Naga MarketsPrzed zagłębieniem się w fascynujący świat tradingu warto zdać sobie sprawę z kilku prawd, które przyswojone na początku naszej przygody z rynkiem z pewnością uchronią nas przed wieloma przykrymi momentami.


Trading może być postrzegany jako sposób na szybką kasę ze względu na relatywnie niski próg wejścia (wszystko czego potrzebujesz to jedynie połączenie internetowe i nieco pieniędzy na start). Niemniej jednak, bardziej doświadczeni w świecie inwestycji z pewnością przyznają mi rację, że trading to w rzeczywistości niekończąca się edukacja radzenia sobie z ryzykiem i rynkiem. Przygotowałem kilka podstawowych wskazówek dla wszystkich początkujących, które przyswojone na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju warsztatu traderskiego z pewnością uchronią przed dotkliwymi porażkami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podstawy

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś przyswoić w handlu online jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych inwestycji, tak naprawdę nie kupujesz rzeczywistych aktywów. Dokonując transakcji na rynku walutowym, kupujesz lub sprzedajesz instrument nazywany kontraktem różnicowym (również kontrakt na różnicę kursową, Contract for Difference, CFD). W zależności od tego, czy wycena instrumentu bazowego Twojej inwestycji pójdzie w górę czy w dół, będziesz zarabiał lub tracił. W większości przypadków, cały proces odbywa się w ułamkach sekund w związku z tym, składając zlecenie działasz zupełnie jak na realnym rynku.

Poruszając już temat zleceń, warto wspomnieć o dwóch najważniejszych typach zleceń na rynkach finansowych. Pierwszym z nich jest stop loss drugim zaś take profit. Zlecenie stop loss odpowiedzialne jest za ograniczenie strat inwestora w przypadku, gdy jego prognozy nie sprawdziły się. Używając tego zlecenia będziesz w stanie ustalić jaką część swojego depozytu chcesz zaryzykować w danej inwestycji. Koncept zlecenia take profit jest identyczny, lecz odnosi się do zysków – zlecenie to pozwoli Ci na określenie poziomu cenowego na którym Twoja inwestycja powinna zostać zamknięta z zyskiem.

Na rynku możesz obrać jedną ze stron – długą bądź krótką. Pozostając po długiej stronie rynku zasilisz szeregi kupujących – będziesz odpowiedzialny za popyt na dany instrument. Otwierając pozycję krótką na danym instrumencie, będziesz go sprzedawał, czerpiąc zyski z spadku jego wyceny.

Wiedza jest potęgą

Traderzy muszą pozostawać dobrze poinformowani, bowiem jest to kluczowe do podejmowania właściwych decyzji rynkowych. Trzymając rękę na pulsie, śledząc wycenę rynkową danych walorów oraz czytając ważne ogłoszenia, decyzje czy newsy rynkowe będziemy w stanie działać na rynku w sposób racjonalny.

Zależnie od typu instrumentów na których działasz istnieje wiele kalendarzy makroekonomicznych dostępnych online, które mogą dostarczyć wartościowych dla Ciebie informacji. Dla przykładu, gdy duży bank centralny (taki jak choćby amerykańska Rezerwa Federalna) ogłasza zmiany w poziomie swoich stóp procentowych, zazwyczaj wpływa to w sposób drastyczny na wycenę waluty danego kraju jak i walut z nią skorelowanych. Możesz pozostać zawsze poinformowany zapisując się na dobrej jakości newslettery, które aktualizowane są non-stop.

Dywersyfikacja

W opozycji do klasycznego inwestowania, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z długim terminem wykupu oraz niskimi stopami zwrotu, traderzy handlują w krótszych przedziałach czasu. Niektórzy z nich otwierają i zamykają transakcje w ciągu zaledwie kilku minut, księgując niewielki zysk, który jednak pomnożony przez wolumen transakcji może zapewnić sowitą wypłatę. Inni z kolei pozwalają by ich transakcje trwały, przykładowo, jedną sesję handlową. Ta grupa traderów liczy na skorzystanie z dziennej zmienności różnych typów walorów notowanych na rynkach.

Należy jednak pamiętać o tym, że zmiana jednego aktywa może wpływać na cenę drugiego. Dlatego kluczowym elementem tradingu powinna być odpowiednia dywersyfikacja swojego portfela inwestycyjnego. Logika stojąca za tym postulatem jest prosta – nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszka, głosi stare przysłowie. Podobnie jak w przypadku jajek, tak i w inwestycjach należy wystrzegać się stawiania wszystkiego na jedną kartę.

Zacznij od wirtualnej gotówki

Większość platform transakcyjnych czy brokerów rynku walutowego umożliwia utworzenie rachunku wirtualnego, nazywanego demonstracyjnym. Skorzystaj z tej opcji! Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, być może lepszym pomysłem będzie ryzykowanie wirtualną gotówką i wyczucie różnych rynków niż rzucenie się na głęboką wodę z realnymi środkami. Takie podejście pozwoli Ci na znalezienie odpowiedniego stylu handlu a także pozwoli określić poziom ryzyka, który jest dla Ciebie odpowiedni. Wybierając pośród tysięcy różnych aktywów możesz bez przeszkód próbować handlu na każdym z nich – przecież nic nie tracisz używając wirtualnej gotówki.

Prawdą jest jednak, że po pierwszych sukcesach będziesz rozważał wejście na rynek prawdziwymi pieniędzmi – wystrzegaj się jednak, jak to nazywam, zmysłu hazardzisty i pozwól sobie na zdobycie nieco większego doświadczenia. Jeśli wejdziesz na rynek z odpowiednim bagażem doświadczeń oraz poziomem wiedzy – masz zdecydowanie większe szanse na zyski bez zbędnego ryzyka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here