Naga MarketsChciałbym jeszcze wrócić do metody stopniowego otwierania pozycji. Skąd wiedzieć, gdzie ustawić zlecenia oczekujące. Czy standardowo w 50% korekty sygnały, czy mniej? Czasami robię to standardowo, ale można zauważyć, że sytuacja na wykresach powtarza się. Wielkość korekty jest podobna, a z większej ilości da się wyciągnąć pewną średnią. Zobaczcie sami:


Ostatni trend wzrostowy GBP/USD, wykres D1, używamy tylko sygnałów dziennych w miejscach, gdzie możliwe jest otwarcie pozycji z niezbyt wielkim SL, w miejscach linii trendu lub wewnątrz średnich. Zaczynamy formacją objęcia hossy na wsparciu zaznaczonym zielonym prostokątem. Zaczyna się trend, szukamy miejsc do powiększenia pozycji lub do otwarcia pozycji, jeżeli jeszcze nie jesteśmy w trendzie. Pierwsze dwa to pin bary w średnich, następnie dwie formacje objęcia hossy, następnie dwa pin bary, z czego jeden nieudany (złapałby nas SL), później dwie formacje objęcia, z czego ta druga nie podlegała żadnej korekcie. Na koniec jeszcze jeden pin bar. Dalej byłby jeszcze jeden, ale korekta pokryła go w całości.Z tych wszystkich sygnałów do wejścia w pozycję długą, jedna formacja łapie SL, a jedna nie podlega żadnej korekcie. Z pozostałych wychodzą takie wyniki:

Średnia wychodzi 62%, licząc razem z przypadkiem, który nie podlegał korekcie to 54%. Bez najmniejszej i największej wartości: 58%, w 75% sygnałów korekta wynosiła powyżej 50% wielkości świecy sygnałowej. Licząc po 3, po 4 czy po 5,6 sygnałach, wyniki wychodzą podobne, dające możliwość wyciągnięcia pewnych wniosków. Najmniejszy sygnał świecowy miał wielkość 83 pipsów, a największy 205 pipsów. Otwierając całą pozycję nad sygnałem, nasze 1,2 czy 3% depozytu stanowiłoby mniej lotów niż gdybyśmy wchodzili w korekcie sygnału. Średnia wielkość sygnału dla 7 przypadków wynosi 125 pipsów. W 75% przypadków czekając na korektę do połowy sygnału, udałoby się nam otworzyć dwukrotnie większą pozycję. Tylko w dwóch przypadkach nie doszłoby do otwarcia całej pozycji. Ryzykując tyle samo 1,2 czy 3% za każdym razem, otwierając pozycję w częściach, w 75% otwieranych pozycji, gdzie korekta wynosiła przynajmniej połowę sygnału – otworzylibyśmy dwukrotnie większą pozycję. Nawet gdybyśmy, nie wiedzieli o tym i stosowali po prostu dla 2-3% depozytu zlecenia oczekujące w 50% sygnału – pozycja nie byłaby wtedy większa, zawsze tylko 2 lub 3% depozytu, ale przeważnie byłaby otwarta po lepszej, niższej cenie.

Lubię trading, lubię poszukiwania, badania i rozwiązywanie zagadek. Pokazałem mini badanie na krótkim odcinku czasu dla jednej pary. W zależności od walut, wychodzą różne wyniki, nie są stałe tzn. gdy otwieram pozycję sprawdzam kilka/kilkanaście podobnych sygnałów wstecz jakiej podlegały korekcie, choćby na oko. Generalnie, jeżeli miałbym podać wartość najbardziej uniwersalną dla głównych par walutowych to powiem, że warto zaczekać przynajmniej na 30% korektę sygnału świecowego, to naprawdę dużo przy świecach dziennych o wielkości często ponad 100 pipsów. Wcześniej zaczynasz zarabiać, wcześniej możesz przestawić na BE (na zero) i zabezpieczyć zysk.

Wiem, jak zwłaszcza dla początkujących, kusząco wygląda pin bar w fajnym miejscu, jak ciężko mu się oprzeć. Myślisz sobie: muszę otworzyć teraz nad pin barem lub co gorsze „z palca” czyli natychmiast, zanim zyski odjadą. Prawda wygląda tak, że ogromna większość sygnałów świecowych podlega korektom, warto z nich skorzystać aby kupować po lepszych cenach i szybciej zarabiać lub choćby pamiętać o korekcji sygnałów i wykorzystać ten czas do dokładnego przemyślenia swojego wejścia, czy się o niczym nie zapomniało, czy nie sprzedaję w dołku, czy nie kupuję na szczycie, czy trend jest właściwy, czy za 10 minut nie jest jakiś ważny odczyt makro. Wykres D1 ma tę zaletę, że daje czas, wykres H4 także, ale trochę mniej. Im niżej tym czasu masz coraz mniej.

Zachęcam do zbadania choćby części swoich zagrań, zobaczycie że w wielu przypadkach uda się znaleźć pewne elementy, które często się powtarzają i wykorzystać je na swoją korzyść. Jeden z członków naszego forum – Jasonbourne, prowadził swego czasu inne badania, zamieścił na forum nawet ich fragment:

Dlaczego pokazuję oderwany z kontekstu fragment poszukiwań? Chciałbym pokazać, zwłaszcza początkujących graczom, że do poszukiwania pewnych schematów, czy sprawdzania swojego systemu nie jest wcale niezbędny super komputer z super drogim programem. Można badać rynek z kartką i długopisem w ręku.

W artykule chciałem zaprezentować metodę stopniowego budowania pozycji początkowej nie tylko jak to wcześniej miało miejsce, jako element oszczędzania na stratnych wejściach, ale także jako coś co przyczynia się do dłuższego utrzymania w trendzie, a co za tym idzie do większych zysków. Tym osobom, których nie udało mi się przekonać, że oszczędzając można zarabiać na forexie, chciałbym zacytować słynnego tradera Paula Tudora Jonesa:

Jaką najważniejszą radę chciałbyś dać innym graczom? – Nie koncentruj się na zarabianiu pieniędzy, tylko na utrzymaniu tego, co już posiadasz.

A dalej dodał:

Najważniejszą zasadą jest to, by grę na giełdzie traktować jako wielką defensywę, a nie wielki atak.

Tak to już jest, że to właśnie straty, ich wielkość decydują o sukcesie na giełdzie, a przynajmniej trzymanie ich w ryzach daje szansę na odniesienie sukcesu. Podsumowując cytat z Victora Sperandeo, który również podkreśla jak ważne jest zachowanie kapitału, nie tracenie depozytu w głupi sposób: Jeśli zachowasz kapitał i będziesz dążyć do stałych zysków zamiast poszukiwać nadzwyczajnych okazji, to unikniesz bankructwa które spotkało tylu innych graczy

Jeżeli masz jakieś pytania proszę napisz na adres e-mail: longtrader@o2.pl lub odwiedź mój dziennik na forum, gdzie znajdziesz pogłębione analizy, opisy moich wejść, a także będziesz mógł podyskutować na dowolny temat związany z tradingiem: Gra długoterminowa

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here