Naga MarketsTrading nie jest wcale taki skomplikowany, jednak gdy patrzę jak inni traderzy próbują analizować swoje wykresy, zauważam wiele nieporozumień. W tym artykule chcę przedstawić nieco inny i bardziej uproszczony sposób podchodzenia do wykresów cenowych oraz narzędzi handlowych.

Punkt wyjścia: Trzy fazy rynkowe 

W dowolnym momencie rynek może zrobić tylko jedną z trzech rzeczy: może wzrosnąć, może spaść lub cena może się poruszać bokiem.

Poniższy rysunek ilustruje trzy scenariusze rynkowe i jest idealnym punktem wyjścia do jakiejkolwiek analizy. Po lewej widzimy długoterminowy trend wzrostowy, a w obrębie tego trendu widzimy krótkotrwałe zakresy (konsolidacje). Na szczycie widzimy końcowy zakres, zanim cena zawróciła w dół i rozpoczął się nowy, długoterminowy trend spadkowy.

Oczywiście, długość i kolejność poszczególnych faz może się różnić, ale nie ma nic więcej, co cena może zrobić, dlatego jest to świetny punkt wyjścia do analizy technicznej.

Możesz wyciągnąć dowolny wykres dla dowolnego okresu lub interwału czasowego, a zobaczysz, że wszystkie te wykresy można opisać za pomocą tych trzech scenariuszy.

Bloki konstrukcyjne wykresu: Szczyty i dołki

Najprostszym sposobem określenia ogólnego kierunku na wykresach jest analiza szczytów i dołków.

Chociaż może wydawać się to uproszczone, nawet teoria Dowa, która potwierdzana jest przez dekady, opiera się na tej zasadzie. I jak wszyscy wiemy, trend wzrostowy opisywany jest przez wyższe dołki i wyższe szczyty. Kiedy cena przestaje kontynuować tę sekwencję i zaczyna tworzyć niższe dołki (drugi x na poniższym zrzucie ekranu) i niższe szczyty, rozpoczyna się nowy trend spadkowy.

Gorąco polecam wyciągnięcie kilku różnych wykresów cenowych – mogą to być również wykresy liniowe, ponieważ są one doskonałym narzędziem do testowania i do celów edukacyjnych – a następnie zacznij badać, jak różne szczyty i dołki kształtują wykresy. Nauczysz się bardzo DUŻO z obserwacji struktury cen w ten sposób, a przy okazji szybko zorientujesz się, jaka jest tego wartość.

Patrząc na wykres, zadaj sobie następujące pytania:

  • Jak szybkie wybijane są kolejne szczyty?
  •  Czy cena jest w stanie bez problemu poruszać się wyżej, czy ruchy w górę może nie są aż tak płynne?
  • Ruchy korekcyjne są głębokie czy płytkie?
  • Jaki jest kąt fali trendu? Widzę wzrost czy tego spadek kąta?
  • Czy struktura trendu jest złamana lub zakwestionowana?

Wsparcia, opory i linie trendu

Wsparcie / opór to jedna z najczęściej używanych przez traderów koncepcji, a nawet media często o nich wspominają, gdy dany instrument finansowy zbliża się do takiego ważnego poziomu.

Wsparcie = poziom cen, na którym cena “znalazła wsparcie” i skierowała się w górę po jego osiągnięciu.

Opór = poziom cen, który powoduje, że cena ponownie odbija w dół po jego osiągnięciu.

Szczególnie ważne są silne punkty odrzucenia i im silniej cena odbija od poziomu, tym większa jest nierównowaga między podażą a popytem. Bardzo łatwo jest się zagubić w rysowaniu wszystkich drugorzędnych poziomów wsparcia i oporu przy każdym możliwym punkcie zwrotnym, jednak szczególnie nowi traderzy skorzystaliby, po prostu skupiając się na szerszym obrazie. Poniższy wykres zawiera tylko najważniejsze poziomy wsparcia i oporu.

Poziomy wsparcia i oporu są następnie stosowane w koncepcji “konfluencji”, a najlepsze okazje handlowe zachodzą, gdy formacja lub jakikolwiek inny sygnał tworzy się w silnym obszarze wsparcia lub oporu. Formacja głowy i ramion z lewej strony została utworzona w punkcie #4, w obszarze oporu widocznym na wykresie po prawej stronie. Poziom oporu dodał wiele kontekstu i konfluencji do tego sygnału.

Linie ukośne – kanały i linie trendu

W przeciwieństwie do wsparcia i oporu, linie trendu są ukośnymi liniami, które łączą szczyty lub dołki, ale nachylone są w górę lub w dół.

Poprzez łączenie dołków w trendzie wzrostowym, trader może narysować linię trendu, która sygnalizuje jego kierunek. Ponadto kąt linii trendu może dostarczyć nam informacji o jego sile. Na poniższym wykresie widać, że trend spadkowy zapewnił nam dwie linie trendu o malejącym kącie nachylenia, co oznacza, że ​​trend traci na sile.

Już teraz możemy połączyć naszą wiedzę na temat szczytów, dołków i linii trendów, by wykonać efektywną analizę wykresów.

Średnie kroczące

Średnie kroczące są najczęściej stosowanym wskaźnikiem, a ich głównym przeznaczeniem jest analiza kierunku trendu oraz zmian w sentymencie.

Poniższy wykres pokazuje, że gdy cena jest poniżej średniej ruchomej, znajdujemy się w trendzie spadkowym, a gdy cena przekroczy średnią ruchomą, zaczyna się trend wzrostowy. 

Marty Schwartz, odnoszący sukcesy trader, o którym można było przeczytać w serii książek o czarodziejach rynku, powiedział:

“Nazywam to ‘czerwonym światłem, zielonym światłem’, ponieważ w handlu konieczne jest pozostawanie po właściwej stronie średniej ruchomej, by zapewnić sobie największe prawdopodobieństwo sukcesu. Kiedy handlujesz powyżej średniej, masz zielone światło i powinieneś myśleć o zakupie. I odwrotnie, kiedy handel rozgrywa się poniżej masz czerwone światło. Rynek jest w niekorzystnym trybie i powinieneś myśleć o sprzedaży.”

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

Innym przypadkiem wykorzystania średnich jest sytuacja, w której trader używa dwóch różnych średnich ruchomych jako narzędzia mierzącego momentum.

Kiedy dwie średnie ruchome oddalają się od siebie, oznacza to, że cena znajduje się w trendzie, a siła tego trendu się zwiększa. Dobrze obrazuje to scenariusz z lewej strony na poniższym wykresie.

Kiedy cena następnie przecina średnie ruchome, a te zaczynają się oddalać w kierunku południowym, powstaje nowy trend zniżkowy.

Z kolei gdy średnie kroczące są wypłaszczone oraz blisko siebie, cena porusza się bokiem / w zakresie.

Znajdź swój idealny styl tradingu

Jak widzisz, różne narzędzia zapewniają odmienne korzyści w określonych warunkach rynkowych. Nie ma lepszych lub gorszych narzędzi, a wszystko sprowadza się to do tego, z czym czujesz się dobrze i co pasuje do twojego stylu.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here