Naga MarketsWczoraj Stany Zjednoczone zaskoczyły dobrą dynamiką produkcji przemysłowej i wytwórczej w lutym, odpowiednio 0.6% i 0.8% wobec ujemnych odczytów za styczeń. Ponadto wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych o 0.2%. Europa rozczarowała natomiast CPI, które wciąż nie może wyjść z dołka.

Dziś w nocy RBA opublikowało protokół z posiedzenia w marcu, z którego wynika że:

– tempo wzrostu gospodarczego głównych partnerów handlowych Australii utrzymuje się w okolicy średniej,

– w ostatnich miesiącach nastąpiła poprawa warunków gospodarczych w kraju,

– obecny kształt polityki monetarnej przynosi pożądane efekty,

– wskaźniki dotyczące konsumpcji, inwestycji w budownictwie, warunków biznesowych oraz eksportu są generalnie pozytywne,

– inwestycje w górnictwie zmalały i prawdopodobnie będą maleć dalej,

– inwestycje poza górnictwem są stłumione, ale powinny rosnąć z czasem,

– wzrost wynagrodzeń był powolny,

– wskaźniki wyprzedzające dotyczące rynku pracy wskazują na stabilizację popytu.

Rada RBA uznała, że obecny poziom stóp procentowych i kurs AUD sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu, a bezrobocie pozostanie chwilowo stabilne, jako że zmiany na rynku pracy podążają za kondycją gospodarczą z pewnym opóźnieniem. Członkowie rady uznali ponadto, że kurs AUD jest stosunkowo wysoki, jak na historyczne poziomy cenowe. RBA utrzymał dotychczasową politykę w niezmienionym kształcie stwierdzając, że sytuacja rozwija się zgodnie z założeniami.

Źródło: Reuters.com

Rynki coraz mniej przejmują się Krymem i kryzysem na Ukrainie, natomiast w tle wciąż pojawia się spowolnienie w Chinach. Dziś Reuters pisze z jednej strony, że rynki azjatyckie odżywają w miarę, jak obawy o sytuację na Ukrainie słabną, jednak z drugiej strony portal podaje, że FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) wskazują na osłabienie chińskiej gospodarki.

Dziś czekają nas dwa ważne odczyty:

1) ZEW w Niemczech i strefie euro o godzinie 11:00 czasu polskiego. Prognozowane jest lekkie osłabienie nastrojów, co stoi w zgodzie ze słabszymi ostatnio odczytami ze strefy euro.

2) CPI oraz pozwolenia na budowę w USA, o godzinie 13:30 czasu polskiego. Są to ostatnie odczyty przed jutrzejszą decyzją FOMC. Prognozy usytuowane są w okolicy poprzednich wyników.

Jeśli chodzi o FOMC. to konsensus rynkowy jest jasny i spójny, stąd małe ryzyko istotnych niespodzianek. Niemniej jednak rynki będą raczej powściągliwe przed jutrzejszym posiedzeniem oczekują potwierdzenia prognoz. Dla przypomnienia fragment z przeglądu tygodnia na rynku Forex:

“FOMC – rynki spodziewają się zmniejszenia programu skupu aktywów o kolejne 10 mld USD do 55 mld USD miesięcznie oraz utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Analitycy czekają także na jakościowe instrukcje wyprzedzające od komitetu, który ma zastąpić ilościowy próg wskaźnika stopy bezrobocia szerszą gamą wskaźników dotyczących rynku pracy, co ma odzwierciedlić zastój w tym obszarze. Istotnym punktem będzie również odniesienie się do słabszych danych za styczeń i luty. Z Beżowej Księgi Fed’u wynika, że były one wynikiem i warto byłoby usłyszeć potwierdzenie tego faktu. Więcej o prognozach dotyczących FOMC będziecie mogli Państwo przeczytać na łamach Comparic w nadchodzących dniach – w środę najpewniej pojawi się także tłumaczenie prognoz największych banków.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here