Naga MarketsO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI nieznacznie w dół

Z raportu IHS Markit wynika, iż zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, wartości wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych utrzymała się na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (54,2). Jednak w stosunku do danych z grudnia ub.r. wartość wskaźnika spadła o 0,2 z 54,4.

“Silny wzrost gospodarczy sygnalizowany przez amerykańskie badania PMI na początku roku kontrastuje z niemal całkowitym spowolnieniem wzrostu obserwowanym w Europie, Chinach i Japonii. Obecnie badania są zgodne z rocznym wzrostem PKB na poziomie około 2,5% z początku roku.

Wskaźniki wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i inflacji, sygnalizowane przez badania PMI uległy ochłodzeniu od szczytów odnotowanych w ubiegłym roku. Prawdopodobnie odzwierciedla to pewien wpływ zamknięcia rządu (shutdown). Sprzedaż zagraniczna towarów i usług nieznacznie wzrosła w styczniu, kontrastując z oznakami istotnego wzrostu zamówień krajowych.” – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o godz. 16:00.

Raport ISM poniżej oczekiwań

Zdecydowanie słabsze dane opublikował natomiast instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka w sektorze usług rozwija się wolniej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się nieznacznego spadku wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 57,6 do 57,2, to ostateczna publikacja na poziomie 56,7 okazuje się zawodzić oczekiwania. Na plus wyróżnić można jedynie pozytywną rewizję poprzedniego odczytu (do 58,0).

Eurodolar na nowych minimach

Po publikacji odczytów PMI publikowanych przez Markit oraz IMS, dolar umacnia się w stosunku do euro, co spycha notowania EUR/USD na nowe minima w tym tygodniu. Obecnie testowana jest lokalna strefa wsparcia w obrębie 1.1410, która powstrzymywał sprzedających we wtorek i środę w minionym tygodniu. Jeśli spadki będą kontynuowane, kurs może zmierzać do ubiegłotygodniowych minimów na 1.1389.

Opierasz swój handel na danych makro? Być może oferta brokera Royal – partnera głównego InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów handlowych >>

dolar umacnia się w stosunku do euro, co spycha notowania EUR/USD na nowe minima w tym tygodniutokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here