Naga MarketsWytwórnie muzyczne do niedawna stroniły przed udostępnianiem muzyki online, w ramach serwisów streamingowych. Tymczasem okazuje się, że to właśnie streaming jest medium dominującym pod względem przychodów na rynku muzycznym. Według najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nagraniowego aż 75 proc. wszystkich przychodów w branży pochodzi z usług streamingowych. Jakie serwisy wiodą prym w tej dziedzinie?

Zwiększa się popularność muzyki online

Już przed dekadą popularna była muzyka online. Później wystąpił kryzys, którego powodem była cyfryzacja muzyki rozpowszechnianej w internecie. Obecnie, jak wskazuje wspominane amerykańskie stowarzyszenie, w 2017 roku 65 proc. przychodów w branży muzycznej pochodziło z transmisji strumieniowej, a w 2018 roku było to już 75 proc. Całkowity dochód ze strumieniowania muzyki w porównaniu do poprzedniego roku wzrósł o 30 proc. i osiągnął w 2018 roku wartość 7,4 mld dolarów.

Jeszcze kilka lat temu strumieniowanie muzyki w praktyce w ogóle nie istniało, a muzykę w sieci kupowało się utwór po utworze lub w ramach jednego albumu. Serwisy streamingowe całkowicie zmieniły oblicze branży muzycznej, a ich dalszy rozwój wspiera szybki internet, taki jak światłowód od UPC. Wykupując dziś abonament w serwisie strumieniowym, użytkownik może cieszyć się legalną muzyką online na wielu urządzeniach.

Jakie serwisy tego typu są najbardziej popularne w branży muzycznej i wśród odbiorców?

1. Spotify

Na pierwszym miejscu wśród najbardziej popularnych serwisów streamingowych znajduje się Spotify. Firmę w 2006 roku założyli Szwedzi – Daniel Ek oraz Martin Lorentzon, którzy chcieli propagować społecznościowy wymiar słuchania muzyki. Stworzyli serwis pozwalający na bezpłatne słuchanie utworów, w zamian za odtwarzanie reklam, a także serwis z abonamentem na muzykę bez reklam. W I kwartale 2019 roku z aplikacji Spotify na całym świecie korzystało 217 mln użytkowników, z czego 100 mln opłacało abonament.

W serwisie można słuchać za darmo wybranych utworów i całych płyt oraz tworzyć własne playlisty tematyczne bądź korzystać z list piosenek ułożonych przez innych użytkowników. Bez wątpienia atutem serwisu jest różnorodność oferty muzycznej. Serwis działa w przeglądarkach internetowych oraz ma aplikację mobilną.

2. Muzyka Google Play

Jeśli chcemy korzystać ze strumieniowej muzyki przy użyciu komputera, śmiało możemy sięgnąć po Muzykę Google Play. Na urządzenia mobilne z Androidem lub iOS można pobrać specjalną aplikację. Serwis pozwala na import własnej muzyki, z ograniczeniem do 50 tys. utworów, co odróżnia go od Spotify. Muzyka Google Play wymaga od użytkownika podania numeru karty płatniczej nawet wtedy, gdy chcemy skorzystać z bezpłatnej wersji. Jakość dźwięku jest bardzo dobra w przypadku darmowej i płatnej wersji, ale ta druga pozwala pobierać muzykę i słuchać offline, udostępnia stacje radiowe i pozwala na słuchanie bez przerw i reklam.

3. Tidal

Znanym serwisem streamingowym w branży muzycznej jest Tidal, który udostępnia 60 mln piosenek i 240 tys. teledysków, a przy tym pozwala, po uiszczeniu opłaty w wysokości 39,99 zł miesięcznie, na słuchanie muzyki w bezstratnym formacie. Można też wybrać ofertę z niższą jakością dźwięku za 19,99 zł miesięcznie. Nie ma całkowicie darmowej wersji Tidala, a dostępny jest jedynie darmowy okres próbny.

4. Deezer

Mniej popularny od Spotify czy Tidala i Muzyki Google jest Deezer. Udostępnia ponad 53 mln utworów i wyróżnia się na tle pozostałych serwisów do streamowania muzyki możliwością korzystania z technologii na bardzo wielu urządzeniach i platformach. Można z jego pomocą tworzyć własne playlisty i importować muzykę. W ramach abonamentu możliwe jest słuchanie muzyki w bezstratnym formacie. Można korzystać też z Deezera bezpłatnie.

To tylko jedne z wielu serwisów streamingowych służących do streamowania muzyki, z których korzysta coraz więcej użytkowników na świecie.

Artykuł partnera.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here