Naga Markets4. argumenty za wzrostem cen złota. Kurs dolara hamuje metale szlachetneStrategowie z Natixis przyglądają się okresom, w których kurs złota znacznie rósł i wskazują cztery argumenty za dalszym wzrostem cen żółtego metalu. Z kolei eksperci z ANZ podkreślają, iż okresowa siła dolara wspiera korektę metali szlachetnych. Kurs XAU/USD zamknął się 4,5% spadkiem w minionym tygodniu docierając w okolice 1850 USD.

  • Inflacja, deprecjacja dolara, wzrost awersji do ryzyka i rosnąca ilość pieniądza wspierają wzrost cen złota
  • Popyt inwestycyjny na złoto utrzymuje się na wysokich poziomach
  • Silniejszy USD i rosnące realne stopy procentowe osłabiły chwilowo apetyt inwestorów

Złoto: cztery tradycyjne argumenty za dalszym wzrostem cen – Natixis

Pierwszym argumentem jest spodziewana inflacja, która zmusza oszczędzających do poszukiwania złota jako bezpiecznej przystani przed utratą wartości pieniądza.

Wzrost ceny złota w latach 1973-75 i 1978-81 można przypisać właśnie inflacji – napisano w raporcie.

Drugim typowym wyjaśnieniem jest deprecjacja dolara: złoto jest wówczas substytutem dolara jako waluta rezerwowa.

Wzrost ceny złota w latach 1973-1975, 1978-1981, 1987-88, 2002-2012 i 2020 można przypisać deprecjacji dolara – wskazano.

Trzecie wytłumaczenie to wzrost awersji do ryzyka, a w rezultacie spadek na rynku akcji, powodujący przejście inwestorów z akcji na rynek złota.

Wzrost ceny złota można powiązać ze spadkiem indeksów giełdowych w latach 1987-88, 2009-2012 i 2020 – dodano.

Czwartym wyjaśnieniem jest nadmierny wzrost ilości pieniądza, który prowadzi do utraty zaufania do walut fiducjarnych jako formy przechowywania oszczędności. Widać wzrost ilości pieniędzy w Stanach Zjednoczonych (w dolarach) i w całej OECD.

Szybki wzrost podaży pieniądza może wyjaśniać wzrost ceny złota w latach 2009-2012 i 2019-2020 – podkreślono.

W raporcie wskazano również, że wzrost ceny złota w ostatnim okresie (od marca 2020 r.) można przypisać deprecjacji dolara, spadającym cenom akcji i ekspansji monetarnej banków centralnych na całym świecie.

Złoto: Silniejszy USD to krótkoterminowa korekta żółtego metalu- ANZ

Popyt inwestycyjny na złoto utrzymuje się na wysokich poziomach. Silniejszy USD i rosnące realne stopy procentowe osłabiły chwilowo apetyt inwestorów, ale stratedzy z ANZ Banku uważają, że atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani pozostanie silna z powodu powrotu zmienności na rynkach akcji oraz trwającej niepewności makro i geopolitycznej.

Silniejszy USD i zanikające perspektywy nowego pakietu stymulacyjnego przed wyborami w USA wywołały wyprzedaż złota. Niemniej jednak, rekordowo niskie rentowności obligacji skarbowych, podwyższone oczekiwania inflacyjne, akomodacyjne banki centralne i ponowna zmienność na rynku akcji – wszystko to dobrze wróży sektorowi metali szlachetnych – wskazano w raporcie.

Popyt inwestycyjny na złoto nadal się utrzymuje, pomimo likwidacji wielu funduszy ETF zabezpieczonych złotem. Fizyczny popyt na rynkach azjatyckich poprawia się wraz ze wzrostem importu w Indiach i Chinach przed sezonami festiwalowymi.

Spodziewamy się, że platyna skorzysta na tym, że będzie tańsza niż pallad. Z drugiej strony słabnące ożywienie w sprzedaży samochodów może być negatywne dla cen palladu – podsumowano.

Kurs XAUUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here