Naga MarketsCena złota (XAU/USD) wzrośnie do 2000 dolarów za uncję w 2021 rokuCena złota (XAU/USD) przebiła wczoraj ważny opór psychologiczny na poziomie 1800 USD za uncję, a wiele wskazuje na to, że to nie koniec wzrostów, zgodnie z raportem strategów z ABN Amro. Eksperci przedstawiają pięć powodów które sprawią, że żółty kruszec będzie wart 1900 USD za uncję do końca tego roku i 2000 USD za uncję do końca 2021 r. W czwartek cena XAU/USD kontynuuje wzrost oscylując przy poziomie 1812 USD.

Złoto osiągnie do 1900 USD do końca roku – ABN Amro

Po pierwsze, luźna polityka banków centralnych jest siłą napędową wyższych cen złota. Nie tylko oficjalne stopy są bliskie zeru w wielu krajach, ale raczej nie wzrosną w horyzoncie prognozy analityków ABN Amro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ponadto większość banków centralnych ogłosiła dalsze luzowanie ilościowe – napisano w raporcie.

Po drugie, w wielu krajach istnieją ujemne stopy procentowe (oficjalne i/lub obligacje rządowe). Złoto nie płaci żadnych odsetek.

Stopy ujemne są więc kolejnym ważnym wsparciem dla wyższych cen żółtego kruszcu, zwłaszcza w stosunku do euro – zauważono.

Po trzecie, USA mogą nie mieć ujemnych stóp oficjalnych lub rentowności obligacji skarbowych, ale stopy nominalne skorygowane o oczekiwania inflacyjne (stopy realne) znajdują się na ujemnym terytorium. Eksperci zauważają, że dopóki istnieją oczekiwania, iż ​​Fed przejdzie do formy kontroli krzywej dochodowości, wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych jest ograniczony.

Jeśli więc inwestorzy obawiają się inflacji w dłuższej perspektywie, będzie to widoczne w oczekiwaniach inflacyjnych i ujemnych realnych rentownościach w USA. Nasz amerykański ekonomista spodziewa się stosunkowo stabilnych rentowności Skarbu USA i braku wzrostu inflacji z powodu negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę. Uważamy więc, że ten czynnik powinien mieć mniejszy wpływ w przyszłości – wskazano.

Po czwarte, rządy na całym świecie zastosowały bodźce fiskalne na dużą skalę w celu wsparcia swoich gospodarek. W rezultacie deficyty budżetowe w dużej liczbie krajów znacznie wzrosły, nawet do liczb dwucyfrowych.

Taki rozwój sytuacji sprawił, że zaszczepiła się nerwowość wśród wielu inwestorów, zwłaszcza w połączeniu z dużą ilością bodźców w polityce pieniężnej, co zdecydowanie faworyzuje złoto w ich oczach – dodano.

Po piąte, perspektywy techniczne są pozytywne. Inwestorzy postrzegali każdy spadek cen złota jako okazję do jego zakupu. Wczoraj psychologiczna bariera 1800 USD za uncję została przekroczona.

Wydaje się, że inwestorzy będą usatysfakcjonowani tylko wtedy, gdy osiągnięty zostanie poprzedni historyczny szczyt cen złota wynoszący 1931 USD za uncję. Poza tym ważny poziom psychologiczny wynoszący 2000 USD za uncję jest w zasięgu ręki – twierdzą analitycy.

Nasza nowa prognoza na koniec roku wynosi 1900 USD za uncję (wynosiła 1700), a nowa prognoza na koniec 2021 r. wynosi 2000 USD za uncję (było 1800) – podsumowano.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here