Naga MarketsW październikowym raporcie dla rynku walutowego Forex analitycy Danske Banku prognozują, że w perspektywie kolejnych 12 miesięcy kurs euro (EUR/PLN) sięgnie niemal 4, 70 zł, co pokrywa się z projekcjami rynku forward oraz jest zdecydowanie mniej korzystną wyceną niż sugeruje konsensus analityczny, zakładający spadek w kierunku 4,50 zł. Danske argumentuje realizację takiego scenariusza nadmiernie rozdmuchaną inflacją, z którą bank centralny może mieć poważne problemy.

  • Danske Bank prognozuje, że kurs euro wyniesie w listopadzie 4,58 zł, za 3 miesiące 4,60 zł, za pół roku 4,63 zł, a za 12 miesięcy 4,68 zł, co pokrywa się z rynkiem forward.
  • Konsensus analityczny pokazuje natomiast raczej stopniowo umacnianie się złotego i spadek EUR/PLN w kierunku 4,50 zł w perspektywie dwunastomiesięcznej
  • Kto ma rację w tym zestawieniu? Kolejne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i odczyty inflacji z pewnością przyniosą odpowiedź

NBP pozostanie w tyle i nie ograniczy presji inflacyjnej

W ostatnich tygodniach obserwuje się wzrost liczby nowych zachorowań na Covid-19, choć nadal utrzymuje się on na niskim poziomie w porównaniu z początkiem roku. Przy stosunkowo niskiej wyszczepialności w Polsce (ok. 50%) liczba zachorowań może przyspieszyć w okresie zimowym, ale na razie sytuacja ta ma niewielki wpływ na gospodarkę, twierdzą analitycy Danske Banku.Jeśli chodzi o kondycję gospodarczą, wskaźnik PMI dla przemysłu nadal znajduje się w strefie ekspansji, choć we wrześniu nieco spadł. MFW opublikował 12 października nową prognozę, według której realny PKB wzrośnie o 5,1% w 2021 i 2022 roku (nieco wyżej niż prognoza Danske Banku, która zakłada odpowiednio 5,0% i 4,4%).

Bank centralny zaskoczył rynki, podnosząc 6 października benchmarkową stopę procentową o 0,4% (wraz z innymi stopami procentowymi). Następnie prezes banku centralnego zaznaczył, że NBP jest obecnie w trybie oczekiwania, a dalsze podwyżki stóp będą zależały od rozwoju sytuacji gospodarczej.

Podkreślił również, że obecny problem inflacji jest poza kontrolą polityki monetarnej.

Biorąc pod uwagę rosnące ryzyko inflacyjne (zwłaszcza, że ceny ropy rosną), widzimy istotne ryzyko, że bank centralny będzie nadal pozostawał w tyle i nie będzie zacieśniał polityki monetarnej na tyle, aby ograniczyć presję inflacyjną – prognozuje Danske.

Rynek oczekuje, że NBP podniesie stopy do poziomu sprzed kryzysu, czyli 1,5%, do marca przyszłego roku, co według analityków jest zbyt agresywnym scenariuszem.

Kurs euro mocno w górę. W 2022 roku możliwy test poziomu 4,70 zł przez EUR/PLN

– Ryzyko dla naszej prognozy dla EUR/PLN jest ujemne, głównie ze względu na bardziej jastrzębi kurs NBP (zdecydowana podwyżka na listopadowym posiedzeniu), silniejszy od oczekiwań sentyment do ryzyka na świecie oraz brak dalszego spadku EUR/USD w przyszłym roku – dodaje Danske Bank.

4,70 za euro? Kurs EUR/PLN będzie cały czas rósł wg Danske Banku
Kurs euro w dłuższej perspektywie ma zmierzać w kierunku 4,68 zł. Źródło: Danske Bank

Pomimo podwyżki stóp procentowych, w świetle gołębich sygnałów ze strony prezesa banku centralnego po podwyżce stóp 6 października i stałego wzrostu cen ropy naftowej, rośnie niepewność co do zaangażowania banku centralnego w walkę z wysoką inflacją.

Ponadto, połączenie niższego kursu EUR/USD w związku z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed i spowalniającym globalnym sektorem wytwórczym będzie stanowić czynnik negatywnie wpływający na złotego w przyszłym roku.

– W rezultacie rewidujemy naszą prognozę dla EUR/PLN znacząco wyżej, przewidując 4,58 w 1M, 4,60 w 3M (z 4,55), 4,63 w 6M (z 4,52) i 4,68 w 12M (z 4,50) – podsumowuje Danske.

Z gołą przeciwną projekcję, pokrywającą się z konsensusem analitycznym, zaprezentowali natomiast ekonomiści ING. Ich zdaniem kurs złotego w przyszłym roku znajdzie pole do aprecjacji, w efekcie czego euro może spaść nawet poniżej 4,50 zł.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: take profit | asseco cena akcji | amrest gpw | akcje orange | jsw notowanie | euro forint | kurs ropa |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułPodwyżka stóp procentowych nie zatrzymała wzrostów indeksu WIG Nieruchomości
Następny artykułMosaico wyemitowało kryptowalutę MOS. 130 tys. dol. zebrane w minutę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here