Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Facts About Price Action Trading You Need to Know


Warunki rynkowe zmieniają się w czasie, ceny są dynamiczne i stale zmienne, i żaden dzień na rynku nie jest taki jak poprzedni. Zmienność ulega wahaniom i czasami rynek może wydawać się spokojny przez dłuższy czas tylko po to, by wkrótce przerodzić się w lawinę aktywności. 

Kiedy rynek staje się na chwilę spokojny, wiele osób piszę do mnie bardzo emocjonalnie pytając czy coś jest nie tak z Price Action. Faktem jest, że z Price Action nie dzieje się nic złego, wszystko dzieje się w umysłach ludzi, którzy odnieśli stratę, ulegli over-tradingowi albo po prostu nie dostosowali się do zmieniającej się dynamiki
rynku i zmienności.

Gdy trafiasz na serię stratnych zagrań, naturalnym jest, że zaczynasz kwestionować nie tylko to co robisz, ale też metody z jakich korzystasz. Mimo, że jest to normalna reakcja, to naprawdę niezdrowe i nie sprzyja pomyślnemu tradingowi. Jeśli nie posiadasz zdolności by pozostawać optymistycznie nastawionym w obliczu przeciwności, które rynek rzuci na ciebie każdego tygodnia – nie dokonasz niczego jako trader.Jeśli natomiast zachowasz w umyśle cztery poniższe prawdy o Price Action i handlu, będzie ci dużo łatwiej pozostać optymistą każdego dnia w którym handlujesz, nieważne co ci się przytrafi na rynku…

1. Price Action to nie ‘System’

Znaki nad głowami trzech osóbMyślę, że jedną z rzeczy, która wprawia początkujących traderów w zakłopotanie jest to, iż Price Action nie jest ‘systemem’. Zanim traderzy dołączą do ‘obozu Price Action’, przechodzą z systemów, które były sztywniejsze i oparte na regułach. Systemy oparte na 
wskaźnikach oraz komputerowe systemy transakcyjne są znacznie mniej elastyczne i uznaniowe od Price Action. Początkującemu traderowi może sprawić trudność przyzwyczajenie się do znalezienia na nowo ‘wolności’ jaką daje Price Action.

Nie uczymy tu systemu, więc nie można ślepo podążać za każdym sygnałem PA, który widzisz na wykresie. Musisz zastosować rozwagę i ‘ręcznie wybrać’ tylko kilka dobrych sygnałów w tygodniu lub miesiącu, zależnie od warunków rynkowych. Witryna „Learn To Trade The Market” nie jest serwisem z sygnałami i nie zalecamy zajmowania pozycji po każdym sygnale, o którym wspominamy w komentarzach. Musisz traktować to jako analizę i komentarz, ponieważ tym właśnie jest. Następnie weź pod uwagę nasz pogląd i sformułuj własny plan ‘ataku’ na rynek.

Rozwaga i ‘instynktowny trading’ to rzeczy, których nie znajdziesz na wielu stronach internetowych o tej tematyce, ponieważ nie są one łatwe do nauczenia i zdefiniowania. Jednak każdy profesjonalny trader powie ci, że skuteczny trading mocno zależy od instynktownego wyczucia oraz rozwagi i są to rzeczy, które przychodzą poprzez odpowiednie szkolenie, czas spędzony na analizach rynku i doświadczenie.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

2. Price Action jest uniwersalne. Zawsze działało i zawsze będzie działać.

Kolejne pytanie, które często dostaje od traderów to, czy Price Action ‘nie przestanie działać’ albo czy ‘ostatnio coś jest z nim nie tak’. Cóż, jak omawiałem w moim artykule „Trader używający Price Action, który odniósł największy sukces w historii: Munehisa Homma”, Price Action jest stosowane od 1700 roku i była to pierwsza prawdziwa forma spekulacji rynkowej. Działało wtedy, działa nadal dziś i będzie działać zawsze.

Jednak, tylko dlatego że mówię ‘Price Action działa’ to nie znaczy, że każda transakcja będzie zyskowna. W rzeczywistości wielu dobrych traderów może jeszcze tracić w połowie lub więcej swoich transakcji, ale ze względu na odpowiednie zarządzanie ryzykiem i wyrafinowane wyczucie kiedy zawierać transakcję, a kiedy nie – mogą nadal zarabiać dużo pieniędzy.

Ważne, aby pamiętać, że Price Action zawsze działało i zawsze będzie działać ponieważ jest to najbardziej naturalny sposób na handel. My tylko uczymy się czytać co mówi nam cena i szukamy wysoce prawdopodobnych ‘wskazówek’ (Formacje Price Action: Pin Bar, Fakey, Inside Bar), co może zrobić następnie. Wahania cen zmieniają się cały czas, ale mamy tendencję do zauważania tych samych formacji i ruchów ciągle powtarzających się na rynku. Oznacza to, że możemy nauczyć się rozpoznawać i interpretować te formacje i ruchy przez Price Action, a także czerpać z nich zyski jeśli trzymamy w ryzach nasze
straty i nie dopuszczamy do over-tradingu.

3. Price Action to nie tylko świece.

Świeca trzymana na dłoniWielu początkujących traderów łapie się na czytaniu pojedynczych świec i formacji świecowych, nie zwracając przy tym wystarczającej uwagi na czytanie wykresu od lewej do prawej strony. Price action to znacznie więcej niż tylko słupki, musisz nauczyć się jak ‘czuć’ zbiorowe emocje uczestników rynku.

Innymi słowy, musisz nauczyć się interpretować jaki jest ogólny stan rynku i na podstawie jakich sygnałów zawierać transakcje w kontekście jego bazowej struktury. ‘Większy obraz’ tego, co robi rynek pomoże ci sformułować plan ataku w twojej strategii. To dlatego podkreślam, aby moi członkowie skupili się na wyższych interwałach czasowych wykresu, szczególnie na wykresach dziennych. Jeśli jesteś skoncentrowany na wykresie 5- lub 15-minutowym, przegapisz większy obraz rynku i stracisz perspektywę na to jaki jest dominujący trend. Właśnie dlatego niskie interwały czasowe wykresu niszczą traderów i zabierają im wszystkie pieniądze…

Korzystaj z DUŻYCH ruchów rynkowych, bo tak właśnie robi się POWAŻNE PIENIĄDZE. Nie biorą się one z łapania 10 pipsów tu czy tam na wykresach 5 minutowych każdego dnia, nie wspominając, że może to doprowadzić do szaleństwa.

4. Trading przetestuje twój hart ducha jak nic innego.

Mogę obiecać ci jedną rzecz odnośnie tradingu. Jeśli dotrzesz do punktu, w którym będziesz konsekwentnie zarabiającym traderem, nie tylko będziesz posiadał finansową wolność i będziesz w stanie kontrolować swój czas jak tylko chcesz. Będziesz także niezwykle zdyscyplinowany i mocny psychicznie. Można by nawet powiedzieć, że odnosząc sukces jako trader zamienisz się w lepszą wersję siebie. Hart ducha, którego wymaga handel jest bardzo silny.

Czy jesteś gotowy by pozostać optymistycznym i pozytywnym w obliczu wielu stratnych pozycji? Będziesz miał serię stratnych zagrań i nawet jeśli ogólnie będziesz na plus, nie myśl że możesz przed nimi uciec. Najlepsi na świecie traderzy również mają stratne zagrania, ale czy myślisz, że pozwalają by to za bardzo wpłynęło na ich emocje i umysł? NIE, oczywiście, że nie i to jest cechą charakterystyczną, która odróżnia ich od masy przegranych traderów. To zdolność do pozostawania zdyscyplinowanym, cierpliwym i optymistycznym w obliczu przeciwności sprawia, że znajdują się wśród 10 % odnoszących sukces traderów, o których wszyscy słyszymy.

Zawsze będziesz mieć serie zwycięstw i strat gdy handlujesz, więc jeśli zbyt mocno skoncentrujesz się na stratnych zagraniach, będziesz uwięziony w cyklu negatywnych nawyków. Sukces w tradingu jest bezpośrednim wynikiem trzymania się planu i pozostawania optymistą w obliczu stratnych zagrań. Jest to także rezultat nie ulegania zbytniej pewności siebie i podejmowania zbyt dużego ryzyka po zyskownych zagraniach. Z tego powodu, możemy również rozważyć zyskowne zagrania jako inny typ ‘przeciwności’, do których przezwyciężenia musisz mieć hart ducha.

Tak więc, jak widać, trading jest najwyższym testem twojej wytrzymałości psychicznej i hartu ducha. Nie możesz się załamywać po przegranej albo zbyt mocno ekscytować wygraną. Ponadto, bardzo ważne jest aby pamiętać, że kilka stratnych pozycji z rzędu nie oznacza, że ‘z Price Action jest coś nie tak’. Jeśli już, to po prostu oznacza, że trafiłeś na jakieś stratne transakcje, które są naturalną częścią działania na rynku, albo że uległeś
over-tradingowi i zboczyłeś z drogi określonej przez swoją strategię.

Jeśli nie możesz sobie poradzić z huśtawką emocji zarówno po stratach jaki wygranych, zaczniesz kwestionować to co robisz jak również metody, którymi się posługujesz. To jest coś, co musimy świadomie zastąpić i zrozumieć, że jest to nasza ewolucyjna ‘wada’. Jako ludzie i traderzy, jesteśmy skłonni do koncentrowania się na wątpiących, pesymistycznych myślach… w obliczu tych uczuć musimy starać się być optymistyczni, nawet jeśli to trudne. Medytuj lub powtarzaj sobie afirmacje, czy rób czegokolwiek innego by pozostać optymistą i trzymać się swoich metod oraz planu działania, ponieważ poddając się pesymizmowi i zwątpieniu, już zacząłeś kopać grób dla swojej tradingowej kariery.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Facts About Price Action Trading You Need to Know


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here