Naga MarketsPraca w postsowieckich gułagach z powodu Bitcoinów?
Praca w postsowieckich gułagach z powodu Bitcoinów?

Rosyjskie Ministerstwo Finansów zaproponowało w tym tygodniu nowy zestaw kar za korzystanie z wirtualnych walut na terenie Federacji. Osoby używające Bitcoina (BTC) i mu podobnych będą mogły zostać skazane nawet na cztery lata prac przymusowych.


Do gułagu za Bitcoiny

Pierwszy zestaw proponowanych zmian został zaprezentowany miesiąc temu – wtedy maksymalna kara wynosiła jednak 2 lata prac lub 500 tysięcy rubli (przedsiębiorcy). Dla osób fizycznych najdłuższy okres przymusowych robót ustalony został na jeden rok i wysokość średniego rocznego wynagrodzenia (300 tysięcy rubli).

Jak podaje raport The Economist, 43% mężczyzn oraz 60% kobiet osadzonych w rosyjskich więzieniach transportowanych jest do obozów pracy – część z nich funkcjonuje nieprzerwanie od czasów sowieckich gułagów.

W zeszłym roku Ministerstwo Finansów proponowało jedynie kary pieniężne – ich wysokość była uzależniona od tego czy podmiot łamiący zakaz obrotu Bitcoinem jest osobą fizyczną, przedsiębiorstwem, czy oficjelem rządowym. Zakaz dotyczył wydobycia BTC, obrotu oraz rozpowszechniania informacji o wirtualnych walutach.

Czy Rosja boi się Bitcoina?

Stan prawny wirtualnych walut w Federacji Rosyjskiej w przeciągu ostatnich dwóch lat zmieniał się wielokrotnie. Oficjele rządowi tłumaczą zakaz obrotu BTC obawami odnośnie prób prania brudnych pieniędzy – procederu, który jest niezwykle powszechny w Rosji.

Niezależni obserwatorzy stwierdzają jednak, że ma to uchronić rubla przed nadmiernymi odpływami kapitałowymi. Ryzyko, że spora część obywateli porzuci RUB na rzecz BTC zintensyfikowała się w czasie dynamicznych spadków wartości waluty w zeszłym roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here