Naga Markets„Kupuj plotki, sprzedawaj fakty” – to stara reguła giełdowa, która wciąż jest aktualna na współczesnych rynkach. U podstaw jej działania leży założenie, że w momencie, gdy plotki są powszechnie znane, może być już za późno aby je wykorzystać, o ile także sama plotka jest prawdziwa. Stąd częsta strategia postępowania odwrotnie od rozgrzanych od plotki uczestników rynku.

tetris
Tetris – wersja na kultowego Pegasusa

Dzisiaj mija dokładnie 35 lat od debiutu słynnej gry Tetris. 6 czerwca 1984 roku zadebiutował jeden z największych eksportowych hitów Związku Radzieckiego. Autorem gry jest Aleksiej Pażytnow, który przez wiele lat nie zarobił ani grosza na swoim pomyśle. Dopiero w 1996 roku po wyjeździe do USA wywalczył sobie zwrot praw autorskich, a także zatrudnił się w Microsofcie. Gra znana jest do dnia dzisiejszego, cały czas powstają nowe wersje i wciąż jest w ścisłej czołówce najbardziej kultowych gier w historii.

Co ciekawe, dokładnie w ten sam dzień, 11 miesięcy temu w branżowych mediach pojawiły się informacje wyjaśniające gwałtowny wzrost na akcjach spółki Merlin Group. Tego dnia niemal wszystkie portale giełdowe pisały o podpisaniu listu intencyjnego między spółką a firmą Krypto Jam, dotyczącej wspólnych prac nad technologią blockchain. Silny wzrost notowań rozpoczął się dokładnie rok temu. Spółka z poziomu 0,15 zł zdrożała w zaledwie 16 sesji do poziomu 2,15 zł. Skala wzrostu to więc ponad 1300%. Dużo wyższe obroty oraz medialne wyjaśnienie sprawy pojawiły się tego samego dnia 6 lipca. Na kolejnej sesji, w poniedziałek 9 lipca, notowania wyznaczyły szczyt i od tego czasu nieustannie spadają. Dzisiaj kurs znajduje się poniżej 10 groszy. W między czasie spółka rozwiązała umowę z Krypto Jam (na mocy porozumienia stron) i z nowoczesnych technologii ostatecznie nic nie wyszło.

merlin group
Notowania spółki Merlin Group

Co ciekawe, kilka dni przed rozpoczęciem wzrostowego rajdu na akcjach Merlina, na forach internetowych pojawiły się plotki o tym, że szef Krypto Jam Rafał Zaorski widziany był w siedzibie firmy Merlin Group. Przykład ten doskonale oddaje powiedzenie „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Dzisiejsza sesja zapowiada się ciekawie na spółkach gamingowych. Być może pamiętna data znowu przyniesie szczęście. Przeglądając giełdowe fora, można trafić na kilka ciekawostek.

ci gamesCI Games – oczekiwanie na trailer Sniper Ghost Warrior Contracts

Trwają zapisy na emisję nowych akcji spółki. Na wykresie jednak niewiele się dzieje, wydaje się, że rynek czeka na godzinę 15:00. Wtedy ma zostać pokazany trailer najnowszego Snipera. Pierwsze opinie i recenzje mogą mieć wpływ na końcówkę sesji lub na jutrzejsze notowania. Spółka uruchomiła nawet specjalną stronę, na której trwa odliczanie czasu do pokazania trailera.

Rynkowe plotki dotyczą za to daty premiery gry „Children of Morta”, z którą wiązane są ogromne nadzieje na powtórzenie sukcesu gry „Moonlighter”. Oto kilka opinii:

„…premiera Children of Morta ma być prawdopodobnie przed Gamescom, który w tym roku zaczyna się 21 sierpnia”

„Stawiam na początek października (każdym marketingowiec ci powie, że to najlepsza data dla gier AA). Nie podają premiery i bardzo dobrze, ponieważ lustrują konkurencję (np. Call of Duty itd.) Po co wychodzić w tygodniu super gry AAA. Do tego przełożenie premiery nawet o miesiąc to spadek na giełdzie…. kup teraz i sprzedaj 4 dni przed premierą a gwarantuje ci zarobek – nie wiem ile, ale będzie wyżej niż teraz”

Spoglądając na wykres CI Games, mamy zdecydowany trend boczny. To co ważne, to częste ataki na poziom oporu. Wydaje się, że jeżeli trailer spełni pokładane w nim nadzieje, może dojść do kolejnej próby przełamania zaznaczonej strefy oporu.

ci games
źródło xStation 5

PlayWay – dzisiaj premiera gry „Cooking Simulator”.

Tu także forumowicze żywo komentują dzisiejszy debiut. Opinie na temat sukcesu gry są dość podzielone:

„…wiecie jaka zwała była po premierze Garden Flipper? jutro kolejna premiera – czy sytuacja się powtórzy?”

„Jutro tj. 6 czerwca premiera Cooking Simulator, najbardziej oczekiwanej gry od PlayWay 2019 roku. Tuż przed premierą produkcja znajduje się na 19. miejscu pod względem wielkości listy oczekujących na nią graczy (wishlist) na Steam. W całej historii PlayWay tylko gra Agony, której premiera odbyła się rok temu, miała więcej oczekujących na nią graczy. W przypadku symulatora gotowania budżet produkcji jest wielokrotnie mniejszy, co zwiększa szanse na szybkie pokrycie poniesionych na produkcję kosztów.”

Wydaje się, że druga z opinii jest bardziej racjonalna, biorąc pod uwagę specyficzną politykę firmy polegającej na sporej dywersyfikacji produkcji.

playway
źródło xStation 5

Na wykresie dziennym mamy za sobą dość znaczną korektę, która wyhamowała przy lokalnym wsparciu. Od kilku dni cena wyraźnie rośnie, być może właśnie w oczekiwaniu na premierę. Jeżeli debiut będzie udany i po kilku dniach pojawią się pierwsze zadowalające wyniki sprzedaży, być może kurs będzie atakować ostatni szczyt. Scenariusz taki można opierać na dobrych nastrojach w branży przed zbliżającymi się targami E3.

Zobacz także: Bloober Team – “Layers of Fear 2” z ponad 50 tys. sprzedażą w 7 dniConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here