Naga Markets

swiece-i-inne-japonskie-techniki-analizowania-wykresowWykresy świecowe zostały rozpropagowane w Europie głównie za sprawą Steve’a Nisona, który zgłębiał ten temat w Japonii i w 1991 roku opublikował książkę pt. Japanese Candlestick Charting Techniques (pl. Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów).


Wykresy świecowe

Większość traderów, którzy “przesiedli się” z wykresów liniowych, czy też słupkowych na świecowe, ceni sobie pogląd jaki dają na rynek już na pierwszy rzut oka. Ewidentną zaletą tego typu wykresów jest dokładne zobrazowanie przebiegu zmagań byków i niedźwiedzi, a także ukazanie siły danego ruchu cenowego, co nie do końca potrafią oddać wykresy słupkowe, natomiast patrząc na wykres liniowy można o tych informacjach wyłącznie pomarzyć.

O czytaniu wykresów świecowych według metodologii jaką wykłada Steve Nison, możesz przeczytać w artykule pt. Jak czytać wykresy świecowe i co jest najważniejsze.Mnogość różnych formacji jakie tworzą się na wykresie została dokładniej omówiona we wspomnianej wcześniej książce. Na łamach Comparic.pl pisaliśmy także niedawno o kilku najpopularniejszych formacjach odwrócenia, które często można spotkać na zakończeniach korekt lub trendu. Z kolei w tym artykule przybliżymy nieco temat formacji świeczkowych, które mogą wskazywać na kontynuacje bieżącej tendencji.

Formacje kontynuacji

Zanim jednak poznasz formacje kontynuacji, ważna jest świadomość tego, że nie każdy pojawiający się na wykresie wzorzec warty jest ryzykowania pieniędzy. Naturalnym filtrem dla pojawiających się formacji jest oczywiście czas. Im wyższy interwał, tym większe jest znaczenie pojawiającej się formacji, dlatego też najlepiej sprawdzają się one na wykresach dziennych lub wyższych. Należy zachować ostrożność i najpierw dobrze przetestować ich statystyczne działanie na niższych ramach czasowych. Ponadto istotny jest kontekst w jakim się pojawiają. Formacje kontynuacji powinny występować w trendzie, gdyż naturalnym jest to, że mają one prowadzić do jego rozwinięcia. Nie bez znaczenia pozostają także kluczowe poziomy rynkowe. Kiedy dana formacja pojawia się w pobliżu istotny poziomów, zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie dojdzie do ruchu w kierunku przez nią wskazywanym.

Więcej formacji kontynuacji trendu w dziale Edukacja Comparic.pl >>

Mając na uwadze powyższe, zapoznaj się z pierwszą formacją kontynuacji, która znajduje się na kolejnej stronie artykułu…

Formacja Trzech białych żołnierzy

Zaczniemy od formacji kontynuacji trendu wzrostowego. Pierwszą z nich będzie formacja o nazwie Trzech białych żołnierzy. Jak widać na poniższej ilustracji jest to formacja składająca się z trzech następujących po sobie świec.

trzech_bialych_zolnierzy

XTB

Najczęściej spotykana jest kiedy rynek przed jej wystąpieniem był stabilny albo też pojawiła się na nim korekta. Na tym konkretnym przykładzie widać, że otwarcia kolejnych świec wypadają poniżej zamknięć poprzednich, natomiast jeśli są na tym samym poziomie, świadczy to o dodatkowej sile rynku.Jeśli chodzi o zamknięcia świec, każde z nich musi wybijać nowe maksimum. Potwierdzeniem formacji będą transakcje zawierane powyżej maksimum trzeciej, białej świecy.

Na wykresie widać, że rynek poruszał się w stabilnej konsolidacji, natomiast po wystąpieniu formacji trzech białych żołnierzy doszło do wybicia, a transakcje były już zawierane tylko po cenach wyższych niż zamknięcie ostatniej świecy formacji.
Na wykresie widać, że rynek poruszał się w stabilnej konsolidacji, natomiast po wystąpieniu formacji trzech białych żołnierzy doszło do wybicia, a transakcje były już zawierane tylko po cenach wyższych niż zamknięcie ostatniej świecy formacji.

Formacja trójki hossy

Trójka hossy wskazuje na kontynuacje trendu wzrostowego. Jest to formacja składająca się z przynajmniej pięciu świec.

trojka-hossy01

Zazwyczaj akcja cenowa w przypadku kształtowania się tej formacji wygląda w ten sposób, że powstaje długa biała (wzrostowa) świeca, następnie jednak widać osłabienie i formują się dwie lub więcej, następujące po sobie mniejsze świece, które mieszczą się w zakresie pierwszej, długiej świecy.

Zwieńczeniem formacji jest kolejna długa, wzrostowa świeca, która neguje poprzednie spadki, a jej zamknięcie następuje powyżej maksimum pierwszej świecy.Formacja zostaje potwierdzona kiedy dochodzi do transakcji powyżej korpusu ostatniej, długiej świecy.

trojka-hossy
Na powyższym wykresie widać długą białą świecę występującą w trendzie wzrostowym, po czym następuje osłabienie i przez cztery kolejne świece, cena porusza się w zakresie pierwszej świecy. Następnie pojawia się długa świeca wzrostowa, która wybija maksimum świecy pierwszej. Dochodzi także do transakcji po cenach wyższych od maksimum ostatniej świecy występującej w formacji, co sprawia, że jest ona potwierdzona.

Inside Bar

Jak już wspominaliśmy, formacje świecowe wywodzą się z Japonii, natomiast po rozpowszechnieniu ich na Zachodzie i włączeniu do analizy Price Action pojawiły się również wzorce, których próżno szukać w książce Steve’a Nisona. Uważam jednak, że ze względu na ich dużą popularność i prostotę, warto się z nimi zapoznać. Formacją kontynuacji (ale często również odwrócenia) w Price Action jest setup, który nazywamy Inside Barem. Poniżej znajduje się opis oraz ilustracja jego budowy.inside-bar-01

[perfectpullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Dostęp do rynku spot oferuje broker Admiral Markets[/perfectpullquote]

Inside Bar to formacja składająca się z dwóch świec. Pierwsza z nich to długa świeca, której kierunek korpusu zgodny jest z kierunkiem bieżącego trendu. Jest to tak zwana świeca matka (mother bar). Kolejna świeca to inside bar i mieści się ona całkowicie w zakresie świecy matki.

Omawiamy tu formację inside bar jako zwiastującą kontynuację aktualnej tendencji, dlatego też jej potwierdzeniem dla trendu wzrostowego będzie wybicie maksimum świecy matki przez kolejną świecę, następującą po inside barze. Odwrotnie sytuacja wyglądać będzie dla trendu spadkowego i jeśli wybite zostanie minimum świecy matki, oznaczało to będzie potwierdzenie formacji inside bar i możliwą kontynuacje spadków.

Poniżej znajdziesz przykład formacji Inside Bar zarówno dla trendu wzrostowego jak i dla spadkowego.

inside-bar-02
Inside Bar jako sygnał kontynuacji trendu wzrostowego
inside-bar-03
Inside Bar jako sygnał kontynuacji trendu spadkowego

Warto jednocześnie dodać, że w przypadku formacji Inside Bar, bardzo istotny jest kontekst rynkowy w jakim ukształtował się nasz setup. Więcej informacji, a także strategie handlu w oparciu o formację Inside Bar znajdziesz na portalu Comparic.pl w temacie: Justin Bennett Price Action: Strategia oparta na Inside Barzea także na forum Comparic.pl: Strategia z wykorzystaniem setupu Inside Bar.

Formacja Trzy czarne kruki

Formacja Trzy czarne kruki jest tak naprawdę lustrzanym odbiciem omawianej wcześniej formacji Trzech białych żołnierzy z tym, że ta zapowiada kontynuacje trendu spadkowego.Jak wskazuje nazwa tej formacji, składa się ona z trzech świec spadkowych, a otwarcie każdej kolejnej świecy mieści się w zakresie korpusu występującej przed nią. Zamknięcia natomiast następuje na coraz niższych poziomach cenowych, podobnie jak na ilustracji:trzy-czarne-kruki

Trzy czarne kruki można spotkać w korekcie trendu spadkowego, a także w okresach stabilizacji rynku. Potwierdzeniem formacji są transakcje zawierane poniżej minimum ostatniej świecy wchodzącej w jej skład. Poniżej znajduje się przykład wprost z wykresu:trzy-czarne-kruki-01.jpg

Formacja Trójka bessy

Omawialiśmy wcześniej Trójkę hossy dla trendu wzrostowego, natomiast jej odpowiednikiem w trendzie spadkowym jest Trójka bessy, która zapowiada jego kontynuację.trojka-bessy

W skład tej formacji wchodzi przynajmniej pięć świec. Pierwsza z nich jest to świeca o długim spadkowym korpusie. Następne (trzy, ale może występować ich więcej) świece o mniejszych korpusach zawarte są w zakresie korpusu pierwszej. Zwieńczeniem formacji jest czarna świeca, której zamknięcie wypada poniżej zamknięcia świecy pierwszej.

Formacja zostaje potwierdzona kiedy dochodzi do transakcji na poziomach niższych niż korpus ostatniej, czarnej świecy.trojka-bessy01.jpg

To również powinieneś wiedzieć o świecach japońskich:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here