Naga MarketsDay trading to trudna sztuka i żeby sporo na tym zarobić, trzeba mieć bardzo dużą wiedzę. Przydaje się też trochę szczęścia, ale jednak wszystko zaczyna się od dość prostych umiejętności i nawyków. W artykule zmieściliśmy omówienie 5 takich podstawowych działań, które może nie pozwolą od razu wygrać, ale na pewno pozwolą nie przegrać w spektakularny sposób, a to już coś, bo większość początkujących na rynku, delikatnie mówiąc, nie jest w stanie zrealizować własnych założeń.


Porady skonsultowane z ekspertami

Na świecie jest może kilkadziesiąt osób, które naprawdę świetnie rozumieją specyfikę day-tradingu. Zanim opublikowaliśmy te porady, poprosiliśmy o konsultację ekspertów z  nextmarkets, którzy podpowiedzieli, co jeszcze warto pamiętać. I to niech będzie porada podstawowa, poza docelową numeracją: kiedy wpadniesz na jakiś pomysł albo znajdziesz poradę, którą chcesz wykorzystać, najpierw sprawdź, czy inwestorzy ją znają. Jeśli nie – to masz w ręce coś, czego nikt nie testował i nie sprawdzał, więc jest ryzyko, ale możesz sporo wygrać. Zdecydowanie częściej jednak okaże się, że pomysł sprawdził już ktoś wcześniej i wtedy dobrze byłoby dowiedzieć się, jak to działa w praktyce. Czyli, mówiąc wprost: żadnej porady nigdy nie bierz za pewnik. Zawsze trzy razy sprawdzaj, żeby uniknąć większego ryzyka.

Nawet jeśli masz doskonałe narzędzia analityczne, a będziesz takie miał na najlepszych platformach handlowych, na przykład na https://www.nextmarkets.com/de/handel/app/cfd, to niczego nie możesz automatycznie przyjmować za dobre albo złe. Każda informacja wymaga komentarza, a nie tylko przedstawienia.

Dobrze, mając to za sobą, możemy przejść do pięciu porad dla początkujących. Oto one.

Zaczynaj powoli

Bonusy startowe, promocje i niespotykane okazje kuszą. Zawsze jest „niepowtarzalna szansa”, która wręcz domaga się inwestycji idącej w dziesiątki tysięcy złotych, bo przecież to absolutny pewniak. Nie. Nie ma czegoś takiego jak pewniak. Każda, nawet najlepiej zaplanowana inwestycja, może spalić na panewce, a kiedy dopiero zaczynasz, nie masz nawet teoretycznych szans na idealne zaplanowanie inwestycji, zatem ryzyko porażki jest spore. O tym zresztą nie zapominaj nigdy: CFD to ryzykowne narzędzie i bez względu na doświadczenie, zawsze będziesz musiał ponosić ryzyko.

Na początku jednak ważne jest, żeby nie dać się ponieść. Każda inwestycja musi być przemyślana. Intuicja jest ważna, ale to informacja, a nie przeczucie, stanowi podstawę do świadomego podejmowania decyzji. Nie inwestuj zbyt wiele. Ucz się, jak działa rynek. Nawet jeśli wcześniej długo pracowałeś nad kontem demo, to teraz możesz stracić prawdziwe pieniądze i gra nabiera realnego wymiaru. Zwolnij. Inwestuj mniej, niż podpowiada serce. Tym razem posłuchaj rozumu. Kiedy przegrasz zbyt wiele, na pewno stracisz zapał. A przegrasz na pewno – nikt nie wygrywa cały czas. Kiedy zaś wiesz mniej, przegrać jest łatwo. Łatwo też dać się ponieść emocjom, a to całkowicie niedopuszczalne. Zaczynaj powoli, dokładnie analizując wszystkie okoliczności. Nawet kiedy masz prawie całkowitą pewność wygranej, zagraj za małą stawkę. Cierpliwość pozwoli ci zarobić więcej niż nawet najlepsza strategia – naucz się tego na samym początku.

Ustalaj realne poziomy

W każdej transakcji masz do ustawienia tak naprawdę dwa poziomy. Musisz powiedzieć, ile jesteś gotowy stracić, a także musisz realnie ustawić sobie cel na wygranej. I tu coś, czemu twój rozum będzie się sprzeciwiał: wcale nie jest lepiej wygrywać jak najwięcej. Najwięcej wygrywa się na najbardziej ryzykownych transakcjach, a to ryzyko powinno być tu limitujące. Doświadczeni gracze w jednej transakcji rzadko ryzykują więcej niż 2-3% swoich zasobów. To oczywiście zależy od zasobności portfela, ale miej świadomość, że zaryzykowanie dziesięcioma procentami jest już posunięciem nawet nie tyle odważnym, ile wręcz szalonym. Strata w jednej takiej transakcji mogłaby wpędzić Cię w dołek, z którego będzie trzeba mozolnie się wyczołgiwać do poziomu zerowego.

A dlaczego nie można odrobić strat w jednej transakcji? Przecież jest dźwignia i w ogóle… Jako początkujący zapomnij o dźwigni. To narzędzie dla osób, które naprawdę dobrze wiedzą, co robią, mają większy margines strat i pozwalają sobie na ryzykowną grę. Nawet wielu bardzo dobrych i doświadczonych graczy na CFD nie korzysta z dźwigni, planując zyski w granicach 40-60%, a czasem nawet około 20%. To bardzo mało w porównaniu z tym, co oferują brokerzy w swoich materiałach reklamowych. Pamiętaj jednak, że to znacznie więcej niż w jakiejkolwiek tradycyjnej metodzie inwestycyjnej, więc ich tak bogacisz się szybciej, a mniejszy zysk zwykle oznacza też mniejsze ryzyko transakcji.

Ucz się

Rynku instrumentów pochodnych nie można nauczyć się tak, jak rynków finansowych. Nie ma możliwości nauczenia się teorii z jakiejś grubej księgi. To jednak nie znaczy, że nie można się nauczyć niczego. Większość wiedzy, którą zdobędziesz, powinna trafić do szufladki „nigdy nie używać”, ale to wiedza niezbędna. Będą to informacje o różnych cudownych sposobach, o tym, jak ktoś rozgryzł system rynku CFD, o tym, jakie są niezawodne sygnały i tak dalej. To wszystko rzeczy, które, żeby zbliżyły się do prawdy, muszą zostać podzielone co najmniej przez pięć. Trzeba je jednak znać, żeby nie popełnić błędów. Kiedy nauczysz się już wszystkich błędnych strategii, zostanie tylko jedna – prawidłowa. To oczywiście nie jest możliwe, ale z każdą informacją o tym, czego nie robić, zbliżasz się do celu, czyli zbudowania skuteczniejszej strategii.

Warto jednak, żebyś pamiętał, że nie wszystkie informacje są wiarygodne. Kiedy się uczysz, zawsze zwracaj uwagę na to, czy informacje, które poznajesz, mogą być nieprawdziwe. To się zdarza często, ponieważ wraz z rosnącą popularnością rynku CFD pojawiło się mnóstwo publikacji tworzonych przez amatorów albo mających tylko rangę materiałów promocyjnych. Korzystanie z takich źródeł do budowy własnej strategii raczej nie wyjdzie ci na dobre.

Współpracuj!

Wydaje się, że inwestycje, szczególnie gra na CFD, to zajęcie dla samotników. Tymczasem każdy dzień przynosi nowe dowody na to, że więcej wygrywa się, współpracując. W przypadku graczy początkujących jest to tym korzystniejsze, że jeśli zbratasz się z kimś, kto ma większe doświadczenie, to nie tylko możesz więcej wygrać, ale też sporo się nauczyć.

Wiele najskuteczniejszych strategii w day tradingu wymaga współpracy z innymi już na poziomie planowania, a nie tylko wykonywania transakcji. Najprostszą formą współpracy będzie jednak podzielenie się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami z innymi. Co dwie głowy, to nie jedna, więc wtedy łatwiej będzie dopracować twoje pomysły. Nie bój się, że ktoś je podłapie – nawet jeśli tak, to niczego na tym nie tracisz, a możesz zyskać, bo przynajmniej to ktoś inny sprawdzi w praktyce twoje koncepcje, więc nie będziesz musiał ryzykować swoimi pieniędzmi.

Baw się

Co ta porada tu robi i jaki ma sens? Wbrew pozorom jest to być może najważniejsza ze wszystkich informacji. Dlaczego? Odwróćmy pytanie: jaki jest sens stresowania się każdą decyzją, jeśli to potwornie męczące? Zarobienie sporych pieniędzy nie zwróci zmarnowanego czasu, zszarganych nerwów i pogorszonych relacji z bliskimi. Możesz potraktować daytrading jako pracę, ale pamiętaj, że praca, poza pieniędzmi, musi przynosić satysfakcję. Inna sprawa, że tu na pewno nie każdego dnia będziesz wygrywał, więc ta satysfakcje jest jeszcze ważniejsza, ponieważ pozwala uniknąć moralnego kaca, który pojawia się wtedy, kiedy duży wysiłek nie przynosi spodziewanych owoców.

Znajdź taką drogę inwestycji, która cię cieszy, wypracuj sposób, który daje radość. Day trading ma być przede wszystkim przyjemnością, a kiedy tak będzie, szanse na duży zysk też same wzrosną. Zdecydowanie łatwiej będzie ci wdrożyć w życie wszystkie inne porady, kiedy handel stanie się czymś przyjemnym. Jeśli będzie mordęgą, to nigdy nie przyniesie ci szczęścia.

Podsumowanie

Jasne – z pięcioma radami w głowie nie zostaniesz mistrzem daytradingu. Ale może przynajmniej nie dasz się przytłoczyć na samym początku. Żeby osiągać sukcesy, trzeba mieć otwartą głowę, a w niej pełno przydatnych informacji. Zanim jednak zdobędziesz wymagane doświadczenie, te kilka prostych porad pozwoli ci zorganizować w miarę dochodowy handel. Poza tym, te podstawowe porady stanowią świetną bazę do dalszego kształcenia. Nie ma znaczenia, jak będziesz podchodził do handlu – czy będzie to pracą, czy zajęciem dodatkowym, czy tylko grą. W każdym przypadku ważne będzie odnoszenie dobrych wyników, a nie da się tego zrobić, kiedy zabraknie podstaw. Nie można zostać graczem zaawansowanym, nie przechodząc wcześniej przez stadium żółtodzioba. Dobre nawyki na początku usprawniają budowę skutecznych strategii w późniejszym czasie, więc nigdy nie bagatelizuj pozornie prostych porad.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here