Naga MarketsW 2018 roku inwestorzy zostali zaskoczeni przez niemal wszystko. Od kłopotów na rynkach wschodzących przez siłę dolara amerykańskiego po wojny handlowe, który być może przybiorą na sile. Oprócz tego zastanawiają się i pytają, dlaczego w trakcie narastania problemów gospodarczych oraz ryzyka geopolitycznego złoto znalazło się pod presją sprzedających. Poniżej przedstawiamy pięć mitów na temat złota według agencji informacyjnej Bloomberg.

MIT 1: Podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych doprowadzają do zwyżki cen złota.

Według ostatnich doniesień na rynku podwyżki stóp procentowych doprowadzały do wzrostu cen złota. Teoria była prosta. Wzrost rentowności obligacji doprowadzał do wyprzedaży złota, ponieważ sam metal szlachetny nic nie płacił. Natomiast rosnąca rentowność obligacji skorygowana o inflację wcale nie rosła.

120 dniowa korelacja dla rentowności 10 -letnich obligacji (skorygowanych o inflację) wynosiła jedynie -0.2, zatem nie za dużo.

podwyzki stop i zloto

Głównym motorem napędowym ostatnich spadków cen złota był indeks dolara. 120-dniowa korelacja aktywów wynosi -0.6, czyli o wiele więcej niż w przypadku rentowności obligacji.

MIT 2: Notowania złota rosną, gdy akcje spadają.

Nie do końca. W ostatniej dekadzie korelacja metalu szlachetnego z indeksem Dow Jones oraz Nasdaq była mniejsza niż 0,03. Zarządzający mogą obniżyć ryzyko inwestycyjne poprzez ulokowanie kapitału w aktywa, które wykazują brak korelacji. Poniżej przedstawiono regresję S&P 500 względem złota, aczkolwiek nic nie mówi o ujemnej korelacji S&P 500 z Nasdaq.

S&P 500 i regresja liniowa

Źródło: Bloomberg

Mit 3: Rynek fizyczny się nie liczy

Kolejny mit jest bardzo ważny, ponieważ mówił, że nabywcy fizycznego metalu nie wpływają pozytywnie na jego cenę. W ostateczności złoto jest zdominowane przez przepływ globalnego kapitału. Co prawda fizyczni nabywcy nie są kluczem do napędzania głównych rajdów na złocie, aczkolwiek spadek fizycznego popytu wspierał wyprzedaż na rynku złota.

besplatne szkolenia

Mit 4: Popyt oraz podaż ze strony funduszy ETF nie wpływają na notowania złota

Niektórzy uważają, że fundusze ETF nie wpływają na rynek złota. Jednakże w samym 2017 roku fundusze ETF skupiły ok. 2/3 nowo wydobytego złota.

tail wings

Powyżej przedstawiono dwie zmienne. Pierwsza (czarna) oznacza wzrost bądź spadek przetrzymywanego przez fundusze typu ETF złota. Natomiast druga – zmianę ceny złota na rynku spot. Jak widać wzrost popytu ze strony funduszy ETF charakteryzował wzrost ceny złota i odwrotnie.

MIT 5: Banki centralne sprzedają złoto, aby uniknąć zapaści finansowej

Wreszcie, czy wyprzedaż złota może ratować kraje, w których występuje presja na płynność finansowa? Przez lata zawirowania finansowe na rynkach wschodzących sprzyjały spekulacjom na temat nagłej wzrostu wyprzedaży złota przez władze monetarne. Aczkolwiek bardzo rzadko do tego dochodziło.

Analiza techniczna – złoto

Przez ostatnie sześć tygodni złoto spadało i to bez korekty. Żaden poziom wsparcia nie wytrzymał, sprzedający zdominowali rynek w 100 procentach. Aktualnie notowania znalazły się na kolejnym wsparciu 1 180 USD. W poprzednim tygodniu kupującym udało się je obronić, przez co powstał duży Pin Bar zapowiadający możliwość mocniejszej korekty.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Wsparciem dla tego scenariusza jest oscylator stochastyczny, na którym została wyrysowana pozytywna dywergencja. Gdyby doszło do korekty, to mogłaby zawędrować w okolicę linii trendu spadkowego lub strefy oporu w okolicy 1 240 USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here