Naga MarketsNajgorzej radzącą sobie walutą spośród głównych walut jest korona szwedzka. W relacji do dolara straciła już ponad 4,3 proc., a do euro nieco ponad 3 proc. Korona jest wyprzedawana głównie ze względu na zmniejszenie się oczekiwań odnośnie możliwej kolejnej podwyżki stóp procentowych, gdzie główna stopa procentowa od 2016 roku była utrzymywana na poziomie -0,5 proc. Ostatnia dla wielu zaskakująca podwyżka do -0,25 proc. dała nadzieję i szansę na zacieśnianie polityki monetarnej.

Główna stopa procentowa w Szwecji. Źródło: Trading Economics

Również nie bez znaczenia mogą być działania sąsiedniego Banku Norwegii, który wyraził się jasno odnośnie dalszych podwyżek stóp procentowych. Wiele będzie zależeć od kolejnych danych makroekonomicznych – w tym od inflacji ze Szwecji, którą poznamy już jutro.

Stopa inflacji w Szwecji. Źródło: Trading Economics

Spoglądając na rynek opcyjny zdaje się on niedoszacowywać zmienności i istotności tego wydarzenia. Zmienność implikowana dla tygodniowych opcji na EURSEK znajduje się 50 pkt. bazowych poniżej rocznej średniej w rejonie 6 proc.

Relatywnie tanie opcje na EURSEK w relacji do wydarzenia. Źródło: Bloomberg

Stąd też niewykluczone, że jutrzejsza zmienność na parach z SEK może zaskoczyć, a ruchy mogą być o wiele większe niż obecnie zakłada rynek.

Wykres tygodniowy EURSEK. Źródło: platforma Conotoxia

Z punktu widzenia wykresy kurs EURSEK wciąż znajduje się w kanale wzrostowym, w ramach którego nadal powstają wyższe szczyty i wyższe dołki. Dopiero zejście poniżej 10,10 mogłoby oznaczać zmiany.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here