Naga MarketsW ciągu ostatnich 15 lat indeks MSCI Europe bez Wielkiej Brytanii osiągnął roczny zwrot w dolarach amerykańskich w wysokości 5,9% w porównaniu do 9,0% w przypadku akcji amerykańskich. Jednak obecnie, według Gabrieli Santos z JP Morgan, istnieje 5 powodów, aby ponownie rozważyć inwestowanie w europejskie akcje, oprócz atrakcyjnych wycen.

  • Gospodarka strefy euro kontynuuje systematyczne odrodzenie
  • Odbicie gospodarcze w UE może być większe niż w USA
  • Bogate kraje UE wpłacą więcej do wspólnej puli KE
  • Europejskie sektory cykliczne osiągną lepsze wyniki
  • Europa siedzibą największych luksusowych marek

UE jednoczy się w obliczu kryzysu wywołanego przez COVID-19

1. W szczytowym momencie pandemii pod koniec marca w krajach dotkniętych kryzysem, takich jak Włochy, Hiszpania i Francja, dzienna stopa wzrostu nowych przypadków zachorowań na COVID-19 wynosiła odpowiednio 157%, 88% i 52% (w porównaniu z 48% w USA).

Teraz dzienna stopa wzrostu nowych przypadków gwałtownie spadła do zaledwie 0,1% w tych krajach (w porównaniu do 1% w Stanach Zjednoczonych). Wraz ze zwiększoną zdolnością testowania oraz procedurami śledzenia i izolacji kontaktów, daje to Europie silną pozycję do kontynuowania odrodzenia gospodarczego w zrównoważony i pewny sposób – napisano w raporcie.

2. Od początku maja kraje europejskie zaczęły się stopniowo ponownie otwierać, a aktywność gospodarcza wykazuje systematyczne odbicie. Ekspert wskazuje, że w krajach, które ucierpiały w największym stopniu, aktywność jest obecnie o około 35% niższa niż normalnie – co stanowi poprawę o 55% w porównaniu z 30% poprawą w USA.

Prawdopodobnie doprowadzi to do większego odrodzenia PKB w II kwartale w Europie – ale także do większego odbicia w III kwartale – dodano.

3. Nastąpiła prawdziwie fundamentalna zmiana w podejściu Europy. Komisja Europejska zaproponowała wspólny plan naprawy o wartości 750 miliardów euro, finansowany z emisji wspólnego długu zabezpieczonego budżetem UE i rozdzielanego w zależności od potrzeb, na wypadek pandemii.

W praktyce oznacza to, że kraje bogatsze wpłacą więcej do puli, podczas gdy kraje biedniejsze otrzymają z niej więcej. Chociaż nie jest to jeszcze ostateczny plan, uzyskał on akceptację Niemiec – najważniejszej gospodarki UE – zauważono.

4. Jednym z powodów opóźnień we wzrostach europejskich akcji w stosunku do Stanów Zjednoczonych jest struktura sektorowa rynku. Analityk wskazuje, że Europa ma znacznie wyższą reprezentację sektorów cyklicznych w porównaniu do USA: 50% kapitalizacji rynkowej w porównaniu do 34% w USA.

Europejska i światowa poprawa koniunktury trwa, więc to właśnie regiony cykliczne osiągną lepsze wyniki – wskazano.

5. W ocenie eksperta europejskie akcje są również świetnym sposobem na uzyskanie globalnej ekspozycji, gdyż 54% przychodów MSCI Europe bez Wielkiej Brytanii pochodzi spoza regionu.

W szczególności w Europie znajdują się największe luksusowe marki konsumenckie, które są bezpośrednio związane ze wzrostem rynków wschodzących – podsumowano.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here