Naga MarketsWeszliśmy w Nowy Rok i wielu ludzi rozpoczyna go z postanowienia, wysokimi ambicjami i wielkimi planami. Jednak gdy już nadejdzie luty, wszyscy powrócą do normalności, a dobre intencje zostaną zapomniane. I tak do końca 2018 r., wtedy wszystko zaczyna się od nowa, a większość nigdy nie zauważy żadnego postępu. Całkiem żałosne.

Jednym z powodów, dla którego tak trudno jest podążać za swoimi noworocznymi postanowieniami jest to, że większość ludzi nie ma w ogóle planu działania i nie wie w jaki sposób skierować się do miejsca, do którego chcą się udać.

W tym wpisie dam Ci kilka wskazówek oraz konkretnych kroków, w jaki sposób możesz zmienić swój trading, stworzyć profesjonalną strategię handlową i uczynić następne 12 miesięcy TWOIM rokiem.

Krok 1: Zrozumienie cyklów rynkowych

Ilekroć patrzymy na wykres, możemy zidentyfikować konkretne scenariusze i fazy rynkowe. Nie ma znaczenia, który rynek czy interwał czasowy śledzisz, każdy rynek będzie wykazywał takie samo zachowanie w czasie.

Oczywiście nie zawsze będzie wyglądać tak samo, a kolejność i rytm może się różnić, ale następujące fazy rynkowe składają się na dowolny wykres cenowy:

 • Dno / Konsolidacja (Bottom / Consolidation)
 • Wybicie (Breakout)
 • Cofnięcie (Pullback)
 • Wczesny trend (Early Trend)
 • Cofnięcia i konsolidacje (Pullbacks & consolidations)
 • Późny / dojrzały trend (Late / mature trend)
 • Szczyt (Top)
 • Wybicie i cofnięcie (Breakout & Pullback)

Można powiedzieć, że to zbyt teoretyczne, a rzeczywiste wykresy wyglądają inaczej, ale nie mogę się z tym zgodzić. Wystarczy spojrzeć na wykres poniżej i zobaczyć jak rynek podąża dokładnie tym samym rytmem. Przy odrobinie wiedzy na temat selekcji rynku, możesz wyszukiwać takie fazy przez cały czas.

Nagrałem również krótki film (w j. angielskim), który jeszcze raz wyjaśnia ten proces:

Krok 2: Wybierz wskaźniki i narzędzia

Dużym błędem popełnianym przez wielu traderów jest to, że wybierają jeden lub dwa wskaźniki czy narzędzia, a następnie starają się stosować je do swoich wykresów przez cały czas, niezależnie od fazy rynku.

Ważne jest, by zrozumieć, że każdy wskaźniki czy narządzie jest zaprojektowany dla bardzo specyficznych sytuacji.

Na przykład średnia ruchoma najlepiej sprawdza się podczas trendów oraz jeśli zawiedzie podczas konsolidacji; oscylatory wykorzystywane są w zakresach, ale nie podczas trendów; a wskaźniki momentum mogą być używane podczas trendów i odwróceń, ale zawodzą podczas konsolidacji i cofnięć.

Kiedy już wiesz jakiego typu traderem chcesz być i w której fazie rynku specjalizować, możesz wybrać swoje narzędzia.

Ja na przykład prawie wyłącznie handluje szczyty i wybicia. Z tego powodu używam kombinacji linii trendu, średnich ruchomych, wsparć i oporów oraz innych narzędzi. Pomijam wszystkie inne fazy rynku i nie próbuje używać moich wskaźników / narzędzi w jakikolwiek inny sposób.

Koncepcje z portalu Tradeciety.com możesz samodzielnie sprawdzić na rachunku w XM. Broker ten oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Musisz się wyspecjalizować jeśli chcesz handlować z sukcesem, a także musisz wybrać odpowiednie wskaźniki i narzędzia dla wybranej dziedziny.

Krok 3: Wybierz swój interwał czasowy

Bez względu na to czy handlujesz w trendzie, cofnięcia lub wybicia, możesz je znaleźć na wszystkich ramach czasowych i nie ma znaczenia, które ramy wybierzesz, ponieważ wzorce będą działać na każdej z nich.

Żaden interwał nie jest lepszy od drugiego.

Jednak każdy trader jest inny i dlatego musisz wybrać interwał, który będzie miał sens dla CIEBIE.

Lubisz działanie i potrafisz szybko myśleć, a emocje nie są dużym problemem, wtedy niższe ramy czasowe będą lepsze.

Jeśli lubisz myślenie strategiczne, potrafisz być cierpliwy i komfortowo czujesz się będąc dłużej w transakcji, wtedy wyższe ramy czasowe mogą bardziej do Ciebie pasować.

Nigdy nie pytaj proszę “które ramy czasowe są najlepsze”, ponieważ niemożliwe jest udzielenie dobrej odpowiedzi. Ważne jest byś poznał siebie, a następnie wybrał odpowiedni interwał dla swojej osobowości oraz sposobu myślenia.

Krok 4: Łączenie wszystkiego w całość

Teraz zaczyna się zabawa. Kiedy masz już jasność, co do tego jakim typem tradera chcesz się stać, jakie fazy rynku handlować oraz, których narzędzi i ram czasowych używać, musisz stworzyć reguły.

Tylko wtedy, gdy masz reguły możesz stworzyć profesjonalną strategię. Bez reguł twoje wyniki nie będą mierzalne. Musisz wymyślić zasady dla:

 • Wejść
 • Stopów i celów
 • Zarządzania pozycjami
 • Wychodzenia z transakcji
 • Zarządzania ryzykiem

Gdy masz, co do tego jasność, masz też strategię handlową!

Teraz musisz handlować zgodnie ze swoimi zasadami. Szybko zaczniesz dostrzegać wzorce na rynkach. Zauważysz, co działa dobrze, a co nie. Następnie możesz wprowadzić drobne poprawki i sterować swoją strategią handlową we właściwym kierunku.

Pomoże Ci w tym również dobry dziennik.

Wykonałem tysiące transakcji przy użyciu tych samych reguł, w następstwie tych samych setupów. Znam swój system na pamięć i wiem czego oczekiwać od różnych faz, w których się wyspecjalizowałem.

Proces ten może zająć trochę czasu, ale jest tego wart i nie ma możliwości, by go obejść.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do mojej strategii, do moich setupów wraz z dokładnymi zasadami, zapoznaj się z moim kursem premium. Tam będziesz uczył się ze mną, a ja przeprowadzę Cię krok po kroku przez rynek Forex.

Spotkaj się na żywo z traderem i autorem artykułów z portalu Tradeciety – Rolfem Schlotmannem. W marcu 2018 poprowadzi on wykład na konferencji FxCuffs! Zarezerwuj sobie miejsce za darmo, już dziś:

WEZMĘ UDZIAŁ W WYKŁADZIE

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here