i powinieneś spoglądać na szerszy obszar, zamiast starać się precyzować dokładny poziom przy użyciu linii. Ukazują to szersze strefy wsparcia na poniższym zrzucie ekranu.

Wskazówka: Kiedy poziomy wsparcia / oporu stają się zbyt oczywiste, możemy mówić o handlu “tłumu”. Podczas gdy każdy stara się wejść w tą samą transakcję na tym samym poziomie cenowym, często będziesz miał okazję zobaczyć fałszywe wybicie i nadmierną reakcję. Jest to powszechnie stosowana formacja pułapki, o której mówiliśmy przy okazji wcześniejszych artykułów.

sup-res

3. Analiza fal akcji cenowej

Analiza fal jest często pomijanym tematem i kiedy słyszysz określenie “fala”, zwykle przychodzi Ci na myśl teoria fal Elliotta. Jednak nie do końca o to chodzi. Kiedy połączymy analizę fal z koncepcją wsparć i oporów oraz dołków i szczytów, patrzymy już na prawdziwie solidną metodę.

Poniższy zrzut ekranu ukazuje szeroki zakres rynku z różnymi typami fal oraz scenariuszami. Po lewej stronie zaczynamy od silnego trendu spadkowego (czerwona strzałka). Kiedy cena nie zdołała ustanowić niższego dołka, utworzyła również strefę popytu. Trend spadkowy zaczął przechodzić w przeciwnym kierunku tworząc wyższe szczyty (zielona strzałka) – przypomnij sobie punkt 1. Wzrostowy rajd zakończył się powoli dużą formacją głowy z ramionami – która jest klasyczną formacją falową – nastąpiło przejście do krótkoterminowego trendu spadkowego. Ten trend spadkowy po formacji głowy z ramionami zakończył się z kolei, gdy cena dotarła do bloku zleceń (strefy popytu) i tam znalazła zainteresowanych kupnem. W tym samym czasie formacją przejściową w strefie popytowej była odwrócona głowa z ramionami i ponownie fale powoli zawróciły w kierunku tworzenia wyższych szczytów.

Jak widzisz cofnęliśmy się do analizy fal swingów, szczytów i dołków, re-testów poprzednich punktów zwrotnych i połączyliśmy to z koncepcjami takimi jak wsparcie/opór i popyt/podaż. Większość traderów pomija te proste zasady kiedy analizuje akcje cenową mimo, że mówią one zazwyczaj wszystko, co musisz wiedzieć o zachowaniu ceny na wykresie.

wave

4. Linie trendu

Linie trendu są prawdopodobnie bardziej subiektywnym narzędziem, ponieważ ich rysowanie jest raczej sztuką niż nauką. Kiedy jednak chodzi o ich używanie, sugeruję Ci byś skupił się na dwóch podstawowych koncepcjach:

1) Początkowe przełamanie linii trendu, które może sygnalizować zmianę jego kierunku

Na poniższym zrzucie ekranu widać, że wybicia silnych linii trendu, gdzie pojawiły się przynajmniej dwa dotknięcia, mogą być świetnymi sygnałami i często zapowiadają zmianę kierunku trendu. Owe wybicia zaznaczone są czerwonym znakiem X.

2) Re-test linii trendu daje ‘bezpieczniejszą’ okazję do wejścia

Re-test linii trendu po wybiciu zaznaczono niebieskimi strzałkami. Jak widzisz zdarza się on regularnie po wybiciu. Dlatego też traderzy, którzy wchodzą na rynek po początkowym wybiciu często stają przed wyzwaniem kiedy cena zawraca do poziomu, na którym zawierali transakcje. Świadomość takiego zachowania jest bardzo ważna i nie powinna nikogo za bardzo dziwić.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Nie zawsze jest możliwość narysowania przydatnej linii trendu, ale jako narzędzie konfluencji, linie trendu mogą być bardzo pomocne i sygnalizować punkty zmiany kierunku. Szczególnie po silnym okresie trendu, przełamanie może sygnalizować okazję do wejścia o wysokim prawdopodobieństwie.

trendlines-1

5. Średnia ruchoma

Średnie ruchome są kolejnym wspaniałym narzędziem konfluencji. Wyróżnia się 4 podstawowe sposoby ich użycia dla lepszego zrozumienia wykresu, czy też czasu wejścia w transakcję.

  • Filtr wejścia – bierzemy tylko transakcje zgodne z kierunkiem średniej ruchomej
  • Timing okazji do wejścia przy re-teście średniej w trakcie cofnięcia
  • Ogólnie jako narzędzie do wyznaczania wsparcia i oporu
  • Przecięcie średniej, które może zapowiadać okres zmiany na rynku

Wykres poniżej ukazuje dwie różne średnie kroczące: wolniejszą 100-okresową średnią i szybszą, 20-okresową. Po lewej stronie widzimy wolniejszy trend wzrostowy z głębokimi cofnięciami, tutaj 100-okresowa średnia zapewnia lepsze sygnały. Po stronie prawej, podczas silnego trendu spadkowego, szybsza, 20-okresowa średnia znacznie lepiej pomaga zrozumieć trend. W tym samym czasie, przecięcie dwóch średnich może zapowiadać ważną zmianę kierunku na rynku.

Mając na uwadze ten przykład staje się jasne, że optymalny interwał średniej kroczącej zależy od trendu i jego siły. Używanie dwóch różnych średnich może być w takiej sytuacji bardzo pomocne.

mas

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here