Naga MarketsNa początku kwietnia bieżącego roku, cypryjska komisja nadzoru finansowego (CySEC) informowała o całkowitym cofnięciu licencji brokera FX/CFD CommexFX Ltd, w związku z poważnymi naruszeniami autoryzacyjnymi. Dwa miesiące później regulator nakłada na dyrektorów przedsiębiorstwa kary finansowe o łącznej wartości kilkuset tysięcy euro.


CommexFX zapłaci kary, klienci czekają na zwrot pieniędzy

CySEC decyzję o cofnięciu licencji należącej do CommexFX podjął już 25 lipca 2016 roku, dzisiaj oficjalnie ją opublikował ją jednak dopiero 6 kwietnia 2017. Jak tłumaczy regulator było to spowodowane trwającym cały czas dochodzeniem wewnętrznym odnośnie działalności osób reprezentujących przedsiębiorstwo. Jednocześnie od 12 czerwca 2015 roku licencja podmiotu była zawieszona.

W połowie maja cypryjska komisja informowała natomiast o uruchomieniu funduszu kompensacyjnego dla osób, które w jakikolwiek sposób zostały oszukane przez CommexFX. Maksymalna kwota zwrotu na jaką mogą liczyć traderzy to 20 tysięcy EUR – łączna pula programu ICF to około 17,5 miliona EUR.

Wracając jednak do najnowszego oświadczenia CySEC, grzywny zostały nałożone w związku z naruszeniem kilku punktów regulaminu obowiązującego cypryjskiego firmy inwestycyjne (tak zwane CIFy).

Demetra Kalogerou, prezes CySEC stwierdziła: „CommexFX w długim okresie czasu naruszał prawa i przepisy, które mają na celu chronić inwestorów. Najnowsze grzywny, zawieszenie działalności i odbiór licencji mają dać pewność, że kolejni inwestorzy nie padną ofiarą brokera. Dodatkowo uruchomiony w maju 2017 roku program kompensacyjny pozwoli odzyskać oszukanym do 20 tysięcy EUR”

Grzywna dla łącznie 7 osób i zawieszenie wykonywania zawodu dla 3

Jak czytamy w nocie prasowej CySEC, kary grzywny zostały nałożone na następujące osoby:

  • AbdeI Rahman Alimari (udziałowiec) – łączna grzywna 200 tysięcy EUR
  • Stavros Hadjikyriacou (dyrektor) – łączna grzywna 45 tysięcy EUR
  • Anastasios Yiapanis (dyrektor) – łączna grzywna 15 tysięcy EUR
  • Savvas Rigas (audytor) – łączna grzywna 20 tysięcy EUR
  • Vladimiros Germanos (CFO) – łączna grzywna 20 tysięcy EUR
  • Mohab Mohamed Taghian Radwn (osoba powiązana) – łączna grzywna 50 tysięcy
  • Amr Jamal Mohamed Hendawi (osoba powiązana) – łączna grzywna 50 tysięcy

Oprócz tego Alimari otrzymał zakaz prowadzenia działalności na rynku finansowym w okresie 10 lat. Radwn oraz Hendawi natomiast na okres 5 lat.

Kary pieniężne oraz uniemożliwienie piastowania funkcji związanych z branża finansową zostały nałożone w związku z nieprawidłowościami w zakresie ochrony środków klienckich, niewłaściwą oceną wewnętrznego funkcjonowania firmy oraz zatajaniem informacji przed CySEC w trakcie trwania dochodzenia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here