Naga MarketsPodsumowując kolejny tydzień Portfela Spółek w Trendzie Wzrostowym (PSTW) w jednym z lipcowych weekendów (12 lipca), złożyłem propozycję kupna jednej z 3 spółek. Wśród nich była spółka Grajewo i to ona podczas głosowania na forum została wybrana zdecydowaną większością głosów do naszego portfela.

Poniżej proces analizy i podjęcia decyzji o kupnie spółki Grajewo z lipca 2014:Jak zwykle pierwszym interwałem na jaki zwracam uwagę dobierając spółki do portfela PSTW jest interwał miesięczny, pokazujący całą historię notowań. Na tym wykresie widać wyraźnie, że ostatnie miesiące to trend wzrostowy, ale najważniejsze było to, że kurs mimo korekty znajdował się nad bardzo ważnym, historycznym wsparciem.

Warto zwrócić uwagę jak często strefa ta była testowana, zarówno jako wsparcie jak i jako opór. W chwili tamtej analizy ostatnią świecą miesięczną był niewielki pin bar, ale bardziej kluczowe było dla mnie samo miejsce i fakt poruszania się spółki w trendzie wzrostowym. Później okazało się, że kolejna świeca wzrostowa tworzy z poprzednią formację objęcia hossy na najwyższym interwale co jest w przypadku spółek naprawdę ważnym sygnałem, który często się sprawdza.

grajewo mn

Schodząc na interwał tygodniowy można było dostrzec dodatkowo linię trendu, która wykorzystywana jest jedynie pomocniczo. Jej wada polega na tym, że należy ją często poprawiać, stąd jeżeli to możliwe staram się wyznaczać dwie równoległe linie, tworzące coś na kształt strefy. Warto zwrócić uwagę na podobieństwa jednej z poprzednich korekt (tej nad niebieskim wsparciem), wtedy także do czynienia mieliśmy z korektą boczną.

Kształt obecnej korekty, która także porusza się bokiem, jest pozytywnym sygnałem świadczącym o możliwej sile spółki, choćby dlatego, że w tym okresie kiedy Grajewo poruszało się bokiem, wiele innych spółek mocno traciło. Na giełdzie często jest tak, że spółki, które dobrze radzą sobie w czasie przecen na szerokim rynku, są później liderami wzrostów, gdy cała giełda rusza do przodu.
grajewo w1

Schodząc na interwał dzienny, warto zwrócić uwagę na poprzednie wsparcia i to jak dobrze sprawdza się prosta analiza techniczna w przypadku spółek giełdowych. W panującym trendzie wzrostowym tak naprawdę każde zagranie przy którymkolwiek ze wsparć skończyłoby się sukcesem. Moment kupna zaznaczyłem na wykresie, był to właśnie test wsparcia.

invest

grajewo d1

Na dzień dzisiejszy, po niespełna 2 miesiącach nasza inwestycja w spółkę Grajewo przynosi blisko 40% zysku.

Spółka należy także do portfela, który tworzymy w celu sprawdzenia skuteczności tzw. metody Fabera na polskim rynku giełdowym. Sygnał kupna pojawił się na ostatniej sesji sierpnia, kiedy cena zamknięcia miesiąca znalazła się ponownie ponad średnią 15-sto okresową. Dodatkowo sygnał kupna to formacja objęcia hossy. Można sprawdzić samodzielnie, jak wiele takich sygnałów przyniosło spore zyski, na tak trendowej spółce jaką jest Grajewo.

faber grajewo

Jak widać, aby skutecznie i w miarę bezpiecznie inwestować na giełdzie, nie jest potrzeba żadna tajemna wiedza. Wystarczy kupować spółki, które drożeją, zamiast próbować łapać absolutne dołki. Po za trendem wzrostowym, warto poczekać na korektę, której końca warto upatrywać w strefie wsparcia, najlepiej aby tak jak w przypadku Grajewa, wsparcie było ważne czyli jak najbardziej długoterminowe. Dodatkowo warto zwracać uwagę na sygnały świecowe powstające na wysokich interwałach, tutaj mieliśmy najpierw pin bar, a później miesięczną formację objęcia hossy.

Dodając do prostej analizy technicznej równie prosty sposób zarządzania kapitałem oraz kontrolę ryzyka polegającą np. na podziale posiadanych środków na kilka lub kilkanaście spółek i ustawienie zleceń obronnych (zlecenie sprzedaży z limitem to giełdowy odpowiednik forexowego stop lossa) w taki sposób, aby strata np. 10 czy 15% oznaczała automatyczne pozbycie się spółki z portfela, jesteśmy na dobrej drodze aby w dłuższym terminie zarabiać na giełdzie, a przynajmniej zabezpieczać się przed nagłymi załamaniami.

Mimo, że wiele spółek zakupionych w ten sposób wypadło, łapiąc SL, a naturalna selekcja trwała jakieś 8 miesięcy, to powoli zaczynają być widoczne efekty takiego doboru spółek w naszym portfelu, na którego podsumowanie zapraszam w najbliższą sobotę.

Jeszcze prostsze zasady kupna spółek panują w portfelu prowadzonym metodą Fabera. Tam jest tylko jedno kryterium – kryterium trendu. System zapewnia, że nigdy nie kupimy spółki, która nie rośnie. Mówiąc wprost system ten zapewnia uczestnictwo w giełdowych hossach i gwarantuje przebywanie po za rynkiem w czasie bessy. Choć jest to system długoterminowy, na którego efekty należy poczekać przynajmniej kilka lat, to jednak jest to system gwarantujący sukces i na 100% chroniący przed bankructwem. Dodatkową jego zaletą jest praca tylko w 1 dniu w miesiącu, podczas ostatniej sesji giełdowej.

Życzę Wam samych sukcesów na giełdzie i innych rynkach.


Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie- wpisz interesującą Cię spółkę w temacie: Analizy spółek z GPW na zamówienie a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę.

Interesujesz się giełdą lub inwestujesz w akcje spółek z GPW – teraz akcje polskich spółek mają swoje miejsce na forum: CFD na akcje polskie. Zachęcamy do dyskusji. Analizy spółek giełdowych wykonane są na zasadach CFD.

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here