Naga MarketsZgodnie z obietnicą, rozpoczynamy rozpisywanie naszych zagrywek na naszym blogu, czyli w skrócie co, jak i dlaczego. Rozpoczniemy ostatnią zrealizowaną transakcją na parze AUD/NZD z naszej flagowej strategii klasycznej. Szczegóły techniczne- pozycja została zajęta 13 sierpnia i trwała 26 godzin.

Zlecenie oczywiście było zleceniem oczekującym typu sell stop. Czas na zaprezentowanym powyżej screenie to czas platformy MT4 LMAX. Przeliczając na nasz czas do daty transakcji należy dodać 2 godziny.

Jakie były powody otwarcia pozycji?

Żeby dokładnie opisać całą pozycję należy zwrócić uwagę na aż 6 elementów które zadecydowały o zajęciu pozycji zdecydowanie wcześniej aniżeli wynikałoby to z formacji RGR. De facto w tym przypadku zajęcie pozycji w oparciu o formację Głowy z Ramionami przyniosłoby stratę.

Czynnik 1

AUDNZD w momencie otwarcia pozycji znajdował się w trendzie bocznym. Trend boczny natomiast utworzył się na maksimach cenowych dla tej pary w tym roku. Kształt wskazywał na możliwe powstanie formacji RGR.

Czynnik 2

Czynnikiem drugim było pozytywne, zgodne z interpretacją formacji RGR nachylenie linii szyi, wzmocnione o wystąpienie weekendowej luki cenowej, która zgodnie z ideą klasyczną powinna być uzupełniona.

Czynnik 3

Trzecim punktem zagrywki było ustalenie TP, w związku z faktem braku dywergencji pomiędzy lewym ramieniem o głową (czynnik 6) targetem dla pozycji nie była wysokość formacji RGR, a punkt otwarcia luki cenowej. Brak dywergencji oznaczał ryzyko fałszywego wybicia z linii szyi.

Czynnik 4

Wieńczącym punktem zagrywki była formacja klina, to ona ostatecznie, na symulowanym prawym ramieniu wygenerowała moment do wejścia w rynek.

Czynnik 5

Formacja klina została wzmocniona dywergencją wskaźnikową, która jest kluczowym filtrem dla formacji zapowiadających odwrócenie trendu.

Czynnik 6

Ostatecznym czynnikiem dla którego całość nie została rozegrana jako średnioterminowa formacja RGR był brak dywergencji pomiędzy Głową a Lewym Ramieniem.

Zamknięcie pozycji nastąpiło z ręki, co nie jest typową sytuacją dla zagrywek klasycznych. Sprawdził się scenariusz fałszywego wybicia. Oczywiście tego typu sytuacje najczęściej pokrywają się z publikacją danych makroekonomicznych i w naszym przypadku również nie było odstępstwa od tej reguły. Publikacja danych powoduje bardzo szybkie „czyszczenie” drugiej strony transakcji co w naszym przypadku oznaczało bardzo głębokie chwilowe zejście w dół. Niestety nie był to na tyle duży ruch aby zrealizować zlecenie take profit, dlatego po odczekaniu godziny od świecy z dużym dolnym cieniem zdecydowaliśmy się na zamknięcie pozycji ręcznie.

Skąd ten godzinowy odstęp? Zwykle w przypadku zostawiania dużych cieni, rynek a w zasadzie druga strona transakcji, w naszym przypadku kupujący byli znacząco osłabieni (dużo osób wyleciało na SL) co oznacza że jest szansa przy nawet niewielkim wolumenie na uzupełnienie cienia. W tym przypadku nie było takiej sytuacji co skutkowało ostatecznym zamknięciem transakcji.

 
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here