Naga Marketsmilionerzy staja się coraz bogatsiPrezesi banków – kim są, ile zarabiają i jakie wymagania muszą spełnić, by to osiągnąć? Biorąc pod uwagę zarobki na najwyższych szczeblach w bankach komercyjnych, ciężko byłoby zapewne znaleźć osobę, która pogardziłaby taką pensją. Na miesięczne wynagrodzenie najlepszych, przeciętny Kowalski musi bowiem pracować aż 7 lat.


Średnia pensja powyżej 400 tys zł

10 prezesów największych banków w Polsce w roku 2018 zarobiło łącznie ponad 26 mln zł. Licząc nie tylko zasadniczą pensję, ale i premie, bonusy oraz dodatki, średnie miesięczne zarobki najlepiej opłacanych prezesów przekraczały w 2018 roku 400 tys. zł brutto. Najlepszym z nich okazał się Sławomir S. Sikora, który kieruje bankiem Citi Handlowy. W ciągu minionego roku na jego konto wpłynęło bowiem 5 mln 340 tys. zł. Nieco mniej, bo 5 mln 62 tys. zł zarobił prezes mBanku Cezary Stypułkowski. Tymczasem prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński miesięcznie inkasował “jedynie” około 63 tys. zł.

430 wymagań do spełnienia

Okazuje się jednak, że nie każdy może zostać prezesem banku. Kandydaci na to stanowisko muszą spełnić bowiem aż 430 wymogów. Chodzi o wyrażenie zgody na objęcie przez daną osobę stanowiska prezesa banku, ubezpieczyciela czy domu maklerskiego. Szef KNF Jacek Jastrzębski postanowił odkryć karty i pokazać “Metodykę oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych”. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do opracowania, które formalnie opublikowane zostanie dopiero w najbliższych tygodniach.

– Dokument zbiera w jednym miejscu ponad 45 miękkich i twardych regulacji prawnych, zawierających ponad 430 wymogów, które powinny być spełnione przez kandydatów – wskazuje DGP.

Jacek Jastrzębski zdradza, że planowane upublicznienie naszej metodyki wpisuje się w politykę nadzoru otwartego, transparentnego, opartego na obiektywnych i jawnych kryteriach. Podmioty nadzorowane dzięki temu będą wiedzieć, na co zwracać uwagę przy dokonywanej przez siebie ocenie osób wchodzących w skład organów korporacyjnych i jak przygotować wniosek do KNF.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDobre dane z USA pomagają dolarowi. W tym tygodniu USD czeka na FOMC
Następny artykułKurs funta zachowuje się jak exit-poll w obliczu wyborów UK, twierdzi Biocchi z Directa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here