Naga MarketsPodczas dzisiejszej sesji europejskiej poznajemy wstępne wskaźnika PMI za styczeń 2019 rok m.in. dla Niemiec i całej strefy euro. Odczyty aktywności biznesowej dotyczą zarówno przemysłu jak i usług. W całej strefie euro wyniki są najsłabsze od 66 miesięcy, natomiast w Niemczech zbiorczy wskaźnik znalazł się na 2 miesięcznym szczycie, jednakże w ogólnym rozrachunku osuwa się niemal od roku.


Niemcy: PMI w usługach w górę, aktywność przemysłowa zalicza dołek

Szacunkowy odczyt PMI dla usług za styczeń 2019 rok wyniósł 53,1, natomiast w grudniu ubiegłego roku było to zaledwie 51,8. Tym samym aktywność w usługach znalazła się na 2 miesięcznym szczycie.

O wiele gorzej sprawy mają się jeśli chodzi o PMI dla przemysłu. Markit Economics szacuje, że w styczniu br. uplasuje się ona na poziomie 49,9, co stanowi 50-miesięczny dołek i jest odczytem niższym od grudniowego (51,5). Dla przypomnienia, każdy odczyt poniżej 50 wskazuje na spadek aktywności.

PMI styczeń 2019 Niemcy - dane szacunkowe

Strefa euro: 5,5 roczny dołek wzrostu aktywności biznesowej

Wstępne dane PMI dla usług za styczeń 2019 roku wskazują na wzrost aktywności, na poziomie 50,7, co stanowi 67-miesięczny dołek. W grudniu 2018 roku finalny odczyt plasował się na poziomie 51,2.

Z kolei przemysłowy PMI szacuje się na 50,5, a zatem niżej niż w grudniu (51,1). W tym przypadku jest to 50-miesięczny dołek.

PMI styczeń 2019 strefa euro - dane szacunkowe

Euro wymazuje zyski z poprzedniej sesji

Notowania euro w relacji do dolara odbiły wczoraj od linii trendu wzrostowego biegnącej od minimów z ubiegłego roku. Dodatkowo kupującym udało się pokonać lokalny opór na 1.1377.

Jednakże słabe szacunki dotyczące wzrostu aktywności biznesowej prowadzą do osłabienia wspólnej waluty. Jak widać na wykresie 4-godzinnym poniżej, kurs EUR/USD po raz kolejny testuje wspomnianą linię trendu. Jej pokonanie otwierałoby drogę do kluczowego obszaru wsparcia między 1.1300/20.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie jeszcze ponad 300 innych walorów >>


Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here