Naga Markets
Rekordowa nagroda dla "informatora" SEC
Rekordowa nagroda dla “informatora” SEC

Amerykański regulator rynków finansowych – Securities and Exchange Commission – już jakiś czas temu wpadł na ciekawy sposób walczenia z nadużyciami rynkowymi trudnymi do wykrycia. Jeżeli piastujesz stanowisko kierownicze lub audytowe w danej firmie i posiadasz informacje o nieprawidłowych lub nieetycznych działaniach, donieś na swojego szefa. SEC w zamian zaoferuje Ci anonimowość i pokaźny stos pieniędzy.

Tym razem Komisja pobiła jednak wszystkie ze swoich dotychczasowych rekordów. Wczoraj SEC podało do wiadomości, że „informator” dostarczył kluczowych danych, które pomogły śledczym zdemaskować bardzo trudne do wykrycia i mające miejsce obecnie nadużycia.„Ta rekordowa nagroda jest jasnym potwierdzeniem naszego zaangażowania w program i wartości posiadanych przez osoby decyzyjne informacji w ściganiu przestępców” – stwierdził dyrektor SEC, Andrew Ceresney.

SEC otrzymało możliwość nagradzania "whistleblowers" na mocy ustawy Dodd-Frank
SEC otrzymało możliwość nagradzania “whistleblowers” na mocy ustawy Dodd-Frank

SEC otrzymało możliwość nagradzania informatorów/osób donoszących na własnych pracodawców w 2010 roku w momencie wejście w życia aktu Dodd-Frank. Początkowo jednak nagrody przysługiwały osobom udzielającym informacji dot. insider tradingu. W nowej wersji programu wynagrodzenie może otrzymać każdy kto zna szczegóły nadużyć, w przypadku których sankcje będą przekraczały 1 milion dolarów.

Po zakończeniu sprawy „informator” otrzymuje 10-30% pobranej przez SEC grzywny. Prawo zabrania Komisji podawania prawdziwych danych osoby, która udzieliła informacji. W związku z tym nie podaje się również jakie dochodzenie zostało dzięki ich pomocy zakończone.

Przeczytaj również: Amerykański regulator zapłaci za donos na pracodawcę!

O ile „informatorzy” potrafią naprawdę sporo zarobić, to wypłaty w wysokości 30 milionów dolarów na pewno nie należą do codzienności. Firma prawnicza Phillips & Cohen reprezentująca anonimowego donosiciela podaje, że jej klient ma szansę uzyskać od 30 do nawet 35 mln USD.

Warto zauważyć, że od 2012 roku, SEC nagrodził 12 informatorów. Wczorajsze 30 milionów podwaja dotychczasowy rekord, który został ustanowiony w 2013. Wtedy donosiciel dzięki współpracy z Komisją zarobił 14 milionów.

XTB

Za businessinsider.comŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here