Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Self-Defeating Trading Habits You Need to Break


Czy czujesz się jak swój największy wróg podczas tradingu? Jeśli tak jest, nie jesteś sam. Wielu traderów czuje się w ten sposób i zwykle rzeczywiście są oni swymi największym wrogami. Trading jest prawdopodobnie najtrudniejszym testem samodyscypliny i samokontroli, będzie potęgować twoją niezdolność do samokontroli w obliczu ciągłych pokus lub też sowicie cię wynagrodzi jeśli posiadłeś tę zdolność. Większość ludzi jednak nie posiada zdolności do konsekwentnego kontrolowania siebie jeśli chodzi o handel na rynkach.

Cztery poniższe nawyki tradingowe są powszechnymi, autodestrukcyjnymi błędami, które popełniają traderzy i z którymi jesteś już prawdopodobnie zaznajomiony. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziesz miał lepsze pomysły na przezwyciężenie i usunięcie tych przeszkód ze swojej drogi do sukcesu w tradingu…

1. Potrzeba kontrolowania rynku

kontrolowanie kontrola controlLudzie mają wrodzoną potrzebę “kontrolowania” sytuacji i otoczenia. Ostatecznie, powoduje to utratę kontroli, która wywołuje w nas reakcje emocjonalne takie jak strach i gniew. Rezultatem takiego działania w tradingu jest to, że sami wyrządzamy sobie wiele szkód, ponieważ chcemy kontrolować rynek, a to ostatecznie sabotuje wysiłek jaki wkładamy w trading.

Nasza potrzeba kontrolowania rynku powoduje następujące problemy:

  • Over-trading
  • Zbyt wczesne zamykanie transakcji, zanim zaczną działać na naszą korzyść
  • Ryzykowanie zbyt dużych kwot, ponieważ myślimy, że wiemy ‘na pewno’ co się wydarzy
  • Próbowanie unikania strat przez trading bez stopa lub przesuwanie stopa, itd.

Jest tego więcej, ale te cztery punkty opisane wyżej to główne problemy, które wynikają z naszej wrodzonej ‘potrzeby kontrolowania’.

Oto w czym leży problem…

Rynek jest chyba najlepszą areną ‘wolnorynkowego’ kapitalizmu, gdzie dosłownie w każdej chwili wszystko może się zdarzyć. Czy zatem wzorce price action i ruchy na rynku są chociaż częściowo przewidywalne? Otóż tak, ale nic na rynku nie jest przewidywalne w 100% i to jest fakt, który koliduje z naszą potrzebą ‘kontrolowania wszystkiego’.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jednym z najbardziej ironicznych ‘wypaczeń’ na rynku jest to, że jedyną rzeczą jaką trader może całkowicie kontrolować – jest WYŁĄCZNIE on sam. Jednak sposób w jaki zachowuje się większość traderów odzwierciedla wiarę w to, że mogą oni w jakiś sposób kontrolować rynek lub, że rynek będzie robić to co zechcą. To jest jedynie wytłumaczenie, dlaczego tak wielu ludzi robi, tak autodestrukcyjne rzeczy jak trading bez stop lossa, zbyt częste zawieranie transakcji (overtrading), zamykanie pozycji zanim zaczną dla nich pracować, brak realizacji logicznych zysków oraz całą masę innych błędów tradingowych.

Samokontrola

Większość ludzi ma bardzo mało samokontroli jeśli chodzi o wykorzystanie ich ciężko zarobionych pieniędzy na rynku, to jest powód dla którego około 90% traderów nie zarabia w długim terminie. Kontrolowanie samego siebie na ryku często znaczy nie robienie po prostu niczego. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, gdy tyczy się to tradingu. Nicnierobienie w obliczu nieustannych pokus takich jak overtrading, zbytnie wystawianie kapitału na ryzyko lub dopasowywanie parametrów tradingowych jest bardzo trudne do zrobienia dla większości ludzi.

Najważniejsze jest to, że rynku nie da się kontrolować. W rezultacie, starasz się robić większość rzeczy ponieważ myślisz, że przyniosą ci zyski, a w rzeczywistości szkodzisz sam sobie. Musisz handlować ze zrozumieniem i wiarą w to, że nigdy nie będziesz miał pewności, co wydarzy się na rynku w przyszłości. Jeśli przypomnisz sobie o tym każdego dnia i uczynisz to częścią swojego trading planu, który czytasz codziennie, zauważysz że zaczynasz myśleć inaczej; za każdym razem kiedy rozważasz zrobienie czegoś na rynku, zatrzymasz się i zadasz sobie pytanie: “Robię to ponieważ myślę, że wiem co wydarzy się na rynku, czy jest to działanie logiczne, oparte na akcji cenowej?”

Najlepszą drogą do handlu w zgodzie z rynkiem jest po prostu nie robienie niczego przez większość czasu. Oto jak możesz kontrolować samego siebie i pozwolić rynkowi ‘pracować.

2. “Śmierć przez tysiąc cięć”

death śmierć kostuchaBranie mniejszych strat niż początkowo zakładałeś często wydaje się być dobrym pomysłem. Wszakże przypuszczasz, że utrzymasz straty na niskim poziomie, czy tak? Tak jest, do pewnego stopnia.

Powiedzenie “Śmierć przez tysiąc cięć” trafnie opisuje sposób w jaki wielu traderów ‘czyści’ swoje rachunki.

Jak często zamykałeś transakcje ręcznie nim zrobiło to zlecenie stop loss, tylko po to, by zobaczyć ruch na twoją korzyść, ale już bez ciebie na rynku? Jeśli przydarzyło ci się to już wcześniej, wiesz jak może to być frustrujące. Jest to bardzo zły nawyk, bo w istocie oznacza, że handlujesz jakbyś wiedział ‘na pewno’ co wydarzy się na rynku, o czym dyskutowaliśmy wyżej, a tak naprawdę nie masz pojęcia co się stanie ‘na pewno’, a zatem powinieneś zawsze handlować z takim przekonaniem.

Pozwól rynkowi działać

Tak więc MUSISZ pozwolić rynkowi, aby udowodnił ci, że twoja idea dotycząca transakcji jest zła. Nie bierz małych strat tylko dlatego, że boisz się realizacji zdefiniowanego wcześniej stopa… to nie ma sensu. Jeśli masz skuteczną strategią tradingową, taką jak price action, musisz dać jej szansę, aby dla ciebie pracowała. W przeciwnym razie, ograniczasz swoje zyski. Zasadniczo, poprzez ręczne zamykanie transakcji przed uderzeniem w SL, zarówno ucinasz potencjalne zyski, a także gwarantujesz sobie stratę. Nie jest to najlepszy pomysł.

Jeśli nie ma bardzo oczywistego powodu, by to zrobić, opuszczanie transakcji przed zrealizowaniem założonego na poziomie 1R zlecenia stop loss jest w zasadzie tylko próbą kontrolowania rynku, a nie kontrolowania siebie. Może się zdarzyć, że zdefiniowany wcześniej stop loss przesuniesz na poziom break even w pewnym momencie, powiedzmy po osiągnięciu zysku na poziomie 1,5 R w transakcji i jeśli jest to częścią twojego tradingu planu, a ponadto zlecenie się zrealizuje, wtedy musisz to zaakceptować. Gorzej jeśli traderzy pakują się w kłopoty dopasowując zlecenia SL z powodu kaprysu, bez logicznego powodu innego niż strach czy chciwość.

Koszty prowadzenia biznesu

Myśl o stratach jak o kosztach prowadzeniu biznesu. Płacisz pewną kwotę (1R), by zobaczyć czy twój pomysł się sprawdzi. Jeśli nie użyjesz kwoty równej 1R, nie dajesz swojemu pomysłowi wystarczającej ilości czasu i przestrzeni do gry i nie wykorzystujesz efektywnie kosztów, które ponosisz.

Pamiętaj: Nie udowadniaj, że twoje własne pomysły są złe, dopóki rynek ci tego nie udowodni! Pozwól rynkowi na udowodnienie, że twoja idea była niesłuszna. Jeśli przestrzegałeś swojego trading planu i nie wchodziłeś w ‘głupie transakcje’, prawdopodobnie miałeś logiczną i wysoce prawdopodobną koncepcję na wejście w transakcję, a więc po prostu nie ma sensu odcinać się od niej zanim będzie miała szansę rozegrać się dla Ciebie.

3. Myślenie, że wiesz ‘na pewno’ co zrobi rynek

Traderzy często sami kopią sobie grób przez działanie w przekonaniu o tym, że wiedzą ‘na pewno’ co rynek zrobi dalej. To przekonanie jest bardzo niebezpieczne i jeśli nie zostanie unieszkodliwione, w końcu spowoduje utratę pieniędzy, czasu, a także zaowocuje frustracją i poczuciem gniewu.

Podstawowym problemem z jakim mierzy się trader na rynku jest robienie czegoś lub nie robienie nic. W jakimkolwiek momencie na rynku, masz tak naprawdę przed sobą kilka opcji: wejść w transakcję, nie wchodzić w transakcję, ‘ustawić i zapomnieć’ o twojej istniejącej pozycji lub robić ‘bałagan’ w ustawieniach transakcji (take profit, stop loss, dodawanie pozycji, itd.).

Jeśli rozważasz te opcje, musisz zawsze pamiętać o tym, że nigdy nie wiesz ‘na pewno’ co zrobi cena. Tak więc upewnij się, że działasz logicznie i na podstawie tego, co kurs robi na wykresie, a nie tego co byś chciał, by się wydarzyło lub tego co ‘na pewno’ wiesz, że się wydarzy.

4. Wchodzenie w ‘głupie transakcje’...

kobieta laptop rozpacz żalAch te głupie transakcje, być może najczęściej spotykany błąd w całym tradingu, popełniany przez traderów od czasu do czasu. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy liczbą głupich transakcji, a czasem jaki potrzebujesz, by stać się odnoszącym sukcesy traderem. Ten związek polega na tym, że im więcej głupich transakcji zawierasz, tym więcej czasu upłynie zanim zaczniesz skutecznie handlować, a jeśli będziesz zawierał ich coraz więcej to w końcu wyzerujesz swój rachunek handlowy.

Głupie transakcje powodują często wiele dodatkowych strat, zazwyczaj małych strat, ponieważ traderzy na ogół wiedzą czy weszli w głupią transakcję, czy była to logicznie, dobrze zaplanowana i oczywista transakcja. Większość traderów zamyka te ‘głupie transakcje’ z małą stratą, ale jak dyskutowaliśmy wyżej, ‘śmierć przez tysiąc cięć’ jest jednym z powszechnych powodów ‘czyszczenia’ rachunku handlowego.

Cierpliwe oczekiwanie

Bardzo trudne może być siedzenie cierpliwie z ‘naładowanym pistoletem’ (rzeczywistym rachunkiem handlowym) i nie pociąganie za spust (wejście w transakcje). Ale im dłużej to robisz, tym bardziej zyskuje na tym twój rachunek handlowy. Uczenie się cierpliwego oczekiwania na oczywiste setupy price action jest prawdopodobnie najważniejszą umiejętnością jaką musisz rozwinąć, jeśli chcesz stać się odnoszącym sukcesy traderem. Dla większości ludzi jest to również najtrudniejsza umiejętność.

Być może jeszcze nie widzisz różnicy pomiędzy ‘głupimi transakcjami’, a dobrymi sygnałami o wysokim prawdopodobieństwie, ponieważ jeszcze nie opanowałeś skutecznej metody tradingowej i nie wiesz dokładnie czego szukać na rynku. Może też masz już solidną strategię tradingową, ale nie jesteś na tyle zdyscyplinowany, by się jej trzymać. Natomiast dopóki nie staniesz się panem własnego umysłu oraz skutecznej strategii handlowej, będziesz dalej padał ofiarą autodestrukcyjnych nawyków tradingowych.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Self-Defeating Trading Habits You Need to Break


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here