TMS


Francuski bank BNP Paribas zgodził się zapłacić $350 milionów kary nowojorskiej komisji nadzoru rynków finansowych za umożliwienie kilkunastu traderom oraz pracownikom działu sprzedaży manipulowania cenami na światowych rynkach walut.


Kolejna wielomilionowa kara dla dużej instytucji

Jak informuje agencja prasowa Reutera, Nowojorski Departament Usług Finansowych uznał, że BNPP nie sprawował prawidłowego nadzoru nad działalnością swojej kadry w zakresie transakcji kupna i sprzedaży walut.

Pracownicy trading desków w Stanach Zjednoczonych i Londynie, porozumiewając się za pomocą internetowych czatów manipulowali wzajemnie notowaniami walorów FX spot na niekorzyść klientów, zwiększając tym samym zarobki banku oraz własne premie. Traderzy realizowali fałszywe transakcje w celu wpłynięcia na kursy realnego rynku, udostępniając jednocześnie poufne informacje o swoich klientach oraz o pozycjach innych dużych instytucji.

Cały proceder miał trwać pomiędzy 2007 oraz 2011 rokiem. Bank oprócz przyjęcia grzywny, zgodził się również na poprawę dotychczasowych specyfikacji nadzorczych, mających poprawić kontrolę pracowników zatrudnionych w kluczowych działań.

Decyzja doprowadziła również do zwolnienia zaangażowanych pracowników – spora część z nich otrzymała wypowiedzenie lub opuściła bank już zdecydowanie wcześniej. Proceder bowiem od kilku lat jest pilnie śledzony przez komisje nadzoru i światowe media, dotycząc grupy traderów, która sama nazywała siebie mianem Kartelu.

Zobacz również: Największa kara w historii brytyjskiej bankowości za manipulacje na rynku walutowym

Jak działał The Cartel?

Grupa inwestorów nazywająca siebie samych Kartelem (The Cartel) dopuszczała się manipulacji benchmarkami EUR/USD w trakcie londyńskiego fixingu (krótka przerwa w notowaniach) realizując transakcje przeciwne do klienckich i zarabiając na ich stratach.

Najnowsze dane jasno pokazują – w samym tylko 2016 roku instytucje finansowe musiały zapłacić $42 miliardy w grzywnach co jest wartością o 68% większą w stosunku do kilkunastu miesięcy wcześniej. Pomimo, że od wielkiego kryzysu finansowego za chwilę minie dekada, przedsiębiorstwa nadal muszą płacić za stare, nierozliczone grzechy i inne nadużycia wykrywane w międzyczasie. Łącznie od 2008 roku na instytucje finansowe nałożono ponad $300 miliardów grzywien.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here