Naga MarketsWIG20, S&P500 i DAX: 4. główne ryzyka dla globalnych rynków akcjiGlobalne rynki akcji pozostają wyjątkowo słabe we wrześniu. Dobra wiadomość jest taka, że ​​ceny uległy korekcie, a indeks S&P 500 spadł o około 10% w stosunku do sierpniowych maksimów. Z drugiej strony zła wiadomość jest taka, że ​​nad rynkiem wciąż wiszą cztery konkretne rodzaje ryzyka i nie zostały jeszcze rozwiązane. Andrew Sheets, szef Cross-Asset w Morgan Stanley radzi inwestorom zachować czujność i cierpliwość. S&P 500 odbił silnie w piątek zamykając się w okolicach poziomu 3300 pkt.

  • Kwestia wsparcia gospodarczego USA w wysokości biliona dolarów pozostaje nierozstrzygnięta
  • Rynki często borykają się z trudnościami w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie w USA
  • Saga Brexitu pozostaje nierozwiązana. Coraz mniej czasu na znalezienie kompromisu

Nad rynkami akcji wciąż wiszą cztery istotne ryzyka – Morgan Stanley

Zdecydowana większość inwestorów zakładało w ostatnich tygodniach, że Stany Zjednoczone zatwierdzą około 1 biliona dolarów dodatkowych bodźców. Jednak ostatnie postępy w tej kwestii nie są obiecujące, a pojawiające się kontrowersje wokół losu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych tylko dodatkowo komplikują ten proces.

Rzeczywiście, jest bardzo możliwe, że przed wyborami w USA Kongres będzie miał czas tylko na przekazanie dodatkowych bodźców lub zatwierdzenie nowego sędziego Sądu Najwyższego, ale ostatecznie nie zrobi jednego ani drugiego. Nie trzeba dodawać, że kwestia wsparcia gospodarczego w wysokości biliona dolarów to bardzo ważna sprawa i ma duży wpływ na to, jak mogą wyglądać krótkoterminowe perspektywy gospodarcze kraju – napisano w raporcie.

Drugie ryzyko to kwestia historii, która pokazuje, że rynki często borykają się z trudnościami w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie w USA, zwłaszcza gdy wynik wydaje się niepewny lub może być bliski.

Wrzesień, a zwłaszcza koniec tego miesiąca, stanowi bardzo ważny punkt orientacyjny dla rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ będzie to około miesiąca po ponownym otwarciu wielu szkół i uniwersytetów – dodano.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii od pierwszego głosowania minęły już ponad cztery lata, ale saga Brexitu pozostaje nierozwiązana. Kluczowe terminy zbliżają się ku końcowi i będą musiały zostać rozwiązane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Jednocześnie ekonomiści z Morgan Stanley podnieśli ostatnio szanse na „brak porozumienia”. Hard Brexit to scenariusz, który stworzyłby krótkoterminową niepewność rynkową i gospodarczą na całym świecie.

Te cztery ryzyka i ich nierozwiązany charakter są powodem, dla którego uważamy, że zmienność rynku akcji utrzyma się w najbliższym czasie. Jednak uważamy również, że ostatecznie te problemy okażą się tylko tymczasowymi przeszkodami dla rynku. Na razie twierdzimy, że inwestorzy powinni zachować cierpliwość i poczekać na większą jasność, zanim przejdą do zakupu ostatniego spadku – podsumowano.

Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview
Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here